Prihlásiť sa Odoslať Novinky :: FAQ :: Rozšírené vyhľadávanie :: Napísali o nás :: Ankety
Main Menu
· Home
· 
· FAQ
· 
· Diskusia
· 











Main Menu
· Domov

Moduly
· AvantGo
· Downloads
· FAQ
· News
· Recommend Us
· Reviews
· Search
· Sections
· Stats
· Topics
· Top List
· Web Links
· Forum

Jazyk
Výber jazykovej mutácie:



The time now is 12.05.2024 - 04:49


server na baze FreeBSD

Post new topic Reply to topic
View previous topic Printable version Log in to check your private messages View next topic
 
Author Message
talkymato
19 Post subject: server na baze FreeBSD  PostPosted: 09.11.2004 - 20:56 #12758
Basic


Joined: Aug 15, 2004
Posts: 21
Location: Walsall, UK
Zdravim vsetkych clenov FreeBSD klanu. Mal by som zaujem rozbehat server na FreeBSD. S goose-om sme uz nieco popisali,preliezol som forum tu na skfree, ale bol by som rad, keby sa k tomu vyjadrili aj dalsi
1. Aku verziu FreeBSD co do stability? ktore ISO stiahnut lebo su tam myslim 4 ku kazdej verzii (ale podstatne budu asi to na minimalnu config a normal instal)
2. To PC by som potreboval pouzivat aj ako desktop aj ako server
3. Vyjadrite sa prosim k zoznamu sluzieb, ktore by mi tam nemali chybat
4. Som total zaciatocnik tak by som uvital dajake materialy v SK alebo CZ k tym sluzbam. Kazda rada dobra. zatial vdaka
 
 View user's profile Send private message ICQ Number 
Reply with quote Back to top
paulie
Post subject: RE: server na baze FreeBSD  PostPosted: 09.11.2004 - 23:29 #12765
Basic


Joined: Jan 31, 2003
Posts: 418

Ked si neskuseny a chces nieco dobre na desktop, daj si Fedora Core 2 (mozno uz je aj 3, ale neviem ci je final),
ma to vsetko (vratane slovenciny pre menu a klavesnicu), je to klikoidne ako Windows, obsahuje aj OpenOffice.
Predpokladam ze sa da pouzivat aj ako server (pri instalacii si mozes zvolit hromadu serverovych komponentov). Instalacia bola pomerne jednoducha, celkom rychla a pohodlana. (odporucam stiahnut a napalit DVD ISO image, nebude diskoteka s CDckami)
Len NEODPORUCAM zaciatocnikom davat ako dual-boot s Windows, Fedora ma totiz bug ktory odpise partition table a Windows uz nenabootuju. Malo by sa to dat oobist tak, ze v BIOSe na disk nastavite LBA mod namiesto CHS, ale pre samovrahov, ktori to budu skusat odporucam radsej najprv Googlovat na presny postup.


S FreeBSD sa asi viac potrapis, budes musiet viac nastavovat rucne, ale ja uz som si zvykol a nevadilo mi to.
O poriadny desktop som sa nikdy nepokusal, len o take "nudzovky", vacsinou som masinu potreboval len ako server. To teda fungovalo vynikajuco.

Server (FreeBSD 4.9) mi robil:

- NAT na ISP cez WiFi, router pre ostatne pocitace
- WWW server Apache
- WWW proxy (Squid) - pre lokalnu LAN zaujimave, dalo by sa hned poriesit asi aj nieco s filtrovanim reklam (podrobne asi Google)
- DHCP - to len zo srandy, mal som tam 2-3 pocitace, sem tam nejaky okoloiduci notebook Smile
- pokusny monitoring siete - Nagios
- SAMBA File server pre Wokna


vsetko sa da pomerne rychlo doinstalovat cez takzvane "porty" - aplikacie predpripravene pre FreeBSD, stiahnu sa najaktualnejsie zdrojaky,skompiluje sa a nainstaluje sa to skoro samo (aj pridavne baliky pre dany soft ked su treba) - trochu to trva ale vacsinou plynulo bez problemov (mozno okrem nejakych exotickych softov)

skusal som aj FreeBSD 5.1, co sice nebolo STABLE, ale mne to slapalo OK, teraz mas vyhodu ze uz je 5.3 stable (skoda ze ma 2 CD namiesto 1 DVD).

Dalej o FreeBSD sa mozes dozvediet tu na SKFree ked prehladas diskusie, pripadne sa spytas. (ja ale nie som odbornik, len taky skusenejsi laik)
 
 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
mgx
Post subject: RE: server na baze FreeBSD  PostPosted: 10.11.2004 - 22:33 #12797
Guru


Joined: Dec 27, 2002
Posts: 1505

fedora3 uz je final, kludne testuj.

podla mna je fedora viac desktop ako server oriented, ale pribuznost s redhat as nezaprie. Osobne si vsak myslim ze je to na jednoduchy server (router) prilis zlozity system (a nachylny na hack - cim viac komponentov, tym horsie). A install size zasa min 1.5gb, take druhe windows.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
talkymato
Post subject: RE: server na baze FreeBSD  PostPosted: 16.11.2004 - 19:06 #12874
Basic


Joined: Aug 15, 2004
Posts: 21
Location: Walsall, UK
Som cakal, ze sa ozve aspon kockac ku FreeBSD. Testoovacia "masina" bude asi nejake P200 a 32MB RAM. Da sa na tom nieco rozumne rozbehat?
 
 View user's profile Send private message ICQ Number 
Reply with quote Back to top
paulie
Post subject: RE: server na baze FreeBSD  PostPosted: 16.11.2004 - 23:46 #12879
Basic


Joined: Jan 31, 2003
Posts: 418

talkymato: da, ja som skusal uz aj horsie, ale kompilovat na tom bude drsne... Smile dlhe desiatky minut swapovania a cakania...
a nakoniec som novy kernel kompiloval na rychlejsom stroji (5 minut) a potom som ho skopiroval...

len nie som si isty ci sa to da aj so vsetkymi portami...
hadam skompilovat (prikazy configure a make) na rychlom stroji, potom cely adresar nakopirovat na pomalu masinu a instalovat (prikaz make install), mozno niekto skusenejsi nieco navrhne...
 
 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
si
Post subject: RE: server na baze FreeBSD  PostPosted: 18.11.2004 - 10:18 #12901
Majster


Joined: Jan 12, 2003
Posts: 4250
Location: /dev/null
talkymato: myslim ze kockac ma teraz inu zabavu ako pisanie sem na forum Very Happy , ved hadam spoznam(e) ked s nou pride v piatok za nami do Novej Lesnej Very Happy

paulie: nemusis kopirovat, nepoznas nfs ? Very Happy


Last edited by si on 19.11.2004 - 08:59; edited 1 time in total
 
 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
paulie
Post subject: RE: server na baze FreeBSD  PostPosted: 18.11.2004 - 23:19 #12910
Basic


Joined: Jan 31, 2003
Posts: 418

si: to ma teda nenapadlo Smile mas bod...
 
 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
Display posts from previous:     
All times are GMT
Post new topic Reply to topic
View previous topic Printable version Log in to check your private messages View next topic
 
Jump to:  

Powered by PNphpBB2 © 2003-2005 The PNphpBB Group
Credits

(C) SKFree 2002-2010: Powered by POSTNUKE. Môžete prebera? naše správy vo formáte XML(RSS)