Prihlásiť sa Odoslať Novinky :: FAQ :: Rozšírené vyhľadávanie :: Napísali o nás :: Ankety
Main Menu
· Home
· 
· FAQ
· 
· Diskusia
· 











Main Menu
· Domov

Moduly
· AvantGo
· Downloads
· FAQ
· News
· Recommend Us
· Reviews
· Search
· Sections
· Stats
· Topics
· Top List
· Web Links
· Forum

Jazyk
Výber jazykovej mutácie:



The time now is 12.05.2024 - 12:59


Co nema chybat na univerzalnom Routeri

Post new topic Reply to topic
View previous topic Printable version Log in to check your private messages View next topic
 
Author Message
Dikobraz
Post subject: Co nema chybat na univerzalnom Routeri  PostPosted: 25.06.2004 - 16:10 #9909
Guru


Joined: Okt 30, 2003
Posts: 1130
Location: Velke Kapusany
Rozhodol som sa zalozit tento thread z dovodu, ze ako zaciatocnik nemam prehlad, co by nemalo chybat na takom routry AP. Chcel by som od Vas vidiet prispevok, ze kto co pouziva a na co?
Takze posledne moje routre su na DEBIANE testing - cool Linux
Jadro 2.6.6 +IMQ+ESFQ, samozrejme aj IPTABLES aj IPROUTE opatchovane
dalej tam mam IPTRAF na sledovanie traficu
RRDTOOL+Hotsanic -na pekne grafy s traficom,so stavom routera,ping....
Wewimo alebo WIFIMON - na sledovanie clientov pripojenych na XI 626
Nagios-ten momentalne len skusam. Zda sa mi to celkom dobre.
Apache- web server. to kvoli Hotsanicu,wewimo a nagiosu.
Dalej skusam HTB, celkom sa mi pozdava skriptik z http://hop.rozhled.cz/czfree/qos/ qosigw.

To je asi tak vsetko co stoji za zmienku. Ak ma niekto nejaky napad, ze co mi chyba, tak sem stym.
 
 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
si
Post subject: RE: Co nema chybat na univerzalnom Routeri  PostPosted: 25.06.2004 - 16:32 #9915
Majster


Joined: Jan 12, 2003
Posts: 4250
Location: /dev/null
potrebujes tam neaky shell, nieco cim mozes manipulovat sietove veci - iproute2 je uplne idealne, nieco na firewall - iptables, okrem toho je celkom uzitocne mat tam snmp (aby som si z toho vedel zbierat data na centralny monitorovaci server), dhcpd (aby uzivatelia dostavali vsetky sietove nastavenia z routra a nemal som problem pri akejkolvek zmene)
Ako uzitocne na neake skusanie ci nieco ide a ako to ide sa zide: tcpdump, trafshov, wget, ping,...
jadra pouzivam (z roznych dovodov) 2.4.26, aj na routroch si nechavam k dispozicii devel (teda kompilator, libky a pod, aj ked to zabera mrte miesta)
shaper je obycajny script ktory si napisem za pomoci tc (iproute2) a jasne ze neakeho editora (vi)
 
 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
Dikobraz
Post subject: RE: Co nema chybat na univerzalnom Routeri  PostPosted: 25.06.2004 - 17:03 #9922
Guru


Joined: Okt 30, 2003
Posts: 1130
Location: Velke Kapusany
Asi zacnem to SNMP studovat. Zatial o tom nic neviem. TCPDUMP je pre mna zatial dzungla. Ale ja do toho pridem.
 
 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
kockac
Post subject: RE: Co nema chybat na univerzalnom Routeri  PostPosted: 25.06.2004 - 19:01 #9925
Basic


Joined: Feb 23, 2003
Posts: 423
Location: Bratislava, Dubravka
Tak sa na to pozrime... OS, ktory pouzivam, je, ako uz iste viete, FreeBSD 4 i 5:
- base system okrem kompilatora (niekedy aj s), firewall IPFW + IPF (4) alebo PF (5)
- screen, bash, minicom a dlsie mnou bezne pouzivane utilitky
- altq patch
- utility na realtime sledovanie sietoveho trafficu - trafshow, tcpflow...
- SNMP server i klient
- DNS cache a klientske utility (ja pouzivam BIND9, ale da sa i DJBDNS)
- DHCP server alebo relay
- netperf na meranie priepustnosti siete
- quagga/zebra na podporu dynamickeho routovania
- ssh server a klient, telnet a ftp klient, netcat

Niekedy mam na routri komplet zdrojaky a ports collection, ale len pokial na nom nejake veci testujem.
Davat monitorovanie na router mi pripada ako strasny overkill, osobne mam cricket+rrdtool a nagios na jednom mieste a potrebne informacie zbieraju cez SNMP.

Mimochodom, oprav si hrubku v nadpise, strasne bije do oci.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
maco
Post subject: RE: Co nema chybat na univerzalnom Routeri  PostPosted: 03.11.2004 - 02:02 #12619
Basic


Joined: Feb 07, 2003
Posts: 136

vyborna utilita je "iftop" a ja osobne sa nezaobidem bez "screen" - minimalne tam kde sa chystam kompilovat kernel Razz
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
Display posts from previous:     
All times are GMT
Post new topic Reply to topic
View previous topic Printable version Log in to check your private messages View next topic
 
Jump to:  

Powered by PNphpBB2 © 2003-2005 The PNphpBB Group
Credits

(C) SKFree 2002-2010: Powered by POSTNUKE. Môžete prebera? naše správy vo formáte XML(RSS)