Prihlásiť sa Odoslať Novinky :: FAQ :: Rozšírené vyhľadávanie :: Napísali o nás :: Ankety
Main Menu
· Home
· 
· FAQ
· 
· Diskusia
· 











Main Menu
· Domov

Moduly
· AvantGo
· Downloads
· FAQ
· News
· Recommend Us
· Reviews
· Search
· Sections
· Stats
· Topics
· Top List
· Web Links
· Forum

Jazyk
Výber jazykovej mutácie:



The time now is 28.03.2024 - 18:10


usb flash disk vs sata dom

Post new topic Reply to topic
View previous topic Printable version Log in to check your private messages View next topic
 
Author Message
Chalan
Post subject: usb flash disk vs sata dom  PostPosted: 13.03.2017 - 22:28 #112522
Majster


Joined: Máj 12, 2004
Posts: 4579
Location: Bratislava
mam readonly linux ktory mi bezi z usbcka, potrebujem kupit dalsiu masinu a rozmyslam ci nebude lepsie pouzit sata dom modul... co je spolahlivejsie/rychlejsie bezpecnejsie? diki moc...
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger ICQ Number 
Reply with quote Back to top
deadbiker
Post subject: RE: usb flash disk vs sata dom  PostPosted: 14.03.2017 - 11:04 #112525
Basic


Joined: Nov 11, 2009
Posts: 195

Aky linux? swapoff?
spolahlivejsie- HDD, klasicky plotnovy disk, ak chces spolahlivost raid (sw raid)
rychlejsie- SSD native SATA, rychlejsie PCIe SSD, ak chces rychlost SSD RAID
bezpecnejsie- Plotnovy magneticky disk, RAID

Pises readonly filesytem, tak hadam nepotrebujes rychlost citania 1555MB/s alebo ano?
Jednocipovym USB klucenkam by som sa radsej vyhol- podla mna to niesu pamate stavane na beh 24/7, aj ked je vela zariadeni co takto funguju, ze maju filesystem na usb kluciku. Jednak ten USB kluc musi trcat zo slotu, ale to je take homemade riesenie.
Klasicky plotnovy disk je rokmi preverena technika, dokazu spolahlivo uchovavat data.
SSD je rychle,lahke,energeticky nenarocne. Disk ma nejaky svoj powermanagment, wearleveling a kadejake features aby data ostali bezpecne ulozene. Ale stale to nieje magneticky disk. PRD a data su FUČ

SATA-DOM to je len nejaka fleshka na SATA zbernici. Za mna je z hladiska spolahlivosti a bezpecnosti na poslednom mieste.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
neos
Post subject: RE: usb flash disk vs sata dom  PostPosted: 14.03.2017 - 15:54 #112527
Ucen


Joined: Aug 09, 2004
Posts: 752

Minule som dumal nad tym, aky je rozdiel v zivotnosti SD karty vs USB kluca z pohladu prepisovacich cyklov. Vie niekto? Podla mna je to +- to iste a na ucely zapisovania logov a pod. nevhodne. Jedine ak readonly system.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
deadbiker
Post subject: RE: usb flash disk vs sata dom  PostPosted: 14.03.2017 - 17:21 #112528
Basic


Joined: Nov 11, 2009
Posts: 195

To zalezi od kvality pouzitej NAND pamati, vyrobnej technologie.
Inak je to +- to iste. SDkarta je platok, co lahko zlomis a potrebujes nan citacku kariet(zvycajne je to nejaky hub nad USB zbernicu). USB FLASH je viacej univerzalne zariadenie- odpada nutnost pouzit nejaku citacku, ma robustnejsie plastove telo/kovove.

Pocet cyklov je dany kvalitou pouzitej NAND pamati. A neviem preco by bola FLASH nevhodna na zapisovanie logov. Prave na to sa to zvycajne pouziva na zapis logov.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
Chalan
Post subject: RE: usb flash disk vs sata dom  PostPosted: 15.03.2017 - 00:44 #112529
Majster


Joined: Máj 12, 2004
Posts: 4579
Location: Bratislava
samozrejme nepotrebujem ziadne zavratne rychlosti, staci z neho nabootovat... je to voyage linux... na tom usb mi vadi jedine ze trci z portu a je mozne ho lahko vytrhnut zo slotu pri nejakom zasahu v rackovej skrini... ak je sata dom len usb to sata potom je to realativne dobre riesenie... platnovy disk nepotrebujem zbytocne by zral, robil hluk a produkoval teplo... na disk sa nezapisuje v podstate nic len v pripade drobnych configuracnych uprav... ssd disk je zas drahy na tento ucel...
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger ICQ Number 
Reply with quote Back to top
pixall
Post subject: RE: usb flash disk vs sata dom  PostPosted: 15.03.2017 - 18:04 #112532
Majster


Joined: Okt 21, 2003
Posts: 4247

Chalan wrote: ›samozrejme nepotrebujem ziadne zavratne rychlosti, staci z neho nabootovat... je to voyage linux... na tom usb mi vadi jedine ze trci z portu a je mozne ho lahko vytrhnut zo slotu pri nejakom zasahu v rackovej skrini...


ked trochu pohladas tak najdes USB kluce ktore z USB portu trcia zhruba 2-3 mm, ked na taky kluc nedas snurku tak aj umyselne vytiahnutie da trochu zabrat.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
deadbiker
Post subject: RE: usb flash disk vs sata dom  PostPosted: 15.03.2017 - 21:59 #112533
Basic


Joined: Nov 11, 2009
Posts: 195

Hlavne je to lacnejsie pouzit USB kluc ako SATA DOM. A co pozeram tak cena toho SATA DOM je taka vysoka, ze za 35eur uz mas 32GB SSD disk, za 38eur 64GB.

Za cca 13eur mas 32GB USB 3.0 FLASH disk. Tie DOM SATA ani nevidim nejak v shopoch ani v rozumnej cene.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
Chalan
Post subject: RE: usb flash disk vs sata dom  PostPosted: 16.03.2017 - 18:02 #112537
Majster


Joined: Máj 12, 2004
Posts: 4579
Location: Bratislava
hej ceny tych sata domov som nekukal to je fakt a ani sa to u nas neda moc kupit... ostanem pri usb alebo neexistuje usb flashka co sa da strcit priamo do dosky ktora ma piny na vyvedenie do skrinky? nestretli ste sa s tym?
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger ICQ Number 
Reply with quote Back to top
deadbiker
Post subject: RE: usb flash disk vs sata dom  PostPosted: 16.03.2017 - 20:33 #112539
Basic


Joined: Nov 11, 2009
Posts: 195

Myslis priamo na PIN-out? Myslim ze taka nieje co by mala piny rovno na dosku.Very Happy Ale ak zoberies pajku a pripajas to priamo, fungovat to bude. Alebo si vyrobis taketo nieco https://www.aliexpress.com/item/With-Screw-hole-connect-Computer-MainBoard-USB-Cable-5P-4P-Front-USB-to-USB-A-Female/32665710772.html?spm=2114.40010308.4.53.YX79U5
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
PCnity
Post subject: RE: usb flash disk vs sata dom  PostPosted: 23.03.2017 - 16:36 #112562
Ucen


Joined: Okt 11, 2003
Posts: 730
Location: Samorin
Consumer SD a MicroSD su do 2 rokov mrtve aj pri minimalnom mnozstve zapisov (u mna sa nanajvys tak updatuju atime, mtime, ... Ziaden swap, ziadne logy, vsetky /var su v tmpfs)

Znackove (serverove) SD karty (HP, DELL) ziju bez problemov... Su to urcite SLC alebo MLC, pravdepodobne maju kopec spare flash a inteligentne controllery co rataju s random a nie sequential accessom.
To iste SATA DOM. Stoja nejakych 80 Eur za 16 GB, co je pri cene zbytku stale peanut.

V niektorych bladoch mam Sandisk Ultra (velky USB kluc) uz nejaky ten rok... A ziju. Ale to su len compute nody a predpokladam, ze aj kebyze sa im viac menej rozsype FS, mohol by som si v klude migrovat VMky inde.

Na produktivne ucely jednoznacne na to urcene flash pamate (SATA DOM, USB kluce, SD karty, to je jedno)... Lacne consumer SSDcka imho nemaju zmysel. Ak treba redundanciu, napriklad v Dell r630 mam 2ks SD kariet a dal by sa medzi nimi spravit RAID 1... SATA DOM som videl na doske vacsinou len jeden.
 
 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
bakula
Post subject: RE: usb flash disk vs sata dom  PostPosted: 23.03.2017 - 18:54 #112564
Ucen


Joined: Okt 21, 2004
Posts: 792

PCnity wrote: ›Consumer SD a MicroSD su do 2 rokov mrtve aj pri minimalnom mnozstve zapisov (u mna sa nanajvys tak updatuju atime, mtime, ... Ziaden swap, ziadne logy, vsetky /var su v tmpfs)

Ja mam v jednej masine obycajnu SD a prepinac je na nej prepnuty do read only modu. Funguje uz min. 6 rokov, takze je otazne ci sa tam naozaj nic nezapisuje ked ti odchadzaju do 2 rokov.
 
 View user's profile Send private message  
Reply with quote Back to top
PCnity
Post subject: RE: usb flash disk vs sata dom  PostPosted: 23.03.2017 - 19:14 #112565
Ucen


Joined: Okt 11, 2003
Posts: 730
Location: Samorin
bakula wrote: ›Ja mam v jednej masine obycajnu SD a prepinac je na nej prepnuty do read only modu. Funguje uz min. 6 rokov, takze je otazne ci sa tam naozaj nic nezapisuje ked ti odchadzaju do 2 rokov.


Nuz, ja zase nepoznam jedinu citacku, co by neignorovala prepinac na karte. Ja by som skor povedal, ze mas stastie.
 
 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
deadbiker
Post subject: RE: usb flash disk vs sata dom  PostPosted: 23.03.2017 - 21:36 #112567
Basic


Joined: Nov 11, 2009
Posts: 195

Toto je tema na sto rokov... kvalita tych flashiek, je otazna. Niesu to zariadenia urcene na 24/7... ono ten bezolovnaty cin je tiez pekne hovno z coho sa to dnes lepi.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
Display posts from previous:     
All times are GMT
Post new topic Reply to topic
View previous topic Printable version Log in to check your private messages View next topic
 
Jump to:  

Powered by PNphpBB2 © 2003-2005 The PNphpBB Group
Credits

(C) SKFree 2002-2010: Powered by POSTNUKE. Môžete prebera? naše správy vo formáte XML(RSS)