Prihlásiť sa Odoslať Novinky :: FAQ :: Rozšírené vyhľadávanie :: Napísali o nás :: Ankety
Main Menu
· Home
· 
· FAQ
· 
· Diskusia
· 











Main Menu
· Domov

Moduly
· AvantGo
· Downloads
· FAQ
· News
· Recommend Us
· Reviews
· Search
· Sections
· Stats
· Topics
· Top List
· Web Links
· Forum

Jazyk
Výber jazykovej mutácie:



The time now is 20.04.2024 - 03:39


uplny zaciatok routera

Post new topic Reply to topic
View previous topic Printable version Log in to check your private messages View next topic
Page 1 of 2 12 >
Author Message
kiwi
Post subject: RE: uplny zaciatok routera  PostPosted: 09.02.2003 - 09:26 #258
Guru


Joined: Jan 30, 2003
Posts: 1572

chcel by som aby mi niekto poradil s cim zacat, tzn. aky linux, unix alebo neviem co este existuje je najlepsie nainstalovat do routera + aky dalsi soft je este potrebny.

mam linux mandrake 8.0 - je to ok aleba radsej nieco ine? SI ty co pouzivas?



neviem ci to s tym suvisi, ale zatial si myslim ze budem pouzivat sw ap takze ak je v configuracii nejaky rozdiel tak to prosim napiste.



kiwi[addsig]
 
 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
si
Post subject: RE: uplny zaciatok routera  PostPosted: 09.02.2003 - 10:01 #259
Majster


Joined: Jan 12, 2003
Posts: 4250
Location: /dev/null
Ja pouzivam linux (2.4.xx), vychodzou distribuciou je pre mna Slackware, ale je viac-menej uplne jedno z coho vychadzas, odporucam vsak vsetko prekopat a neinstalovat blbosti...

Ak chces, mozem ti pomoct s rozbehavanim (a aj instalaciou), ale ja vsade pouzivam HW AP, takze nikde nemam potrebu rozbehavat radiove karty...[addsig]
 
 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
kiwi
Post subject: RE: uplny zaciatok routera  PostPosted: 09.02.2003 - 12:42 #263
Guru


Joined: Jan 30, 2003
Posts: 1572

ahoj Si,



dik za ponuku cenim si to. a velmi rad ju vyuzijem.



K tomu hw a sw ap. ja neviem co je lepsie urcite ma jedno aj druhe vyhody a nevyhody. Podla toho co som tu aj inde videl, tak je s tymi radiovymi kartami obcas problem, takze ja zapojim nejaku prvotnu siet na to sw ap a ked sa nebude darit tak dam plne na tvoje rady a hw ap.



Zatial ahoj.





kiwi

p.s. je to irrelevantnte ale kolko mas rokov? ja 26[addsig]
 
 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
si
Post subject: RE: uplny zaciatok routera  PostPosted: 09.02.2003 - 13:02 #264
Majster


Joined: Jan 12, 2003
Posts: 4250
Location: /dev/null
Ja budem mat tolko isto o 9 dni [addsig]
 
 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
kiwi
Post subject: RE: uplny zaciatok routera  PostPosted: 09.02.2003 - 13:10 #265
Guru


Joined: Jan 30, 2003
Posts: 1572

to je sranda, aj som to zaokruhlil nahor 26 budem mat 22.2.



Pozeral som si teraz tu tvoju diskusiu s mgx o vyhodach a nevyhodach sw a hw ap a celkom sa mi pozdava to hw riesenie. Poprosim ta napis mi presne zoznam materialu na stavbu hw, aby som vedel vycislit cenu a cas na zhotovenie.



moja predstava> vsesmerova alebo nejaka antena >wireless connection to> sparklan 1590c>ethernet kabel do switchu

+220 kabel (ak je tam viac roznych kablov dopis)

a router sa potom k tomu pripoji do switchu.



Dufam ze v tom nie su nejake velke odchylky



Ahoj



kiwi[addsig]
 
 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
si
Post subject: RE: uplny zaciatok routera  PostPosted: 09.02.2003 - 13:56 #266
Majster


Joined: Jan 12, 2003
Posts: 4250
Location: /dev/null
Heh, ja som sa mal tiez vraj narodit 22.2., ale som sa ponahlal a vyliezol som o 4 dni skor



Takze co potrebujes pri HW AP:

konzolu

plastikovu krabicu (cena aj s DPH cca 500 Sk)

HW AP (napriklad sparklan 1590 - cena bez DPH v ageme cca 7500 Sk)

antenu (zalezi od typu, ale pri najbeznejsie pouzivanej 24 dBi smerovej antene cca 2700 Sk bez DPH)

pigtail (najlepsie spravit si sam, cena suciastok nan potrebnych je cca 120 Sk s DPH, alebo mozes kupit hotovy - cena cca 400 Sk bez DPH)

ethernet (kabel cca 10 Sk/m, konektory 4 Sk/ks)

napajaci kabel + koncovky (neviem odhadnut cenu)



ak nemas router, tak medzi sparklanom a switchom davas "priamy" kabel, ak si zozenies router, tak tento zapojis medzi sparklan a switch, s tym, ze zo switchu do routra ide opat "priamy" kabel, zo sparklana do routra ide "krizeny" kabel.



zapojenie relevantnych pinov:

priamy kabel:

1 - 1

2 - 2

3 - 3

6 - 6



krizeny kabel:

1 - 3

2 - 6

3 - 1

6 - 2



(piny 4,5,7,8 nie su pri 10/100 mbit ethernete vyuzite, zvycajne sa zapajaju "priamo" alebo v pripade nudze sa jeden kabel so 4mi parmi pouzije na spravenie 2 liniek (kazda linka potrebuje 2 pary))



ak ti nieco chyba, pytaj sa, ale budem mat asi teraz uz lag, lebo idem von (a asi budem riesit aj zaloznu linku pre moju siet:-))[addsig]
 
 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
kiwi
Post subject: RE: uplny zaciatok routera  PostPosted: 09.02.2003 - 15:57 #268
Guru


Joined: Jan 30, 2003
Posts: 1572

1. takze pigtail spaja antenu so sparklanom (nevedel som ci su spojene kablom alebo wireless)Smile

2. takze ak budem mat router tak to znamena ze v nom budu dve sietovky?



situacia:

na streche je antena z nej pigtail do sparklana zo sparklana ethernet od routra z routra ethernet do switchu vo switchi je 10 kompov:



3. ak sa niekto pripoji antenou k tej antene co je v tej situacii popisana na jeho stranu bude potrebny tiez router, alebo ten jeden co tam je staci aj pre druhu cast siete?

4. da sa k tej antene co je popisana v situacii (predstavme si ze je smerova) pripojit viacero inych sieti, ktore predpokladajme ze su rovnakym smerom ako je orientovana ta antena? (je smerova antena v principe to iste ako sektorova alebo vsesmerova?)

5.ak mam centralny bod cez ktory mi prudi konektivita od napr. Orange a dam tam router, tak je mozne odtial regulovat kolko pasma na ktoru antenu pojde? a ak ano tak dalsie stiepenie pasma to uz asi nezvladne alebo hej?



dik



kiwi



P.S. ja viem ze moje otazky su trivialne, ale chcem si byt 100% aby nejaky moj vadny predpoklad nesposobil katastrofu.

[addsig]
 
 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
si
Post subject: RE: uplny zaciatok routera  PostPosted: 09.02.2003 - 18:38 #269
Majster


Joined: Jan 12, 2003
Posts: 4250
Location: /dev/null
1. pigtail je vlastne prechodka medzi zariadenim, ktore ma taky drobny konektor a antenou alebo predlzovacim kablom k antene (alebo rozbocovacom) ktore maju taky velky konektor



2. router ako taky znamena ze musis mat aspon 2 neake sietove interfaces (napriklad seriove porty, ethernety, radia a pod - jasne ze sumarne musis mat aspon 2, t.j. napriklad jeden ethernet a jedno radio a pod ), inac nemas medzi cim tie packety routovat. hadam jediny pripad kedy mas v kompe iba jednusietovu kartu a nic viacej je ked mas na tej sietovke rozbehane vlan-y (ale to mas viacero interfejsov cez jednu fyzicku sietovku:-)) - pokial mas vsetko pripojene cez ethernet, tak najrozumnejsia situacia je taka, ze mas 2 - 3 sietove karty v kompe (pripadne aj viacej) optimalne s nasledujucim zapojenim - eth0 (1. sietovka) - uplink (asi do radia), eth1 (2. sietovka) - lokalny ethernet, LAN, eth2, eth3, ... (3tia a dalsia sietovka - radiove spoje dalej) - je rozumne mat jednotlive spoje ak to je mozne na oddelenych segmentoch, aspon sa ti tam neprenasa jalovy traffic z inych segmentov...



3. v principe klient u seba nemusi mat router, je vsak vyhodne mat na segmentoch kde su radia iba unixove systemy, nie je to vsak nutne. Pokial vsak ma byt za radiom siet, tak v kazdom pripade router odporucam... (routre su smerovace, radia su zvycajne len bridge, ak sa troska rozumies do sietariny tak zistis co ma preco ake vyhody... alebo ak budes niekedy v BA tak si mozme sadnut a prekecat to )



4. smerova antena je v principe antena a jediny rozdiel od sektorovej alebo vsesmerovej je ten, ze ma "zdeformovany" vysielaci luc do jedneho smeru s relativne malym odstupom... ak si v rozptyle toho luca, mozes s kludom na to napojit viacero klientov...



5. router tam v kazdom pripade dat musis a musis mat oddeleny spoj do orange od dalsich spojov (ziaden ISP ti nedovoli pouzivat spoj ktory mas niekde u nich na backbone pre svoje interne potreby), v danej konfiguracii jasne ze potom nie je uz problem stanovit rychlost pre jednotlivych pouzvatelov, skupiny alebo priamo fyzicke interface



[addsig]
 
 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
kiwi
Post subject: RE: uplny zaciatok routera  PostPosted: 10.02.2003 - 13:07 #288
Guru


Joined: Jan 30, 2003
Posts: 1572

Ahoj



dalsia z radu otazok:

situacia: mam antenu k nej pripojeny hw ap, z hw ap ide ethernet do sietovky v routri. V routri mam este tri ine sietovky, na kazdu z nich je napojeny switch

s desiatimi kompami



1. dokaze ten router rozdelovat prenosove pasmo do tych troch switchov nerovnomerne? trebars 64, 128, 32 kb?

2. dokaze ten router dynamicky pridelovat pasmo, ktore nie je v tej chvili vyuzite v jednej casti do inej casti?

alebo sa to cele robi uplne inak





3. dokazem tym routerom obmedzit pouzivanie p2p blbosti alebo limitovat ich do urcitych medzi?



4. Ak budem mat hlavny bod z ktoreho distribuujem signal do dalsich anten, ako ho (signal) budem moct limitovat pre jednotlive anteny? pomocou routera pri hlavnom bode alebo nejako uplne inak?



5. Ak mam ten hlavny bod, mam siet rozsirovat radsej s priamym pripojenim nanho, alebo pomocov (myslim ze sa to tak vola) dalsich nodes?



dik



kiwi[addsig]
 
 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
si
Post subject: RE: uplny zaciatok routera  PostPosted: 10.02.2003 - 13:33 #289
Majster


Joined: Jan 12, 2003
Posts: 4250
Location: /dev/null
1,2,3: kazdy prenos po sieti pri tcp/ip protokole mas charakterizovany okrem ineho nasledovnymi udajmi:

source IP

source port

destination IP

destination port



ked chces niekoho alebo neaku skupinu ludi neak limitovat, tak si proste spravis prislusny class a napchas ich tam podla tych vyssie uvedenych identifikacnych udajov. (source/destination IP)

pokial chces obmedzovat sluzby (ako napriklad p2p shity), tieto su charakterizovane portami na ktorych visia a z ktorych servuju requesty, takze obdobnym sposobom to proste do toho narves (pripadne zakazes)



4: pod signalom si predstavujem radiovy vystup zo zariadenia alebo anteny, ten sa vzdy snazis dostat co najkvalitnejsi a co najsilnejsi bez obmedzeni na druhu stranu

pokial sa ti jedna o prenosovu kapacitu pre jednotlivych uzivatelov, vid kusok vyssie



5: oboje z rieseni maju svoje vyhody aj nevyhody, pokial vsak mas jeden centralny bod a nemas problemy s viditelnostou nan ani jeho zarusenostou ci preplnenostou, tak je rozumnejsie ist priamo nanho ako cez dalsie skoky (kazdy hop ti robi latenciu a kazde zariadenie po ceste je moznym zdrojom poruchy)[addsig]
 
 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
kiwi
Post subject: RE: uplny zaciatok routera  PostPosted: 11.02.2003 - 16:54 #345
Guru


Joined: Jan 30, 2003
Posts: 1572

SItuacia:



Povedzme ze na panelaku mam vsesmerovu antenu k nej je pripojeny access point Sparklan 1590 z neho ide ethernet do routera atd.



Ak mam v okoli tohoto panelaku dalsie tri panelaky na ktorych mam routre, staci mi dat do routera sparklan wl360 na to aby mi to fungovalo?





Panelaky su od seba 60m.





kiwi[addsig]
 
 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
si
Post subject: RE: uplny zaciatok routera  PostPosted: 11.02.2003 - 17:26 #347
Majster


Joined: Jan 12, 2003
Posts: 4250
Location: /dev/null
ked si to rozchodis, tak ano [addsig]
 
 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
kiwi
Post subject: RE: uplny zaciatok routera  PostPosted: 11.02.2003 - 19:48 #357
Guru


Joined: Jan 30, 2003
Posts: 1572

Ty ako riesis take blizke spoje?



Napis aj typ hw co na to pouzivas.



dik



kiwi[addsig]
 
 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
kiwi
Post subject: RE: uplny zaciatok routera  PostPosted: 11.02.2003 - 20:25 #358
Guru


Joined: Jan 30, 2003
Posts: 1572

zaujimalo by ma co za sw okrem linuxu (ak pouzivate linux)este pouzivate na vsetky tie operacie



nainstaloval som si linux ale tym to zatial skoncilo

ked ste v linuxe tak pracujete v grafickom mode alebo v tom textovom nesmejte

sa .



kiwi

upravoval: kiwi, 11.02.2003 - 19:38[addsig]
 
 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
si
Post subject: RE: uplny zaciatok routera  PostPosted: 11.02.2003 - 21:54 #361
Majster


Joined: Jan 12, 2003
Posts: 4250
Location: /dev/null
linuxy fungujuce po strechach castokrat ani nemaju graficku kartu (ak vie bez nej motherboard nabehnut, tak je tam zbytocna a aspon uvolni miesto pre dalsiu sietovku ), konzolu a pracu na nej ti zabezpeci seriovy kabel a seriovy port , remotne mas ssh-cko

na pracovnej stanici mam jasne ze rozbehane aj iXy (ale na niecom inom ako pracovna stanica je to uplne zbytocne, akurat co to zavadzia na disku, v tom horsom pripade aj v pamati a na procesore a zvysuje to riziko nestability a pripadneho naburania stroja)

na urcite operacie je pohodlnejsie pouzit dodavany SW k danemu zariadeniu pre win (je pohodlnejsie 3x kliknut ako robit vela snmpset-ov a snmpget-ov )[addsig]
 
 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
Display posts from previous:     
All times are GMT
Post new topic Reply to topic
View previous topic Printable version Log in to check your private messages View next topic
Page 1 of 2 12 >
Jump to:  

Powered by PNphpBB2 © 2003-2005 The PNphpBB Group
Credits

(C) SKFree 2002-2010: Powered by POSTNUKE. Môžete prebera? naše správy vo formáte XML(RSS)