SKFREE

Minirecenzia Dlink DWL-700AP a DWL-900AP+

Téma: Hardware
Dátum: 11.11.2004 - 18:18
Prve dotyky so znackou D-link

Znacka D-ink nie je u nas velmi znama hoci napr v Amerike ci v Cechach patri medzi najroziserenejsie. Jednou z pricin tomu preco tak nie je aj u nas je zvlastny pristup spolocnosti BGS distribution, ktora je distributorom tejto znacky na Slovensku. Neumerne predrazenie viedlo k tomu, ze D-ink sa vo wifi eteri objavuje len sporadicky. Vdaka snahe spolocnosti dovazujucej tuto znacku na Slovensko som mal moznost otestovat dve zariadenia D-link DWL-700AP a D-link DWL-900AP+.
DWL-700. Uz po zhliadnuti krabice a jej naslednom rozbaleni si clovek vsimne rozdiely oproti pseudoznackam (wline, d-com, netifo...). V krabici okrem samotneho ethernetoveho adaptera, sietoveho kabla, zdroja, najde este tlaceny manual, montaznu sadu na stenu a samozrejmostou je cd s ovladacim programom, instalacnou priruckou a manualom v pdf forme. Prehladny postup umozni instalaciu aj zaciatocnikom aj ked nevyhnutne je ovladat aspon zaklady anglickeho jazyka. Pre ovladanie zariadenia si mozme vybrat pridany ovladaci program alebo web rozhranie zalozene na html a javascripte. Ja som pouzil ovladanie cez web.
Samotna konfiguracia zariadenia je jednoducha. Zaciatocnici mozu pouzit wizarda kde nastavime siet zopar jednoduchymi krokmi - vyber hesla, ssid a kanala, kryptovanie a restart. D-link sa inak nicim inym zvlastnym neodlisuje od jeho kolegov inych znaciek. Umoznuje nastavit 3 rezimy (ap, klient a repeater), rozsirene nastavenia (beacon interval, fragmentacia, dtm, rate...). Co sa tyka bezpecnosti je vybaveny nadstadartne kde okrem mac filtra najdeme aj podporu radiusu s rotaciou zabezpecovacieho kluca.
Zariadenie bolo testovane v laboratornych podmienkach a nevykazovalo ziadne znamky nestability (Current Firmware Version: 2.00 Firmware Date: 2004.01.14). Osvedcilo sa v rezime klient aj ap. Zariadenie bolo testovane oproti AP D-com 1590 (atmel) a ako klienti boli pouzite Z-com 325h (prism 2) Asus 130b (neznamy chipset) a spominany D-com. Zariadenie ma na krabici nalepku wi-fi certificated coby malo zabezpecit jeho maximalnu kompatibilitu s inymi zariadeniami s rovnakym certifikatom. Prenosove rychlosti a casove odozvy zariadenia boli dobre aj ked bolo testovane len v indoorovych podmienkach. V pripade priaznivej ceny by mohla 700ka byt priamym konkurentom Ovislinku 1120, Wline 3000D a vsetkym klonom zalozenym na lacnom realtek chipsete. Posledne slovo bude mat asi BGS.
Vyhody - priazniva cena (?), ethernetove rozhranie, wifi certifikat, bezpecnost, funkcia repeatera
Nevyhody - ako repeater pracuje len so zariadeniami D-link, slabsie moznosti konfiguracie, neregulovatelny vykon, divne site survey

DWL-900AP+. tento vyrobok patri do vyssej kategorie ako predchadzajuci. Ovladacie rozhranie je velmi podobne predchadzajucemu modelu az na niekolko rozsirujucich pluginov. Zariadenie umoznuje az 5 operacnych modov! a to krem standartneho ap, klienta a repeatera aj wireless bridge a multipoint bridge. Bohuzial oba posledne menovane mody su mozne iba s dalsim zariadenim rady 900AP+. Velkou vyhodou je riadenie vyzarovacieho vykonu v rozsahu 10-17dB a snmp pristup. Pacila sa mi aj pracovna teplota, ktorej najnizsia hodnota sa koncila na -10 stupnoch celzia. Zaujimavou aj ked pre mna nepochopitelnou moznostou v menu bol vyber anteny (prava, lava, diversity) hoci zariadenie obsahovalo iba jednu pripojitelnu antenu (!?). Samotne sifrovanie moze prebiehat az na urovni 256 bitoveho sifrovacieho kluca ale bohuzial len s dalsim zariadenim rovnakeho typu. Navyse pouzivanie takehoto kluca povazujem za zbytocne a zatazujuce samotne AP. V pripade ze vlastnime dve taketo zariadenia spojene point to point ocenime moznost zyvsenia rychlosti az na 22mb zapnutim specialneho modu. Vo vnutri samotnej krabicky sa nachadza chip od spolocnosti Texas Instruments technology, ktore su povazovane za solidne chipy.
Testy prebehli za rovnakych podmienok ako v predchadzajucom pripade s rovnakymi vysledkami. Priami konkurenti by mohli byt D-com (Sparklan) 1590 pripadne solidne ap od firmy SENAO NL2611CB3Del.
Testovana verzia: Current Firmware Version: 3.06 Firmware Date: Fri, 26 Sep 2003
Vyhody - ethernetove rozhranie, wifi certifikat, bezpecnost, 5 operacnych modov, 22mb mod, manazovatelny vykon, pracovna teplota, snmp, znamy a stabilny chipset TI
Nevyhody - v niektorich modoch pracuje len s rovnakymi zariadeniami, ako repeater len s inymi vyrobkami D-link, divne site survey

Na zaver mozno skonstatovat ze oba AP sa osvedcili ako stabilne a solidne vyrobky, ktore by sa v pripade priaznivej cenovej politiky dodavatela ale hlavne distributora mohli vyraznejsie presadit na nasom trhu.

P.S. A dodatok dopisany po urcitom case od vzniku tejnto minirecenzie. Cena ktoru som zistil a za ktoru by sa mali oba vyrobky predavat je super. 700 za cca 1400 Skk bez dph a 900 za 2200 Skk bez dph. To by bolo super (najme 900 ktora ma TI chipset) ale...pri podrobnejsich testoch som zistil, ze 700 ma velke problemy v spojeni s atmelom (dcom 1590) a 900 tiez aj ked to vyzera ze som ju uz k poslusnosti prinutil. Je to mozno sposobene firmwarom, a preto budem rad ked sa o tom rozprudi viac debata v sekcii hardware.




Tento článok je z SKFREE
http://www.skfree.net/

URL pre tento príbeh je:
http://www.skfree.net/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=140