Prihlásiť sa Odoslať Novinky :: FAQ :: Rozšírené vyhľadávanie :: Napísali o nás :: Ankety
Main Menu
· Home
· 
· FAQ
· 
· Diskusia
· 











Main Menu
· Domov

Moduly
· AvantGo
· Downloads
· FAQ
· News
· Recommend Us
· Reviews
· Search
· Sections
· Stats
· Topics
· Top List
· Web Links
· Forum

Jazyk
Výber jazykovej mutácie:



The time now is 28.03.2024 - 15:28


Full duplex na Mikrotiku

Post new topic Reply to topic
View previous topic Printable version Log in to check your private messages View next topic
Page 1 of 2 12 >
Author Message
Robert
Post subject: Full duplex na Mikrotiku  PostPosted: 31.10.2006 - 22:43 #41836
Majster


Joined: Okt 19, 2003
Posts: 2339
Location: Bratislava
Potrebujem postavit dva spoje, ktore budu mat vysoku priepustnost aj na velku vzdialenost, konkretne sa jedna o 13 a 17km. V sucasosti na tychto spojoch pouzivame beznu 5GHz technologiu s priepustnostou cca 10mbit/s HD, ktora uz nepostacuje nasim potrebam.

Vzhladom na limity technologii pracujucich v halfduplexnom rezime (prudke znizenie priepustnosti v zavislosti od vzdialenosti) zamyslam nasadit niektoru fullduplexnu technologiu, ktora tieto limity nema.

Nemam chut investovat do licencovaneho radia. Udajne Mikrotik podporuje full duplex v rezime nstreme2.

Chcem sa spytat, ci sa jedna o naozajstny full duplex, t.j. jedna karta sa pouziva vyhradne na vysielanie a druha na prijem nielen datovych paketov, ale aj potvrdzovacich ramcov, t.j. vysielacie karty dokazu nepretrzite chrlit data, pricom potvrdenia prichadzaju na druhej, prijimajucej karte.

Teoreticka priepustnost pri rychlosti 54mbit/s na fyzickej vrstve je vraj 36mbit/s. To znamena, ze taketo riesenie by malo teoreticky dosahovat priepustnost 36mbit/s FD za prepokladu dostatocne kvalitneho signalu.

Ake su realne priepustnosti dosahovane s nstreme2 za dobrych podmienok (t.j. pri minimalnom ruseni a dostatocne silnom signale)?

Aka je stabilita tohto riesenia (vymrzanie a ine haluzenie)?

Aky je odporucany HW? Kolko sa da dosiahnut s routerboardom bez pretazenia CPU?
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
kubiik
Post subject: RE: Full duplex na Mikrotiku  PostPosted: 01.11.2006 - 01:19 #41839
Guru


Joined: Jan 24, 2004
Posts: 1685

caves robert,

poviem ti v skratke asi tolko, to co som si v blizkej minulosti vytrpel s mikrotikom ma uz fakt prestava bavit...
celu svoju siet pomaly prehadzujem na MT ale uz ma tie problemy prestavaju vazne bavit. Kym na starosoch mi bezalo vsetko krasne az na sem tam vynimocny vytuh alebo potrebny reset (niekde v minulosti som tu aj pisal svoj daaavny uptime).

Co mam backbone vsada mam slahnute HW pccka, na ktorych bezal a este niekde aj bezi Staros. Na MT som chcel prejst z dovodu moznosti zapnutia kompresie a protokolu nstreme (v buducnosti nstreme2).

moje pozitivne skusenosti >
spoj 16km -hlavny uplink, anteny PW28, CM9

jedna strana VIACLE266 z agemu v1.03 (tusim) (- pozor vymenil som 3dosky s kartami/ramkami/flashkami/kartami verzie 3.0/A a vsetky podla nalady vytuhavali !!!!!)
denne CPU usage (rovnake skoro cele cas) >Max: 25 % Average: 19 % Current: 21 %

druha strana 865 chipset, 3GHz p4
CPU usage> 6-20%

zapnuta kompresia a nstreme - bezi to spolahlivo signal okolo ~-75dB, ked som to testoval dalo mi to v poho 20mbit, s tym, ze viacej som sa nedostal - bol som na tuto hranicu obmedzeny na dalsich hopoch co neboli moje.

Na stole v kancli mi dosky viaCLE266 s nstreme a kompresiou bezali pri udp floode 40mbit jednym smerom, vytazenie procesorov bolo tusim ~60%. podobne to bolo aj pri nstreme2 (mal som na jednej strane pocitac co nestihal generovat traffic...) ale viem, ze som od toho cakal viac....

tento spoj je v pohode a som s nim spokojny - stabilny spolahlivy, aj ked najneskor do roka by som chcel mat licenc radio na 40mbit.

moje negativne skusenosti >

problem mam na inych HW AP s MT. vsade su CM9 s dobre spravenymi kablami, urovne signalu sa pohybuju na hranici ~-67dB, jedna sa o spoje ~600m a ~800m. Anteny su skusane rozne PW20/PW26/DCOM26/JDC22 dBi. Problem je, ze sa mi v nahodnych interavaloch stane, ze sa mi rozpadne spojenie na kratky niekedy dlhsi cas- niekdy kludne aj viacej krat za sebou.

Minule som zaregistroval ze mi pisalo ,ze radiovy spoj je OK -> R ale neprenasalo pakety. niekedy staci vypnut zaplnut interface a rozbehne sa , tentoraz nepomohlo- skusl som vypat kompresiu a rozbehlo sa to. Teraz testujem tie spoje bez kompresie. stabilita sa zvysila ale stale je to oproti minulosti zalostne.

HW co pouzivam >

bod1:
doska:NFORCE3 250GB, CPU:Sempron64 2800+,256RAM:
4xCM9(1xclient,3xAP(z toho 1xWPA)),1xETH - problemom je, ze pri vyssom vytazeni (asi) zacne stupat vytazenie CPU az na 100%, kedy to treba resetnut (diki chalani za skript co ste postli).
denne vytazenie CPU> Max: 100 % Average: 37 %,ak a nie su problemy tak sa vacsinu casu drzi okolo 25%

bod2:
doska:915g chipset CPU: P4 2,6GHz, 512RAM
3xCM9,2xETH -hlavny uzol siete kadial preteka cely traffic
bezi stabilne
denne vytazenie CPU> Max: 62 % Average: 43 %, vacsinu casu sa stabilne drzi medzi 25-50%, zopar hodin na urcitej precentualnej urovni.

bod3:
doska: KT133, CPU: Athlon 2200+
1xCM9, 2xETH
takisto pri vyssom vytazen zacina stupat CPU az na 100% ....
denne vytazenie CPU> Max: 100 % Average: 39 %

Ako je vidiet mam pouzite rozne zariadenia, ktore su v podstate testovane v ostrej prevadzke.
Ked sa pozriem na bod1 a bod3 vidiet, ze problem nie je v pocte kariet (aj ked nezdielaju IRQcka) ale celkovo je asi MT odflaknuty co sa tyka podpory AMD/VIA.

Mam uz pripravene dalsie dosky s intel chipsetom a celeronom 2.6GHz - uvidim ci to bude v platforme ci nie....

Co sa este tyka bodu1. ked sme tam prvy krat nahadzovali MT, bolo to dost na nervy. Prvy pocitac (daka lacna MSI doska s intel chipsetom a celeronom) sa resetoval ako sa mu zachcelo - odchadzala sietovka, vytuhaval z nicoho nic. niekedy 1 niekedy aj 10x za den. Druha testovaci konfiguracia bol athlon s uz neviem akou doskou. nieco podobne aj ked v lepsom svetle. tato tretia kofiguracia bezi az na komplikaciu co sa tyka vytazenia CPU.

Uvidime ako dopadne tentotyzdnovy test novej dosky&CPU....

...verzie MT vzdy aktualizujem ale problem zostava....

Co sa tyka predchadzajucej konfiguracie STAROSU, pokial ma pamat neklame, vytazenie procesoru bolo okolo 20% na bode2 a este menej na ostatnych.

Budem tiez nasadzovat nove namiesto drotenych anten plne paraboly- aj ked signal mam dobry a nie je to tu este take zadzubane a mam spoje na kratku vzdialenoast....

mozno je to blbnutie v ruseni a nstreme je nachylnejsie na rusenie..

kazdopadne dam vediet a dufam, za sa to vrati do normalu lebo ma useri zabiju. a tiez nie je super, ked mi denne pride 120< SMS ako notifikacia, ze je nejaky bod zaveseny na problemovom segmente down/up

s pozdravom
kubiik
 
 View user's profile Send private message ICQ Number 
Reply with quote Back to top
erikp
Post subject: RE: Full duplex na Mikrotiku  PostPosted: 01.11.2006 - 10:08 #41842
Basic


Joined: Apr 11, 2006
Posts: 42

Quote: › problem mam na inych HW AP s MT. vsade su CM9 s dobre spravenymi kablami, urovne signalu sa pohybuju na hranici ~-67dB, jedna sa o spoje ~600m a ~800m. Anteny su skusane rozne PW20/PW26/DCOM26/JDC22 dBi. Problem je, ze sa mi v nahodnych interavaloch stane, ze sa mi rozpadne spojenie na kratky niekedy dlhsi cas- niekdy kludne aj viacej krat za sebou.


s tou problemou trapim aj ja - spoj je 6 km, plne paraboli 24, 2 mesiace slapalo to bez problemov, a teraz mi to stane az 10x denne, na par sekund uplne rozpadne, pingi az do 4000ms, potom sa vrati vsetko do normalneho stavu...prave dneska idem vymenit kartu cm9 na cm10
 
 View user's profile Send private message  
Reply with quote Back to top
alwarez
Post subject: RE: Full duplex na Mikrotiku  PostPosted: 01.11.2006 - 10:19 #41843
Basic


Joined: Máj 22, 2005
Posts: 477
Location: Michalovce
Robert ako prvu vec zabudni na hracky typu RBR, wrap alebo Soekris.

1 Mbit/s FD pocitaj na 100 MHz procesora (podla forum.routeros.cz)
= 36 mbit/s = 3.6 Ghz Pentium 4 (AMD a VIA hned vynechaj)

prakticke skusenosti:

2x Compaq P3 733 MHz, 256 MB ram, 2x CM9

WDS, Nstreme, Zapnuty Polling - 34 mbit/s HD na TCP vrstve
WDS, Nstreme, Zapnuty Polling, Turbo Mod - 72 mbit/s HD na TCP vrstve - CPU do 45%, pakety ~8500/s
WDS, Nstreme, Zapnuty Polling, Turbo Mod - 37 Mbit/s FD na TCP vrstve - CPU 100%, pakety ~8600/s

Nstreme2 mi pustil max 24 mbit/s FD, masiny to uz nestihali (takisto bonding pri zapojeni 2xCM9 --- 2xCM9 nestihal)

zatial ziadne problemy s tymi kompami, potom mi este bezi jeden celeron 300 mhz s pociatku trochu mrzol, ale UPS to vyriesila, momentalne je asi 4 mesiace bez vypadku.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
Robert
Post subject: RE: Full duplex na Mikrotiku  PostPosted: 01.11.2006 - 10:37 #41844
Majster


Joined: Okt 19, 2003
Posts: 2339
Location: Bratislava
Dakujem za podrobne odpovede.

Moja poziadavka nie je v tom, aby som tlacil FD 36mbit/s, ale potrebujem sa aspon trochu dostat nad limit 10mbit/s HD na vzdialenost 13-17km, resp. spravti spoj spolahlivejsi (aby bedegradoval za dazda a pod.) Tento limit vyplyva z kolizneho sposobu pristupu na hlafduplexne medium , nie obmedzeni CPU.

V tomto momente pre moje potreby bohate staci 10mbit/s FD, ktory dosiahnem aj pri 18mbit/s na fyzickej vrstve. Otazka je, ci mozem takyto tok dosiahnut na nejakom routerboarde. Bohuzial, v danych lokalitach je pouzitie PC dost problem.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
Robert
Post subject: RE: Full duplex na Mikrotiku  PostPosted: 01.11.2006 - 10:40 #41845
Majster


Joined: Okt 19, 2003
Posts: 2339
Location: Bratislava
Co sa tyka tych PC, vidim, ze by som sa mal vyhnut AMD. ate vyskusany nejaky vhodny Intel chipset, s ktorym to dobre funguje? Musim tam hned davat 3GHz CPU? Uvital by som, keby stacilo 1-1,6GHz, ktore sa daju dobre kupit z druhje ruky a podstatne menej zeru.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
airbilly
Post subject: RE: Full duplex na Mikrotiku  PostPosted: 01.11.2006 - 15:30 #41854
Guru


Joined: Mar 13, 2005
Posts: 1867
Location: Nitra
Mna by zaujimalo, ze ak jedna antena sluzi na prijem a druha na odosielanie, ci ta prijimacia antena nieco aj vyzaruje ?
Ak nie dala by sa pouzit aj 39 dbi parabola na oboch zariadenia a neporusovalo by to limity.
 
 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger ICQ Number 
Reply with quote Back to top
Robert
Post subject: RE: Full duplex na Mikrotiku  PostPosted: 01.11.2006 - 15:52 #41855
Majster


Joined: Okt 19, 2003
Posts: 2339
Location: Bratislava
Quote: › Mna by zaujimalo, ze ak jedna antena sluzi na prijem a druha na odosielanie, ci ta prijimacia antena nieco aj vyzaruje ?

Presne toto je aj moja otazka. Podla informacii, ktore zatial mam, mam dojem, ze prijimacia strana absolutne nic nevyaruje. Pri prepinani TX/RX na jednej karte nie je mozne dosiahut uvadzanu rychlost 36mbit/s, kedze toto je teoreticka rychlost dosahovana za prepokladu, ze radio bez prerusenia chrli data do eteru.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
kiwi
Post subject: RE: Full duplex na Mikrotiku  PostPosted: 01.11.2006 - 16:05 #41856
Guru


Joined: Jan 30, 2003
Posts: 1572

chlapci, o com je tato debata? mam duron 600 s 128mb ram, v nom 4 ath karty pod linuxom s debianom, a masina dokaze ist na kazdom interface 10mbits halft duplex (8/2)
a myslim ze ak by som tam dal este dalsiu aj ta by vedela dat dalsich 10, vyuzitie procaka v spicke je okolo 45%, 22000 konekcii

naco je vam 3ghz cpu???
 
 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
Robert
Post subject: RE: Full duplex na Mikrotiku  PostPosted: 01.11.2006 - 16:23 #41860
Majster


Joined: Okt 19, 2003
Posts: 2339
Location: Bratislava
Quote: › chlapci, o com je tato debata? mam duron 600 s 128mb ram, v nom 4 ath karty pod linuxom s debianom, a masina dokaze ist na kazdom interface 10mbits halft duplex (8/2)
a myslim ze ak by som tam dal este dalsiu aj ta by vedela dat dalsich 10, vyuzitie procaka v spicke je okolo 45%, 22000 konekcii

Kiwi, debata je o full duplexe. Jednoducho half duplex ma v principe take limity, ze mi uz nepostacuje.

Tie Tvoje madwifi riesenia som uspesne oskusal na 1,6km. Fungovalo to bez vypadkov, akurat som narazil na problem s prilis starou verziou PCI zbernice v pouzitych PC (Dell 400MHz). 13-17km je vsak ine kafe.

Ak sa v madwifi da dedikovt jedna karta na TX a druha na RX, mozeme sa bavit aj o takomto rieseni.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
airbilly
Post subject: RE: Full duplex na Mikrotiku  PostPosted: 01.11.2006 - 16:31 #41861
Guru


Joined: Mar 13, 2005
Posts: 1867
Location: Nitra
Robert wrote: ›
Quote: › chlapci, o com je tato debata? mam duron 600 s 128mb ram, v nom 4 ath karty pod linuxom s debianom, a masina dokaze ist na kazdom interface 10mbits halft duplex (8/2)
a myslim ze ak by som tam dal este dalsiu aj ta by vedela dat dalsich 10, vyuzitie procaka v spicke je okolo 45%, 22000 konekcii

Kiwi, debata je o full duplexe. Jednoducho half duplex ma v principe take limity, ze mi uz nepostacuje.

Tie Tvoje madwifi riesenia som uspesne oskusal na 1,6km. Fungovalo to bez vypadkov, akurat som narazil na problem s prilis starou verziou PCI zbernice v pouzitych PC (Dell 400MHz). 13-17km je vsak ine kafe.

Ak sa v madwifi da dedikovt jedna karta na TX a druha na RX, mozeme sa bavit aj o takomto rieseni.

Btw, ak chces usetrit par skk na mikrotiku, tak vygooglis aj full 2.9.27 verziu Smile s levelom 6 pre x86 platformu.
Ja to idem dat do wrapu.
 
 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger ICQ Number 
Reply with quote Back to top
alwarez
Post subject: RE: Full duplex na Mikrotiku  PostPosted: 01.11.2006 - 20:36 #41869
Basic


Joined: Máj 22, 2005
Posts: 477
Location: Michalovce
kiwi wrote: ›chlapci, o com je tato debata? mam duron 600 s 128mb ram, v nom 4 ath karty pod linuxom s debianom, a masina dokaze ist na kazdom interface 10mbits halft duplex (8/2)
a myslim ze ak by som tam dal este dalsiu aj ta by vedela dat dalsich 10, vyuzitie procaka v spicke je okolo 45%, 22000 konekcii

naco je vam 3ghz cpu???


debata je o nstreme, pollingu, kompressi a FD ktore zozeru ovela viac % CPU Smile
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
Robert
Post subject: RE: Full duplex na Mikrotiku  PostPosted: 17.11.2006 - 22:54 #42404
Majster


Joined: Okt 19, 2003
Posts: 2339
Location: Bratislava
Skusil som postavit fullduplexny p2p spoj na stole na baze Nstreme2. Pouzil som PC Celeron 2,5GHz. Priepustnost 37mbit/s FD a zataz CPU 100%.

To tam akoze mam dat Cray? Sad

Necham to bezat do zajtra rana pri plnej zatazi. Dufam, ze rano nenajdem oskvarky...
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
airbilly
Post subject: RE: Full duplex na Mikrotiku  PostPosted: 17.11.2006 - 23:25 #42405
Guru


Joined: Mar 13, 2005
Posts: 1867
Location: Nitra
Robert wrote: ›Skusil som postavit fullduplexny p2p spoj na stole na baze Nstreme2. Pouzil som PC Celeron 2,5GHz. Priepustnost 37mbit/s FD a zataz CPU 100%.

To tam akoze mam dat Cray? Sad

Necham to bezat do zajtra rana pri plnej zatazi. Dufam, ze rano nenajdem oskvarky...

Mas to napisane o par prispevkov vyssie, na 36 mbit FD potrebujes P4 3,6 Ghz. Napis potom vysledok t terenu.
Ake karty a anteny pouzijes ?
 
 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger ICQ Number 
Reply with quote Back to top
Robert
Post subject: RE: Full duplex na Mikrotiku  PostPosted: 18.11.2006 - 10:03 #42408
Majster


Joined: Okt 19, 2003
Posts: 2339
Location: Bratislava
Quote: › Mas to napisane o par prispevkov vyssie, na 36 mbit FD potrebujes P4 3,6 Ghz. Napis potom vysledok t terenu.
Ake karty a anteny pouzijes ?


Nocny test to prezilo bez ujmy. Chladice CPU boli takmer studene. Podla vsetkeho zataz CPU tak ako ju zobrazuje Mikrotik, je naprosta haluz. Skusal som obmedzit rychlost prenosu v oboch smeroch postupne az na 1mbit/s. Zataz vzdy suverenne vyskoci na 100%. Inu hodnotu ako 0-1% a 100% som ani nevidel.

Uvidim, co povedia skusky v terene.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
Display posts from previous:     
All times are GMT
Post new topic Reply to topic
View previous topic Printable version Log in to check your private messages View next topic
Page 1 of 2 12 >
Jump to:  

Powered by PNphpBB2 © 2003-2005 The PNphpBB Group
Credits

(C) SKFree 2002-2010: Powered by POSTNUKE. Môžete prebera? naše správy vo formáte XML(RSS)