Prihlásiť sa Odoslať Novinky :: FAQ :: Rozšírené vyhľadávanie :: Napísali o nás :: Ankety
Main Menu
· Home
· 
· FAQ
· 
· Diskusia
· 











Main Menu
· Domov

Moduly
· AvantGo
· Downloads
· FAQ
· News
· Recommend Us
· Reviews
· Search
· Sections
· Stats
· Topics
· Top List
· Web Links
· Forum

Jazyk
Výber jazykovej mutácie:



The time now is 29.03.2024 - 00:26


poradte s PWM regulatorom

Post new topic Reply to topic
View previous topic Printable version Log in to check your private messages View next topic
 
Author Message
Chalan
Post subject: poradte s PWM regulatorom  PostPosted: 28.06.2014 - 15:41 #106819
Majster


Joined: Máj 12, 2004
Posts: 4579
Location: Bratislava
caute mam uz dlhsi cas kupeny tento regulator http://www.i4wifi.cz/Alternativni-napaj ... tml?cur=1.

Nedavno som dokoncil ram na panely a chcel som regulator zacat pouzivat. Na streche mam 2x 235W (36V) solarne panely ktore su spojene paralerne a idu na vstup regulatoru... do regulatoru na svorky batt. mam pripojenu 1x12V/17Ah baterku a na load regulatoru mam pripojene 12V zariadenia s odberom do 30W...

pouzite su original solarne kable 4mm s konektormi mc4, dlzka kablu z panelu do regulatoru je 10m a z regulatoru do baterky 1m.

Cez den je vsetko OK, baterka sa dobija, blika zelena LED charge na regulatore, zariadenia su napajane, load LED svieti na zeleno.

Ked vsak slnko zacne zapadat a z panelov ide tak 13V a menej zacne regulator blbnut, preblikuje load LED ako aj ukazovatel stavu baterky (2 z troch LED) a zelena LED charge svieti a zariadenia nejdu...

Meranie ukazuje ze napatie ma svorkach baterky ako aj load skace, pritom baterka dava kvalitnych 13,6V. napatie na paneloch je tych 13V...

Poradte mi co robim zle... pripadne ci mam poslat regulator na reklamaciu? dakujem
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger ICQ Number 
Reply with quote Back to top
marekh
Post subject: RE: poradte s PWM regulatorom  PostPosted: 28.06.2014 - 20:13 #106820
Basic


Joined: Dec 14, 2008
Posts: 87

12 V bateria sa pripaja na ten regulator ked mas 12V panel ked mas 24V tak pripajas 2 baterie
 
 View user's profile Send private message  
Reply with quote Back to top
Chalan
Post subject: RE: poradte s PWM regulatorom  PostPosted: 28.06.2014 - 22:13 #106821
Majster


Joined: Máj 12, 2004
Posts: 4579
Location: Bratislava
baterku to cez den korektne dobija max 14,6V tak ako popisuju v manualy, na vystupe je tiez max 14,6V, vsetko funguje ako ma do chvile kym nezacne klesat napatie na vstupe a teda pri zapade slnka... od toho ci pripojim 2x12V do serie alebo dam 1x12V zavisi podla mojho nazoru len vystup (load) a teda ci tam bude 12V alebo 24V... popisuju ze na vstup regulatora je mozne pripojit 24V/48V, od toho predsa regulator je... cize to co pises sa mi nezda ale netvrdim je k nemu dost malo informacii...
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger ICQ Number 
Reply with quote Back to top
psichac
Post subject: RE: poradte s PWM regulatorom  PostPosted: 29.06.2014 - 08:37 #106822
Basic


Joined: Júl 20, 2012
Posts: 94
Location: Bratislava
Boze, ten najhorsi regulator Sad ... Pri takychto rozdieloch (36 voci 12) je PWM totalne neefektivny, uz ked tak prachobycajny DC/DC step down menic nastaveny na 13,8V alebo si priplatit za MPPT. Navyse 24V system by bol idealnejsi (mensie straty) , zas zalezi od zariadeni ci su schopne pracovat do tych 27,6V.
Tak napoj zariadenia priamo na baterku, ved regulator reguluje len nabijanie z panelu, nie vystup (ten ti maximalne odpoji pred hlbokym vybitim baterie)
A vydrzi ti vobec ta bateria nocnu prvadzku pri tych 30W ? Podla mna vydrzi len tak na 6,5h ...
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
Chalan
Post subject: RE: poradte s PWM regulatorom  PostPosted: 29.06.2014 - 08:48 #106823
Majster


Joined: Máj 12, 2004
Posts: 4579
Location: Bratislava
no to som chcel prave vyskusat ze ci vydrzi a potom by som pridal dalsiu paralerne alebo silnejsiu baterku... zial par zariadeni ide len na 12V ostatne by 24V zvladli... ja som ho kupil na hranie s tym ze by som sa potom rozhodol ci prikupim panely a kupim k nim MPPT regulator nejaky 20-40A... napr. http://www.i4wifi.cz/Alternativni-napaj ... html?cur=1
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger ICQ Number 
Reply with quote Back to top
psichac
Post subject: RE: poradte s PWM regulatorom  PostPosted: 29.06.2014 - 09:35 #106824
Basic


Joined: Júl 20, 2012
Posts: 94
Location: Bratislava
12V krát 17Ah = 204Wh , v reáli ale nemôžeš baterku vybiť na nulu takže musíš počítať s menšou kapacitou.
Teraz si to vydeľ 30W (písal si do 30W ale nech) a vyjde cca 6 a 3/4 hodiny. Samozrejme všetko brané v ideálnych podmienkach, reálne berme tých 6h.
takže na noc berme dvojnásobok - minimálne 30Ah.
Teraz si zober že nemusí byť slnečný deň (prípadne zima), potrebuješ aby ti baterka zvládla minimálne (naozaj minimum) 24h prevádzku - 720Wh čo pri 12V vychádza 60Ah (prípadne pri 24V 30Ah) - pod tieto parametre nechoď.

Nevieme v akých podmienkach to máš, či tam je prístup k elektrike ako prípadná záloha, alebo je to niekde mimo prípojky, ale nie nadarmo tu kolegovci písali že majú na sajtoch 100 či 200Ah baterky...

Výkon solárov si myslím že je viac ako dostatočný.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
Chalan
Post subject: RE: poradte s PWM regulatorom  PostPosted: 29.06.2014 - 12:44 #106825
Majster


Joined: Máj 12, 2004
Posts: 4579
Location: Bratislava
mam to doma, elektrika tam je... to co pises mi je jasne, ja som planoval ze casom kupim 1x 12V 100Ah baterku ale kedze mi ten regulator robi psie kusy musim najskor vyriesit to a teda bud ho skusim reklamovat alebo kupim nejaky MPPT... len som myslel ci niekto z Vas nema taky isty regulator a ci ma s nim podobne skusenosti alebo mu chodi bezvadne... samozrejme so zatazou pripojenou na svorky regulatora LOAD nie na baterku, je to sice riesenie ale tak mi tu baterku moze hlboko vybit a znicit a to riskovat nebudem, regulator ma za ulohu baterku aj chranit a teda odpojit baterku pri poklese napatia na nej pod 10,5V...
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger ICQ Number 
Reply with quote Back to top
Chalan
Post subject: RE: poradte s PWM regulatorom  PostPosted: 01.07.2014 - 17:04 #106835
Majster


Joined: Máj 12, 2004
Posts: 4579
Location: Bratislava
vymenil som baterku a zda sa ze to zacalo celkom normalne fungovat... ako by sa ale dalo spravit to aby to v noci islo na 230V 12V DC zdroj? ak by som tento zdroj pripojil paralerne na solarne panely cez diodu malo by sa to chovat tak ze kym solar vyraba energiu a teda viac ako ten zdroj islo by to na solar a pri zapade slnka ked by napatie na solaroch kleslo na uroven zdroju islo by to na zdroj?
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger ICQ Number 
Reply with quote Back to top
psichac
Post subject: RE: poradte s PWM regulatorom  PostPosted: 02.07.2014 - 11:16 #106842
Basic


Joined: Júl 20, 2012
Posts: 94
Location: Bratislava
dá sa aj tak, áno pokiaľ bude mať solár vyššie napätie ako zdroj (12V) tak bude on dodávať prúd. pri poklese sa to automaticky presunie na zdroj.Ale musel by si to oddeliť diódami , inak ti v noci bude zdroj tlačiť aj do soláru...
čiže aj medzi solár a pwm, aj medzi zdroj a pwm, zaradiť diódu, ideálne schottky (nízky úbytok).
iked by bolo lepšie aby ten zdroj mal o niečo viac ako 12V, napr 13-14V.

https://www.gme.sk/sr3060-p223-106
na krajné vývody zapojíš plusy zo soláru a zdroja. Stred pripojíš na plus pwm.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
Chalan
Post subject: RE: poradte s PWM regulatorom  PostPosted: 02.07.2014 - 13:18 #106845
Majster


Joined: Máj 12, 2004
Posts: 4579
Location: Bratislava
zdroj ma 13,8V... toto riesenie ma vsak jednu nevyhodu a to ze to co sa natlaci cez den do baterky sa nevyuzije... kebyze existuje nejaky inteligentny watchdog ktory bude strazit napatie zo solaru a zaroven aj z baterky a ked zisti ze napatie na solary je pod 10,5V a na baterke tiez tak az vtedy prepne na DC zdroj samozrejme s tym ze bude kontrolovat napatie na solary a prepne spat na solar az ked solar dosiahne viac ako zdroj... lebo ak by meral len baterku tak tato by hned po prepnuti na zdroj dosiahla 13,8 V a watchdog by prepinal jak blby...
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger ICQ Number 
Reply with quote Back to top
Thomas
Post subject: RE: poradte s PWM regulatorom  PostPosted: 02.07.2014 - 15:38 #106849
Majster


Joined: Okt 31, 2006
Posts: 2062
Location: TT
ja by som tam zbúchal kontrol board na arduine a ked tam použiješ ethernet verziu tak si môžeš napätia kontrolovať prípadne manuálne ovládať cez web
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
Chalan
Post subject: RE: poradte s PWM regulatorom  PostPosted: 03.07.2014 - 14:38 #106855
Majster


Joined: Máj 12, 2004
Posts: 4579
Location: Bratislava
arduino vyzera velmi zaujimavo ale aj dost komplikovane... mas s tym kontrektne skusenosti? co som pozeral tak mozno by sa to dalo zbuchat aj cez toto http://www.i4wifi.cz/Baterie-a-nabijeni ... -rele.html len tomu vymysliet nejaku logiku... proste sledoval by napatie na vstupe a ked poklesne pod 10,5V prepne rele na DC zroj... dalej by sledoval napatie solaru na INPUT 3 a ak by dosiahlo viac ako 13,8V prepol by rele na solar, dalo by sa to tak?
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger ICQ Number 
Reply with quote Back to top
Thomas
Post subject: RE: poradte s PWM regulatorom  PostPosted: 03.07.2014 - 16:10 #106858
Majster


Joined: Okt 31, 2006
Posts: 2062
Location: TT
nejaké blbosti som na tom už riešil je to úplne super vec , keby sa to vyrábalo ked som bol ešte na škole a mal viac času ....
hlavne máš ktomu kopec hotových sensor a relay boardov takže nemusíš nič vymýšlať , pájkovať , len to pozapájaš a napíšeš si do toho soft tak ako budeš potrebovať

stačí ti arduino originál za 20€ alebo čínska kópia za 9 € http://www.dx.com/p/uno-r3-development- ... 7Vig3JY23U

2x napätový senzor (jeden na solar druhý na batériu ) , jedno relé čo bude odpájať sieťový zdroj a stepdown konvertor z 12V na 5V
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
Chalan
Post subject: RE: poradte s PWM regulatorom  PostPosted: 19.07.2014 - 09:24 #106990
Majster


Joined: Máj 12, 2004
Posts: 4579
Location: Bratislava
kupil som 12V 100Ah trakcnu baterku http://www.tipa.eu/exec/search.aspx?exp ... e=Fulltext zapojil a pri plnom nabiti v baterke sumi, buble a kazdu chvilku v nej tak zapisti, je to normalne?

trakcnu baterku som este nemal ale obycajne toto nerobia, preto sa radsej pytam... mal som totiz trable s tym ze mi ju prvy krat dodali rozbitu, druhy krat mi poslali obycajnu a teraz ked mam konecne tu spravnu a na pohlad nerozbitu bojim sa ci je s nou vsetko ok... okrem toho ju mam doma tak sa bojim aby ju neroztrhlo... raz davno mi totiz vybuchla autobaterka v ruke ked som ju nabitu niesol do auta Sad
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger ICQ Number 
Reply with quote Back to top
Chalan
Post subject: RE: poradte s PWM regulatorom  PostPosted: 21.07.2014 - 10:39 #107001
Majster


Joined: Máj 12, 2004
Posts: 4579
Location: Bratislava
nakoniec ked som pripojil load mam opacny problem, baterka sa nestiha dobijat, resp. je to len tak tak za plne slnecneho dna... pridal som este jeden minitix server a je tam teraz 90W odber... mam dojem ze 10A regulator bude malo a budem musiet kupit MPPT aspon 20-30A...
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger ICQ Number 
Reply with quote Back to top
Display posts from previous:     
All times are GMT
Post new topic Reply to topic
View previous topic Printable version Log in to check your private messages View next topic
 
Jump to:  

Powered by PNphpBB2 © 2003-2005 The PNphpBB Group
Credits

(C) SKFree 2002-2010: Powered by POSTNUKE. Môžete prebera? naše správy vo formáte XML(RSS)