Prihlásiť sa Odoslať Novinky :: FAQ :: Rozšírené vyhľadávanie :: Napísali o nás :: Ankety
Main Menu
· Home
· 
· FAQ
· 
· Diskusia
· 











Main Menu
· Domov

Moduly
· AvantGo
· Downloads
· FAQ
· News
· Recommend Us
· Reviews
· Search
· Sections
· Stats
· Topics
· Top List
· Web Links
· Forum

Jazyk
Výber jazykovej mutácie:



The time now is 23.05.2024 - 05:39


Aktivne vyuzivanie dvoch a viac liniek

Post new topic Reply to topic
View previous topic Printable version Log in to check your private messages View next topic
Page 1 of 2 12 >
Author Message
Mich(at)l
Post subject: Aktivne vyuzivanie dvoch a viac liniek  PostPosted: 08.11.2005 - 00:27 #25032
Basic


Joined: Júl 24, 2004
Posts: 240

Mam tak problem, resp. otazku... vie to niekto spravit nieco take ze napr, mam dve linky a chcem ich (ako keby) spojit dokoby... aby som dosiahol moznost pripojenia viac uzivatelov (priklad 2x DSL alebo DSL + satelit , apod) --viete to niekto spravit???
niekto tusim raz spominal ze si ma s tym skusenosti....

ja som rozmyslal nad niecim takym ako ze pomocou DHCPcka--nejaky script by kontroloval traffic na jednej linke na druhej, tretej... porovnaval by ich a pri velkych rozdieloch by nejakemu uzivatelovy zmenil GW v DHCP confe...
aby nedochadzalo k tomu ze jedna linka bude nevyuzita a druha bude uplne plna....co myslite slo by to????

alebo mi vie niekto poradit lepsie riesenie....????

potrebujem to nejako rozbehat... lebo do danej oblasti akosi nemozem nic ine potiahnut(ziadna optika...) len DSL, dial up( LOL ) a satelit.... a jedna linka coskoro bude plna....
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
amilo
Post subject: RE: Aktivne vyuzivanie dvoch a viac liniek  PostPosted: 08.11.2005 - 00:38 #25033
Basic


Joined: Okt 26, 2005
Posts: 56

Mari sa mi ze zebra take daco dokaze (?)
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
Saigon
Post subject: RE: Aktivne vyuzivanie dvoch a viac liniek  PostPosted: 08.11.2005 - 00:55 #25034
Basic


Joined: Mar 13, 2004
Posts: 226
Location: Maly Cepcin
ja riesim podobny problem a chystam sa na to pouzit www.pfsense.com
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
Mich(at)l
Post subject: RE: Aktivne vyuzivanie dvoch a viac liniek  PostPosted: 08.11.2005 - 01:20 #25035
Basic


Joined: Júl 24, 2004
Posts: 240

zo zebrov som sa moc nezapodieval... tak neviem...

a co sa tyka toho softu tak myslis ze nim to pojde... tek som tak na to pozeral...nezdalo sa mi ze by to tam niekde mal...
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
remote_slonik
Post subject: RE: Aktivne vyuzivanie dvoch a viac liniek  PostPosted: 08.11.2005 - 08:02 #25038
Basic


Joined: Sep 09, 2005
Posts: 34

porial ide o load balancing....

tak urcite to chodi... so Zywall 35 ale je to drahe...
potom som kukal na EQL tusim ....

a teraz kukam na iny 2xWAN port router cca 5000 soho segment....
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
Trevor
Post subject: RE: Aktivne vyuzivanie dvoch a viac liniek  PostPosted: 08.11.2005 - 11:59 #25052
Basic


Joined: Jan 04, 2005
Posts: 193
Location: Šurany
Mal som v ruke jeden planet respektive dva lisili sa iba tym ze jeden vedel spojit 4 a druhy len 2 linky. Vedelo to robit take nieco ze delilo konekcie medzi linky teda si bol chopny dosiahnut rychlot linka1 + linka2. Dalo sa tam nastavit ze v akom pomera s ma pouzivat jedna alebo druha linka.
Samozrejme aj toto malo svoju dan v pohode ze mnoho stranok neslo. ten 4xwan ked sa zapojili tor linky ab ich zlucil tak v podste stahovanie islo super ale kazda stranka ktora sa nacitala bola nieco ako dar z nebies
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
popo
Post subject: RE: Aktivne vyuzivanie dvoch a viac liniek  PostPosted: 08.11.2005 - 13:01 #25056
Ucen


Joined: Aug 20, 2003
Posts: 598
Location: Zvolen
ako to riesi potom switchovanie medzi linkami? sak to ta musi na daky aj ked len kratky cas prerusit pokkial ta da na inu linku. pri niektorych sluzbach by to mohlo dost vadit
 
 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
Mich(at)l
Post subject: Aktivne vyuzivanie dvoch a viac liniek  PostPosted: 08.11.2005 - 13:54 #25064
Basic


Joined: Júl 24, 2004
Posts: 240

popo wrote: ›ako to riesi potom switchovanie medzi linkami? sak to ta musi na daky aj ked len kratky cas prerusit pokkial ta da na inu linku. pri niektorych sluzbach by to mohlo dost vadit


ak to bolo teda na mna tak to s tym DHCP som neskusal aaaaa napadlo ma to ze by to mohlo vypadavat...ale tak zatial ma nenapada lepsie riesenie...

A co sa taka HW "blbosti" tak to ma az tak nezaujima...ale zase ak to nepojde inak... Sad
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
pixall
Post subject: Aktivne vyuzivanie dvoch a viac liniek  PostPosted: 08.11.2005 - 17:55 #25084
Majster


Joined: Okt 21, 2003
Posts: 4247

Mich(at)l wrote: ›Mam tak problem, resp. otazku... vie to niekto spravit nieco take ze napr, mam dve linky a chcem ich (ako keby) spojit dokoby... aby som dosiahol moznost pripojenia viac uzivatelov (priklad 2x DSL alebo DSL + satelit , apod) --viete to niekto spravit???
niekto tusim raz spominal ze si ma s tym skusenosti....


konfiguroval som to na viacerych miestach...

v prvom rade si treba uvedomit ze dve linky sa nikdy nebudu spravat ako jedna, ak nebudes mat "pomoc" aj na druhej strane (u providera). ak robis nejake veselosti typu dve DSL linky a podobne, tak smola, neverim ze by nejaky ISP podal v tomto pomocnu ruku. nepomoze ti s tym pokial sa nemylim ani zebra (ked myslime routovaci daemon), ta sice vie delit traffic medzi dve linky, ale to by si ju musel zavesit aj k providerovi, co opat asi nepojde.

riesenie ktore je odskusane a funkcne je pouzit linux router, do ktoreho sa zapichu obe linky, a vhodne (premyslene, inteligentne, cielene) rozhadzovat traffic medzi nich. bud napevno podelit uzivatelov medzi linky, alebo podelit sluzby (web tadialto, p2p tadialto, maily tadialto, atd).

najlepsie je delit uzivatelov, pretoze niektore internetove sluzby budu urcite protestovat a branit sa, ak im jeden uzivatel bude chodit naraz z dvoch roznych ip-ciek.

viac info + konkretne priklady su na
http://lartc.org/howto/lartc.rpdb.multiple-links.html
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
Mich(at)l
Post subject: RE: Aktivne vyuzivanie dvoch a viac liniek  PostPosted: 08.11.2005 - 19:41 #25088
Basic


Joined: Júl 24, 2004
Posts: 240

aha..takze takto je to... to s uzivatelmi ma napadlo... taky to sposobom to viem urobit aj tak ze jedna linka je v bode A a druha v bode B napr. km od seba... pomocou GW... takze s DSL na to mozem zabudnut... dobre to nevadi(resp. co uz) tak to rozdelim aspon pasivne...(resp. posnazim sa tak ze si spravim statistiku kto kolko tak priemerne taha a kolko je online a tak nejako to podelim...)) ---tak teda dakujem za rady... aj ked az tak nepomohli,..ale zase som o nieco mudrejsi...Smile))
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
andreas4all
Post subject: RE: Aktivne vyuzivanie dvoch a viac liniek  PostPosted: 03.01.2006 - 17:00 #27214
Majster


Joined: Dec 09, 2004
Posts: 2539
Location: L.A.
dedinka pri PD

minule ma prepadla myslienka ako toto ciastocne vyriesit, sice nebude to dynamicke ale iba tak pasivne ale ako zaklad to mozno postaci.

na vysvetlenie, napr.:
Miesto A=dsl zaroven aj ako GW pre vsetkych
Miesto B=dsl
Nastavenie u klienta:
standardna IP, GW podla miesta A.

Na mieste A StarOS. Podla pravidiel v IPtables budu bud packety presmerovane do inetu alebo smerovane na miesto B.
Miesto B tiez StarOS. Pravidlo v firewalle Iptables IPvsMAC filtering. Bude prepustat iba packety od miesta A, zabezpeci sa tymto ze ak si niekto iny nastavi sam GW na toto, packety budu zahodene.

vyhody:
-miesta A a B mozu byt vzdialene
-moze sa vyuzivat existujuca siet

nevyhody:
-moze to ovplyvnovat ostatny trafic na danom spoji (komunikacia s lokalnym serverom> ftp, mail,...)
-viac menej nepouzitelne ak sa vyskytne zariadenie prekladajuce MAC, cize do miesta B dorazi packet s inou MAC ako ked opustal miesto A.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
holden_
Post subject: RE: Aktivne vyuzivanie dvoch a viac liniek  PostPosted: 03.01.2006 - 19:19 #27225
Basic


Joined: Júl 12, 2004
Posts: 42

odpovedam na prvy dotaz v threade...

tento dokumentik mozno pomoze:
http://lartc.org/howto/lartc.rpdb.multiple-links.html
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
andreas4all
Post subject: RE: Aktivne vyuzivanie dvoch a viac liniek  PostPosted: 03.01.2006 - 19:21 #27226
Majster


Joined: Dec 09, 2004
Posts: 2539
Location: L.A.
dedinka pri PD

pekne... ak mas obe linky na jednom mieste... co som to tak ocami prebehol je to priblizne to iste, len to obsahuje load balancing.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
eXplorer
Post subject: RE: Aktivne vyuzivanie dvoch a viac liniek  PostPosted: 03.01.2006 - 21:52 #27232
Majster


Joined: Feb 25, 2003
Posts: 2606
Location: BA,BB
Quote: › vyhody:
-miesta A a B mozu byt vzdialene
-moze sa vyuzivat existujuca siet


miesta A a B mozu byt vzdialene ALE nesmie byt medzi nimi ani jeden router inac ti to nepojde Smile teda pojde ale budes musiet nastavovat "source routing" na kazdom routri po ceste medzi A a B. Na CZFREE na to maju taky special tool, vola sa "SEDLO".
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
andreas4all
Post subject: RE: Aktivne vyuzivanie dvoch a viac liniek  PostPosted: 03.01.2006 - 22:06 #27233
Majster


Joined: Dec 09, 2004
Posts: 2539
Location: L.A.
dedinka pri PD

to mi je jasne. popisal som to aj v nevyhodach, teda poriadne okliestene. ved som aj spomenuj, ze ako zaklad... je to skor urcene na malu siet a podobne...
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
Display posts from previous:     
All times are GMT
Post new topic Reply to topic
View previous topic Printable version Log in to check your private messages View next topic
Page 1 of 2 12 >
Jump to:  

Powered by PNphpBB2 © 2003-2005 The PNphpBB Group
Credits

(C) SKFree 2002-2010: Powered by POSTNUKE. Môžete prebera? naše správy vo formáte XML(RSS)