Prihlásiť sa Odoslať Novinky :: FAQ :: Rozšírené vyhľadávanie :: Napísali o nás :: Ankety
Main Menu
· Home
· 
· FAQ
· 
· Diskusia
· 











Main Menu
· Domov

Moduly
· AvantGo
· Downloads
· FAQ
· News
· Recommend Us
· Reviews
· Search
· Sections
· Stats
· Topics
· Top List
· Web Links
· Forum

Jazyk
Výber jazykovej mutácie:



The time now is 19.04.2024 - 05:14


MPLS a nieco o nom

Post new topic Reply to topic
View previous topic Printable version Log in to check your private messages View next topic
 
Author Message
gyro
Post subject: MPLS a nieco o nom  PostPosted: 18.03.2008 - 22:56 #63088
Majster


Joined: Okt 22, 2003
Posts: 3321
Location: Banská Bystrica - Rudlová
nasiel som nieco o tomto protokole na internete, pomenej vsak praktickejsich rieseni.
hlavne toazky zneju
- ako by sa spravala siet tvorena MPLS v IP sieti?
- co na to bridge a wifi?
- co linux routre ?
- ako by som mohol testovat ci moja konkfiguracia routra forwarduje MPLS ramce?
Je niekto ochotny mi odpovedat na par otazok na ICQ ?
Dik.
 
 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
eXplorer
Post subject: RE: MPLS a nieco o nom  PostPosted: 19.03.2008 - 01:18 #63089
Majster


Joined: Feb 25, 2003
Posts: 2606
Location: BA,BB
Na linuxe potrebujes MPLS stack, podobne ako mas IP stack, defaultne v kerneli zatial nie je pokial viem. Kedysi som skusal LiME ale myslim ze uz existuju aj ine implementacie v Linuxe.

Nedozvedel si sa o tom vela pretoze to nema prakticke vyuzitie vo vacsine beznych siti, tento protokol sa uzivi akurat v sietach Tcomu, Orangeu a pod. Hlavnou vyhodou/ulohou MPLS je vytvaranie "okruhov" nad IP, cielom je nahradit "klasicke" telekomunikacne okruhy co do garancie QoS tak aj bezpecnosti, avsak za ovela nizsiu cenu v porovnani s SDH architekturou.

Tam kde nie su potrebne telco okruhy, najma QoS a VPN na urovni okruhov (nie IPsec) nema podla mna MPLS ziadny vyznam. Mno ale na hranie preco nie Smile
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
gyro
Post subject: RE: MPLS a nieco o nom  PostPosted: 19.03.2008 - 09:22 #63102
Majster


Joined: Okt 22, 2003
Posts: 3321
Location: Banská Bystrica - Rudlová
eXplorer wrote: ›Na linuxe potrebujes MPLS stack, podobne ako mas IP stack, defaultne v kerneli zatial nie je pokial viem. Kedysi som skusal LiME ale myslim ze uz existuju aj ine implementacie v Linuxe.

Nedozvedel si sa o tom vela pretoze to nema prakticke vyuzitie vo vacsine beznych siti, tento protokol sa uzivi akurat v sietach Tcomu, Orangeu a pod. Hlavnou vyhodou/ulohou MPLS je vytvaranie "okruhov" nad IP, cielom je nahradit "klasicke" telekomunikacne okruhy co do garancie QoS tak aj bezpecnosti, avsak za ovela nizsiu cenu v porovnani s SDH architekturou.

Tam kde nie su potrebne telco okruhy, najma QoS a VPN na urovni okruhov (nie IPsec) nema podla mna MPLS ziadny vyznam. Mno ale na hranie preco nie Smile

Ved prave ide o to ze ja to nepotrebujem a preco to chce zakaznik netusim, skusim to snim este prejst.
 
 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
eXplorer
Post subject: RE: MPLS a nieco o nom  PostPosted: 19.03.2008 - 10:17 #63110
Majster


Joined: Feb 25, 2003
Posts: 2606
Location: BA,BB
To bude asi nejaky omyl, pokial zakaznika provider pripoji do MPLS siete tak mu vzdy aj na zakaznikovu stranu da svoj router (oznaceny CE - customer edge). Tento router nemusi byt fyzicky u zakaznika, ale z pohladu topologie siete tam je vzdy. Vystup z tohto CE routra je "cisty ethernet" (pripadne su tam VLANy), ktory mozes pripojit hocikam. Router na zakaznikovej strane nepotrebuje ziadnu podporu MPLS, zakaznik MPLS nevidi z jeho pohladu MPLS znamena akurat garanciu QoS (nie vzdy) a bezpecnosti prenosu dat (VPN).
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
hanaks
Post subject: MPLS a nieco o nom  PostPosted: 19.03.2008 - 23:44 #63141
Basic


Joined: Aug 25, 2005
Posts: 77

gyro wrote: ›nasiel som nieco o tomto protokole na internete, pomenej vsak praktickejsich rieseni.
hlavne toazky zneju
- ako by sa spravala siet tvorena MPLS v IP sieti?
- co na to bridge a wifi?
- co linux routre ?
- ako by som mohol testovat ci moja konkfiguracia routra forwarduje MPLS ramce?
Je niekto ochotny mi odpovedat na par otazok na ICQ ?
Dik.

chod na www.cisco.com a daj si hladat mpls. je tam okolo toho celkom dost.
ale ako bolo spomenute vyssie, ma to zmysel pre providerske siete, a umoznuje to vytvarat v jednej ip sieti virtualne siete (vpn) s roznou topologiou (logickou) ktora je odlisna od fyzickej topologie siete. tieto virtualne siete su (mozu byt) navzajom oddelene (oddelene znamena ozaj oddelene - kazda vpn ma svoje routovacie zaznamy). smerovanie v sieti sa uz potom nedeje podla ip adries, ale podla "labels" ktore su vkladane na zaciatok ip paketov. z toho vyplyva ze mpls pakety su vacsie, ako bezne ip pakety - jumbo frames.
jednoducho povedane - provider moze predat jednu siet viacej krat, viacerym zakaznikom pri zachovani akych-takych qos. to samozrejme znizuje opex naklady a zvysuje vynosy... nie je to vsak vobec lacna zalezitost. taky ozajstny mpls cisco router (C7204VXR) s tromi giga eternetmi ta s prehladom vide na viac ako melon sk.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
Display posts from previous:     
All times are GMT
Post new topic Reply to topic
View previous topic Printable version Log in to check your private messages View next topic
 
Jump to:  

Powered by PNphpBB2 © 2003-2005 The PNphpBB Group
Credits

(C) SKFree 2002-2010: Powered by POSTNUKE. Môžete prebera? naše správy vo formáte XML(RSS)