Prihlásiť sa Odoslať Novinky :: FAQ :: Rozšírené vyhľadávanie :: Napísali o nás :: Ankety
Main Menu
· Home
· 
· FAQ
· 
· Diskusia
· 











Main Menu
· Domov

Moduly
· AvantGo
· Downloads
· FAQ
· News
· Recommend Us
· Reviews
· Search
· Sections
· Stats
· Topics
· Top List
· Web Links
· Forum

Jazyk
Výber jazykovej mutácie:



The time now is 28.04.2024 - 22:35


diskur o antenach

Post new topic Reply to topic
View previous topic Printable version Log in to check your private messages View next topic
 
Author Message
pcamaro
Post subject: diskur o antenach  PostPosted: 14.10.2003 - 22:45 #4096
Basic


Joined: Aug 27, 2003
Posts: 16

Sledujem diskusiu o antenach roznych prevedeni a stale mi nejde do hlavy niekolko veci:

1/ dotazy ohladne vzdialenosti a pod. - na jednej strane vsesmerovka 5 dB, na druhej smerova 24 dB. Nie je to tak, ze max. vzdialenost /ale aj sila signalu, kvalita spoja a atd/ je dana vykonom najslabsej anteny /5 dB/, alebo sa mylim?
Ide totiz oproti TV anten predsa o duplex, teda obojstranne vysielanie, ak na strane klienta mam dobry signal od AP, co je mi to platne, ak opacne pre slabu antenu spojenie moze padat? alebo ako to je?

2/ stiahol som si program WLAN kalkulator a vypocita to nejaku hodnotu SOM /System operating margic/ pre obidva smery inu, co je to po lopatisticky povedané? Na dotaz v google som sa dozvedel, kto vsetko mi ma byt sympaticky :::

3/ u parabolickych anten sa dava ziaric do tzv. bodu F /ohniska. Dva dni som prehladaval net, ale nezistil som, ci v bode ohniska ma byt ten aktivny prvok alebo je to okraj toho lievika.

Exclamation dufam ze ma /si / neutopi alebo ho ne.... Shocked
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
kockac
Post subject: RE: diskur o antenach  PostPosted: 14.10.2003 - 23:49 #4099
Basic


Joined: Feb 23, 2003
Posts: 423
Location: Bratislava, Dubravka
Nie som ekspert na anteny, takze sa mozem mylit, ale podla mna:
1) Zosilnenie anteny funguje v obox smerox, nie? Pri vysielani je signal danyx smerom o tolko dB silnejsi, pri prijme sa signal a sum z daneho smeru o tolko zosilni (ono sa to tyka vln zo vsade, len zosilnenie je ine - pozri vyzarovaci diagram anteny). Cize co sa tyka signalu, je to relativne jedno, ci su obe anteny priblizne rovnake alebo s malym a velkym ziskom. Ine je to pri sume, kedze antena zosilnuje aj ten. Takze klient so silnou antenou moze mat dobry signal, ale velky sum a je f pazi.
3) Sorry, ze nexapem, akeho lievika? Inac sitko ma zvycajne 2 parabolky (druha je ten maly pliesok, co sa montuje na "druhy koniec"), ale podla mojho nazoru je ten pliesok tak robeny, ze ohnisko by malo byt tam, ako je vysielac/prijimac. Hm, otazka pre konstruktera...
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
mgx
Post subject: antena  PostPosted: 15.10.2003 - 14:29 #4112
Guru


Joined: Dec 27, 2002
Posts: 1505

max. vzdialenost /ale aj sila signalu, kvalita spoja a atd/ je dana vykonom najslabsej anteny /5 dB/, alebo sa mylim

nie je to celkom tak, nakolko antena a vykon radia je len jedna z mnohych premennych, ktore kvalitu a max.vzdialenost spoja ovplyvnuju.

Nakolko stale plati urcite obmedzenie na EIRP, je nutne sa zamysliet nad tymito postulatmi:

1. maximalny vyzriadeny vykon aka hustota vykonu (vid FAQ) je 20db/m
2. vzdy je lepsie pouzit kvalitnu vysokoziskovu smerovu antenu a znizit vykon radia ako opacne

tzn: lepsia je kombinacia 20db antena + 5 db radio
ako 15 db radio + 5 db antena

3. SOM je system Op. Margin, tato hodnota sluzi pre teoreticke posudenie kvality linky, co znamena ze plati ze SOM by mal byt > 20
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
Display posts from previous:     
All times are GMT
Post new topic Reply to topic
View previous topic Printable version Log in to check your private messages View next topic
 
Jump to:  

Powered by PNphpBB2 © 2003-2005 The PNphpBB Group
Credits

(C) SKFree 2002-2010: Powered by POSTNUKE. Môžete prebera? naše správy vo formáte XML(RSS)