Prihlásiť sa Odoslať Novinky :: FAQ :: Rozšírené vyhľadávanie :: Napísali o nás :: Ankety
Main Menu
· Home
· 
· FAQ
· 
· Diskusia
· 











Main Menu
· Domov

Moduly
· AvantGo
· Downloads
· FAQ
· News
· Recommend Us
· Reviews
· Search
· Sections
· Stats
· Topics
· Top List
· Web Links
· Forum

Jazyk
Výber jazykovej mutácie:



The time now is 28.03.2024 - 16:22


Ma vyznam proxy server?

Post new topic Reply to topic
View previous topic Printable version Log in to check your private messages View next topic
Page 1 of 2 12 >
Author Message
backslash_
Post subject: RE: Ma vyznam proxy server?  PostPosted: 21.11.2010 - 06:31 #86443
Basic


Joined: Júl 17, 2008
Posts: 102
Location: SNV
Zalezi v akom setupe uvazujes o nasadeni proxy a aj o tom, na ake protokoly chces ten proxy nasadit. Ak len premyslas, ze supnes nejake stare zelezo na 100Mbit linku a zinstalujes squida, tak si si prave nasadil brutalnu brzdu do siete. To sa uz potom riesi clusterom, kde si budu chobotnicky zdielat cache a potrebujes riesit loadbalancing a podobne. Nehovoriac o tom, ze musis rucne skonfigurovat u kazdeho klienta pouzivanie proxy, pripadne to osetris cez transparentne proxy, ale to ti nebude fungovat na SSL spojenie. Ak mas ale malicku linku typu 2Mbit od T-comu a pripadne je to nejaka firma a pripadne ak firma pouziva nejaky centralizovany manazment, tak tam este usetris aj nejake tie bajtiky a z vlastnej skusenosti viem, ze manazeri strasne radi stalkuju svojich zamestnancov a prezeraju si reporty Smile
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger ICQ Number 
Reply with quote Back to top
rakel
Post subject: RE: Ma vyznam proxy server?  PostPosted: 21.11.2010 - 10:12 #86448
Ucen


Joined: Nov 06, 2005
Posts: 556

ja proxy pouzivam do skol , pccka nemaju nastavenu gw, idu do netu len cez to proxy. Uz mam aj par firiem co presli na tento sposob pripojenia a pochvaluju si to. Ovela menej sa im zasiera linka. Ide to v pohode aj cez MK, napr 433AH.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
backslash_
Post subject: RE: Ma vyznam proxy server?  PostPosted: 21.11.2010 - 10:36 #86449
Basic


Joined: Júl 17, 2008
Posts: 102
Location: SNV
rakel, definuj pojem "zasiera sa linka", lebo neviem, co si mam pod tym predstavit v suvislosti s proxy Very Happy Osobne by som ako proxy MK nikdy nenasadil, len v krajnych pripadoch. MK je dobry tak na prehadzovanie packetov z jedneho iface na druhy, nemal by som potom dobry spanok Smile

Ozaj, este som si spomenul, ze na squida sa da nalepit clamav, takze ziskas transparentne skenovanie HTTP trafficu, co je celkom cool vec Wink
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger ICQ Number 
Reply with quote Back to top
rakel
Post subject: RE: Ma vyznam proxy server?  PostPosted: 21.11.2010 - 10:44 #86450
Ucen


Joined: Nov 06, 2005
Posts: 556

si predstav firmu co ma 100pc a kazde pc ide do netu priamo, linka 6/6. Bez proxy bol upload nonstop nad 5 mega, pritom nikto realne nemal potrebu nic odosielat, po nasadeni proxy na vacsinu Pc klesol upload na 1mego. Neskumal som co za hovadiny boli na tych pcckach poinstalovane, dostal som ulohu vyriesit to, za dve hodiny sa to vyriesilo, ideto ta tak roky a nie je ziaden problem.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
broli99
Post subject: RE: Ma vyznam proxy server?  PostPosted: 21.11.2010 - 15:34 #86459
Basic


Joined: Mar 01, 2009
Posts: 107
Location: PD
Ano ma vyznam.
Napriklad v skolach, firmach. Staci ti nejaky stary komp s dvoma sietovkami a nejaka nenarocna mini linuxova distribucia na to urcena.


Zaujimavo vyzera linuxova distribucia IP-Fire.
http://www.ipfire.org/en/index

Prave ju testujem vo vmware.


Pokial mas dake 12 mbit dslko tak secko ok.
Ale pokial mas 50mbit tak sietovky za 5€ uz nestacia.
 
 View user's profile Send private message Send e-mail  
Reply with quote Back to top
eXplorer
Post subject: RE: Ma vyznam proxy server?  PostPosted: 21.11.2010 - 19:50 #86461
Majster


Joined: Feb 25, 2003
Posts: 2606
Location: BA,BB
Ked testujes, testni si aj Endian Firewall, community verzia je free -> http://www.endian.com/en/community/download/

Proxy nema v dnesnej dobe prakticky ziadny vyznam, cacheovat flashove stranky sa neda vobec a zvysne su nastavene s parametrom "no cache". Cache-ovanie fungovalo na pomalych linkach v 90tych rokoch v case ked sa stranky zmenili raz za mesiac, dnes uz je to zbytocna brzda pretoze vsetky stranky su dynamicky generovane a zmenia sa aj 100x za den. Navyse boli casy ked proste neexistoval NAT Smile Proxy ma zmysel pre kontrolu obsahu z hladiska virusov a nepovolenych kategorii stranok, vacsinou sa ale riesi transparentne. Dalsim prinosom je detailny loggin "kto, kde, co" firewall to nevie a zalogovat IPcky casto nestaci.

Profi riesenia dokazu robit filtering bez toho aby bolo nutne konfigurovat proxy (ani transparentne) a niektore maju aj take specialitky ze dokazu uzivatelovi povolit pristup na nejaku stranku (prip. kategoriu) na zvoleny cas denne (napr 5min, 10 min, hodina ...). Pre firmy je to idealne, nezablokuju pokec.sk alebo facebook.sk ale povolia ho na 10 min denne v pracovnom case. Zzamestnavatelia si to pochvaluju Razz

Maly box s rozmermi 8 portoveho switchu bez aktivneho chladenia (ticho) dokaze odfirewallovat 1Gbit a odfiltrovat asi 100Mbit, podpora clusteringu je samzorejma - ziadne velke servery, ziadny hluk, ziadna zlozita sprava, takmer ziadne naklady na elektrinu, a za to vsetko nizka cena uz pri porovnani so serverom typu "skladacka" a navyse sa tam nema co pokazit. Ale sak ked chcete hrajte sa s linuxom Very Happy Producenta nenapisem pretoze 421 ma asi dorazi Laughing
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
broli99
Post subject: RE: Ma vyznam proxy server?  PostPosted: 21.11.2010 - 20:32 #86465
Basic


Joined: Mar 01, 2009
Posts: 107
Location: PD
No ja som zvedavy tak napis...
 
 View user's profile Send private message Send e-mail  
Reply with quote Back to top
eXplorer
Post subject: RE: Ma vyznam proxy server?  PostPosted: 21.11.2010 - 22:45 #86470
Majster


Joined: Feb 25, 2003
Posts: 2606
Location: BA,BB
Fortinet FortiGate

Web: http://www.fortinet.com/products/fortigate/
Konkretne napriklad FortiGate60C alebo FortiGate80C

Online demo https://www.fortigate.com Login: demo Pass: fortigate
Pozor nie su zobrazene uplne vsetky moznosti, hlavne co sa editacie tyka (user "demo" nema dostatocne prava)

To o com som hovoril najdes v menu:
UTM -> Web Filter -> Profile tam si vpravo nejaky vyber a klikni na "View", zobrazi sa nova stranka, tam rozklikni "FortiGuard WebFiltering" (kliknutim na modru sipku). Rozkliknut sa da aj kazda kategoria. V tejto casti zaroven vidno FortiGuard Quota, co je obmedzenie pristupu na urcity cas. A cele toto sa da spojit s Windows Active Directory a groupami v AD, uzivatelia su overovani voci domene bez toho aby sa museli niekam prihlasovat. V logoch je potom vidiet ktory uzivatel (nezavisle na tom aku IPcku aktualne ma) kam siel. Overenie v domene sa tyka aj inych protokolov, nielen HTTP/FTP.

Checkpoint ma na svojich strankach zverejnenu poslednu analyzu od Gartnera - tzv Magic Quadrant, cim viac vpravo hore producent je, tym lepsie. Az sa divim ze to zverejnili ked nie su najlepsi ... pozri kde je Fortinet. http://www.checkpoint.com/products/prom ... e=hpbanner
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
421
Post subject: RE: Ma vyznam proxy server?  PostPosted: 21.11.2010 - 22:57 #86472
Majster


Joined: Jún 12, 2005
Posts: 2739
Location: zilina
.....urcite co sa tyka firewallu je to zatial najshodnejsie riesenie, tu povazujem explorera naozaj za odbornika, ktory preluskal tuto masinu do detailu. Netreba podlahnut cisco rieseniu z dielne ASA....to radsej dam k dispozicii cislo uctu a mozete mi prispiet na dovolenku, xcem ist na barbados, podla najlepsich odporucani zelmara. Inak ako je to s tym nakupom fortinetov, co tu nakupoval Gyro a vyhlasoval, ze uz uz bude mat minimalne 2ks.....gyro? mas ich ci to bolo zasa iba osial pri splni mesiaca v BB Smile
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
gyro
Post subject: RE: Ma vyznam proxy server?  PostPosted: 22.11.2010 - 11:24 #86483
Majster


Joined: Okt 22, 2003
Posts: 3321
Location: Banská Bystrica - Rudlová
Nevyslovuj bozie meno nadarmo.
 
 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
rado3105
Post subject: RE: Ma vyznam proxy server?  PostPosted: 22.11.2010 - 14:42 #86484
Majster


Joined: Júl 11, 2008
Posts: 2311

Ten fortigate vyzera velmi zaujimavo. Malo by to vyznam pre nejakych sto klientskych pc? Kolko to stoji, kde su nejake lepsie info z pouzitia v praxi? Kde v topologi siete sa to zapaja?

check:
https://www.fortigate.com/
meno: demo
heslo: fortigate
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
gyro
Post subject: RE: Ma vyznam proxy server?  PostPosted: 22.11.2010 - 23:02 #86492
Majster


Joined: Okt 22, 2003
Posts: 3321
Location: Banská Bystrica - Rudlová
BTW, Cisco a Fortigate kupujeme vyhradne u specializovaneho predajcu a nim je ebay.de Wink
Stvrtinove aj nizsie ceny, aj v pripade FortiGate. Dokonca uplne nove nerozbalene.
 
 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
Aman
Post subject: RE: Ma vyznam proxy server?  PostPosted: 23.11.2010 - 11:48 #86498
Majster


Joined: Nov 10, 2005
Posts: 2014

a mas uz to fortigate nasadene? realne skusenosti a vysledky? kazdy tu o tom hovori, ale nikto sa nevyjadril este ze by to mal nasadene...
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
askeboy
Post subject: RE: Ma vyznam proxy server?  PostPosted: 23.11.2010 - 11:54 #86499
Basic


Joined: Nov 23, 2008
Posts: 17

z tych fortinetov by bol ktory vhodny na strednu skolu kde je okolo 100 az 300 PCs ?
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
broli99
Post subject: RE: Ma vyznam proxy server?  PostPosted: 23.11.2010 - 16:41 #86509
Basic


Joined: Mar 01, 2009
Posts: 107
Location: PD
No ja som uz rozbehal Ipfire v organizacii kde je DSLko a cca 60 PC. Na 2,4 ghz Celerone.
Absolutne ziadny problem.
Absolutne jednoducha instalacia a nastavenie. Aby sme sa rozumeli IPfire nie je len proxy. Je to "router/firewall" distribucia pre PC ale obsahuje aj proxy.

Zatial to je ako docasne riesenie...sice pociatocne naklady su 0 € ale pocitac bude vela papkat elekriky...
 
 View user's profile Send private message Send e-mail  
Reply with quote Back to top
Display posts from previous:     
All times are GMT
Post new topic Reply to topic
View previous topic Printable version Log in to check your private messages View next topic
Page 1 of 2 12 >
Jump to:  

Powered by PNphpBB2 © 2003-2005 The PNphpBB Group
Credits

(C) SKFree 2002-2010: Powered by POSTNUKE. Môžete prebera? naše správy vo formáte XML(RSS)