Prihlásiť sa Odoslať Novinky :: FAQ :: Rozšírené vyhľadávanie :: Napísali o nás :: Ankety
Main Menu
· Home
· 
· FAQ
· 
· Diskusia
· 











Main Menu
· Domov

Moduly
· AvantGo
· Downloads
· FAQ
· News
· Recommend Us
· Reviews
· Search
· Sections
· Stats
· Topics
· Top List
· Web Links
· Forum

Jazyk
Výber jazykovej mutácie:



The time now is 25.04.2024 - 21:15


Stavba novej siete

Post new topic Reply to topic
View previous topic Printable version Log in to check your private messages View next topic
Page 1 of 3 123 >
Author Message
technet.net
Post subject: Stavba novej siete  PostPosted: 28.10.2014 - 17:36 #107606
Basic


Joined: Okt 28, 2014
Posts: 10

Pozdravujem

Potreboval by som poradiť. Uvažujem o stavbe bezdrátovej siete v našej obci. Som v tejto oblasti začiatočník.
Čo všetko k tomu potrebujem ?? Zo začiatku by sme boli pripojený na optickú sieť železničných telekomunikácií cca 10-ti.

1. Potrebujeme na to nejaké povolenia
2. Aký HW je potrebný , prípadne čo všetko k tomu potrebujeme ..

Vopred ďakujem za Vaše rady
 
 View user's profile Send private message  
Reply with quote Back to top
neos
Post subject: RE: Stavba novej siete  PostPosted: 28.10.2014 - 18:03 #107607
Ucen


Joined: Aug 09, 2004
Posts: 752

Napis dovody preco to vlastne ides robit. Co od toho ocakavas. My ti zase poradime, preco to nerobit a co ta caka
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
technet.net
Post subject: RE: Stavba novej siete  PostPosted: 28.10.2014 - 18:21 #107608
Basic


Joined: Okt 28, 2014
Posts: 10

Je tu viacero dôvodov prečo sa chceme do toho pustiť.

Bývam v dedine s počtom obyvateľov cca 1400. Net v dedine poskytujú 3 lokálny wi fi poskytovatelia. Nic moc dobrého na nich nepučuť (časté výpadky,nestabilita pripojenia, kolísanie rýchlosti, cena za 5M/1M 13-EUR, T.com a orange nemá volné dsl linky.
Našlo sa nás zopár nadšencov, ktorý by sme nechceli byť závislí na lokálnych poskytovateľoch a chceli by sme sa do toho pustiť sami..
Už sme oslovili železničné telekomunikácie ohľadom vytvorenia spoja na ich optiku. Uvažovali sme , že zo začiatku by sme zobrali od nich symetrické pripojenie bez agregácie 2M/2M.

Zatiaľ asi toľko pre začiatok .
 
 View user's profile Send private message  
Reply with quote Back to top
JOFO
Post subject: RE: Stavba novej siete  PostPosted: 28.10.2014 - 18:55 #107609
Majster


Joined: Jan 08, 2006
Posts: 2584

fu, tak 2/2M je teda riadne malo na dnsenu dobu.. Moji zakaznici uz ohrnaju nosom, ked nahodou klesne rychlost pod 20M Smile
Radim radsej sa do toho nepustat, usetris si nervy a zvytocne papierovanie... Ked som zacinal ja, bolo to este ako-tak rentabilne.. Dnes je uz trh presyteny a ceny su nastavene tak, ze by som uz asi nebol schopny konkurovat.. Kedze som zacinal v relativne dobrom case, siet sa mi rychlo rozrastla a ja som sa mohol venovat viac udrziavaniu kvality ako nahananiu zakaznikov, aby sa mi vobec vratila moja investicia...
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
rado3105
Post subject: RE: Stavba novej siete  PostPosted: 28.10.2014 - 19:06 #107610
Majster


Joined: Júl 11, 2008
Posts: 2311

vyrataj si ze 1mbit garant stoji min 13e pri malom odbere....teraz si vyrataj rocny poplatok tusr, licenciu ak budes mat sro cize rocne 500e...zariadenia, jedno klientske vychadza min. 50e plus kable...
teraz si zrataj ze bod kde budes vysielat ta bude stat min. 400e ak to chces mat naporiadok...rataj ze od cloveka dostanes 10e mesacne, cize 30ludi, za mesiac mas 300e...a za 10e im musis dat tych 3-4mbit/s minimalne..aby si to mal o akej takej kvalite potrebujes aspon 20mbit, cize tych 300e das mesacne len za konekt.....
...vela ludi si mysli ze poskytovanie je ryza....ale mozno pri stovkach ludi...ale tam uz su aj ine starosti......
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
JOFO
Post subject: RE: Stavba novej siete  PostPosted: 28.10.2014 - 19:24 #107611
Majster


Joined: Jan 08, 2006
Posts: 2584

Presne to som mal na mysli.. Dnes zacinat s wifi sietou je ciste sialenstvo.. Obzvlast ked sa v tom nevyzna.. ucit sa na nakaznikoch nie je velmi dobra strategia Smile
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
technet.net
Post subject: RE: Stavba novej siete  PostPosted: 28.10.2014 - 19:35 #107612
Basic


Joined: Okt 28, 2014
Posts: 10

Tak chalani to ste ma moc v tom nepodporili..

".teraz si vyrataj rocny poplatok tusr, licenciu" , čo to stojí páni ??

Nepočítal som, že by som to mal na živnosť. Ak by sme to mali pre seba , tak by to bolo zbytočné.

Aj v takomto prípade je treba licenciu a platiť poplatok pre tusr ??


Last edited by technet.net on 28.10.2014 - 19:52; edited 1 time in total
 
 View user's profile Send private message  
Reply with quote Back to top
sCARAB
Post subject: RE: Stavba novej siete  PostPosted: 28.10.2014 - 19:52 #107613
Basic


Joined: Okt 21, 2004
Posts: 165

Myslim ze ti dali najlepsiu podporu aku si mohol dostat a vyvarovat ta pred padom na hubu. Tie peniaze co do toho das sa ti nevratia a ak vratia tak velmi neskoro. Navyse su tam uz nejaki poskytovatelia.Keby si tam bol prvy tak to by snad este slo na prezitie, ale stresov a nervov by si sa nevyhol, pretoze ani to najspolahlivejsie zariadenie nefunguje vecne spolahlivo.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
asdewq01
Post subject: RE: Stavba novej siete  PostPosted: 28.10.2014 - 19:52 #107614
Basic


Joined: Okt 05, 2012
Posts: 41

Mily technet.net, vies ono nieje vsetko zlato co sa blisti... tuto Rado ti spomenul nejake ceny ale ubezpecujem ta ze je to len zlomok nakladov. Ak si myslis, ze dokazes dat niekomu linku 5/1 lacnejsie ako za 13€ tak sa bohuzial mylis, ja viem ze podla verejnosti sme my lokalni v tazkom baliku ale potom polozim otazku, preco aj sem prispievaju vacsinou konatelia ci majitelia firiem? ... hm no to bude tym ze tych zamestnancov a inych ludi okolo vela nieto... Ak to chces robit naozaj poriadne tak rataj ze na zaciatok potrebujes urcite viac ako 2mbps a urcite rataj ze ak postavis sajt za 300-400€ tak budes kruto servisovat... takze podme k veci:
- potrebujes postavat sajty (napriklad u nas sa pohybuje cena takeho low-end sajtu okolo 700-1000€), neratam zmluvy, stoziare, konzoly, revizie,..
- potrebujes konekt,.. ake pausaly ides poskytovat? z toho si vies zratat kolko potrebujes
- potrebujes povolenie od RU
- RU budes pravidelne zasielat statistiky
- RU budes povinne platit za poskytovane sluzby
- RU ta bude pravidelne nepravidelne kontrolovat a sem tam dzubat
- potrebujes vyriesit fakturaciu a potrebujes vyriesit kontrolu platieb
- potrebujes vyriesit evidenciu zakaznikov, pausalov, objednavok, servisov... potrebujes vyriesit X dalsich admin zalezitosti
- zabudni ze sa v piatok nieco pokazi a mas volny vikend, zabudni ze sa v noci nieco pokazi a spis... nespis... ides na miesto riesit (alebo technik ktoreho obavam sa ze nezaplatis a ak aj zaplatis tak asi takeho ani nezozenies)
- musis ako podnik podnikajuci v telko oblasti splnit nariadenia opatrenia RU z pred 2 rokov co znamena v podstate splnit podmienky pre certifikaciu na ISO27001
- no a potom mozes zacat nahanat zakaznikov... takze potrebujes pravnika, technika (ktori vedia co robia nie ze hura ideme poskytovat net), potrebujes rozumny kapital, potrebujes trpezlivost, dobre nervy a vela vela chute,.. stale si myslis ze s kamaratom poskytovat net je dobry napad?... ak hej tak ti pripisem dalsi tucet pruserov ktore musis vyriesit...

a ak by ta napadlo robit nieco bez ohlasenia tak vedz, ze zobrat peniaze za cokolvek na com vytvoris zisk (rozumej predas) o colen cent drahsie ako nakupis t.j. ak kupis konekt za 100€ tak ak predas za 100.01€ = cierne podnikanie = problem so zivnostakom, danovym a pani z RU si tiez nieco najdu... takze na to ze budes za noc milionarom zabudni Smile
 
 View user's profile Send private message  
Reply with quote Back to top
technet.net
Post subject: RE: Stavba novej siete  PostPosted: 28.10.2014 - 20:03 #107615
Basic


Joined: Okt 28, 2014
Posts: 10

Ďakujem páni za plnohodnotné info a úprimné rady. A to sme sa ešte ani nedostali k technickej stránke projektu.
 
 View user's profile Send private message  
Reply with quote Back to top
asdewq01
Post subject: RE: Stavba novej siete  PostPosted: 28.10.2014 - 20:06 #107616
Basic


Joined: Okt 05, 2012
Posts: 41

no vtip je v tom ze ono nema cenu riesit technicku stranku projektu pretoze to za A nezaplatis, za B na to nemas evidentne vedomosti, za C ked sa do toho pustis s tym co si tu zatial napisal tak budes dalsi "vypadavajuci" Smile takze preto ti neradime co mas spravit,... ved si si nenastudoval ani zakladnu problematiku a nezacina sa od techniky ale od legislativy... potom mozes riesit ako co postavit...a ked nieco postavis nezabudni skocit niekomu inemu do kanalu urcite ti podakuje...
 
 View user's profile Send private message  
Reply with quote Back to top
JOFO
Post subject: RE: Stavba novej siete  PostPosted: 28.10.2014 - 20:25 #107617
Majster


Joined: Jan 08, 2006
Posts: 2584

Nariadeni od uradov kazdym rokom pribuda a s tym rastie aj rezia (hlavne financna). Myslim, ze kazdy ti tu dobre poradil, aby si sa na to radsej vykaslal.. Myslism si, ze ti to za tie nervy a starosti nestoji.. Ak to planujes robit popri zamestnani, tak to radsej ani neskusaj.. Zaberie to minimalne tolko casu ako zamestnanie, vlastne este viac, kedze musis byt v podstate 24 hodin v pohotovosti Smile
O zarobku sa uz ani neda hovorit. Vobec to nie je tak, ako si vacsina beznych ludi mysli.. Kazdy vidi len to, kolko musi platit za net, ale nikto uz nechce vidiet, ze s tym su aj nejake vydavky. Ludia si myslia, ze mame konekt, elektriku aj benzin zadarmo Smile
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
edusko
Post subject: RE: Stavba novej siete  PostPosted: 28.10.2014 - 20:32 #107618
Guru


Joined: Aug 14, 2008
Posts: 1149

ja uz robim net cca 10 rokov a urcite by som to nerobil od nuly a urcite nie s takymi rychlostami ake pises ani u nas nik nechce net pod 10m a za cenu viac ako 9e Smile
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
technet.net
Post subject: RE: Stavba novej siete  PostPosted: 28.10.2014 - 21:14 #107619
Basic


Joined: Okt 28, 2014
Posts: 10

Chalani , ale ako vidím že sme sa moc nerozumeli. Nerobil by som to kvôli zárobku, ale boli by sme na to cca 15-20ti, ktorý by sme chceli mať nezávislú prípojku od ostatných poskytovateľov v našom okolí. Kvôli čomu potom licencia a tie poplatky, keď si to robíme pre seba a nie, aby sme stým podnikali. Na takéto čosi naša legislatíva nemyslela, iba na to že už hneď každý chce zo všetkého profitovať ??
 
 View user's profile Send private message  
Reply with quote Back to top
midnight_man
Post subject: RE: Stavba novej siete  PostPosted: 28.10.2014 - 21:56 #107620
Majster


Joined: Feb 14, 2011
Posts: 2544

registrovat sa na urade a dostat opravnenie na poskytovanie telekom sluzieb mozes len ako podnik, ako sukromnik nesmies poskytovat služby si myslim. V tom pripade je jedno ci mas 9 zakaznikov alebo 9000 Smile
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
Display posts from previous:     
All times are GMT
Post new topic Reply to topic
View previous topic Printable version Log in to check your private messages View next topic
Page 1 of 3 123 >
Jump to:  

Powered by PNphpBB2 © 2003-2005 The PNphpBB Group
Credits

(C) SKFree 2002-2010: Powered by POSTNUKE. Môžete prebera? naše správy vo formáte XML(RSS)