Prihlásiť sa Odoslať Novinky :: FAQ :: Rozšírené vyhľadávanie :: Napísali o nás :: Ankety
Main Menu
· Home
· 
· FAQ
· 
· Diskusia
· 











Main Menu
· Domov

Moduly
· AvantGo
· Downloads
· FAQ
· News
· Recommend Us
· Reviews
· Search
· Sections
· Stats
· Topics
· Top List
· Web Links
· Forum

Jazyk
Výber jazykovej mutácie:



The time now is 30.04.2024 - 17:02


Navrh na zmenu VP - vyzva na pripomienkovanie

Post new topic Reply to topic
View previous topic Printable version Log in to check your private messages View next topic
 
Poll
Myslite si, ze zmena VP ma zmysel?
Ano, bude sa lepsie rozhodovat v pripadoch, kto bol na kanali skor
0%
 0%  [ 0 ]
Nie, pretoze pasmo 2.4 GHz je uz aj tak dost zarusene
88%
 88%  [ 8 ]
Neviem, je mi to jedno
11%
 11%  [ 1 ]
Total Votes : 9


Author Message
admin
Post subject: Navrh na zmenu VP - vyzva na pripomienkovanie  PostPosted: 05.09.2005 - 17:26 #22585
Site Admin


Joined: Mar 30, 2003
Posts: 272

Telekomunikačný úrad SR (TÚ SR) zverejnil vo Vestníku TÚ SR č. 6 z 31. augusta 2005 a na svojej stránke návrh zmeny vo všeobecnom povolení na prevádzkovanie vysielacích rádiových zariadení malého výkonu pre prenos dát, pracujúcich na princípe rozprestretého spektra (RLAN). TÚ SR navrhuje, aby prevádzkovatelia zariadení RLAN v pásme 2,4 GHz mali povinnosť informovať úrad o termíne uvedenia zariadení do prevádzky.

Nová povinnosť podla nazoru TUSR pomôže odstrániť problém so vzájomným rušením, keď sa pri vzniku rušenia prevádzkovatelia nedokázali dohodnúť, kto zariadenie uviedol do prevádzky skôr a má tak prednosť. Rušenie vo frekvenčnom pásme 2,4 GHz, ktoré sa využíva na budovanie lokálnych sietí, predstavuje problém najmä pre lokálnych poskytovateľov pripojenia na internet.

Tento problém majú prevádzkovatelia aj v zahraničí. TÚ SR tento problém chce pomôcť riešiť tak, aby bolo možné pásmo naďalej využívať pre stanovené účely.

Prosim o prispevky a nazory do tohto threadu:
 
 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website AIM Address ICQ Number 
Reply with quote Back to top
si
Post subject: RE: Navrh na zmenu VP - vyzva na pripomienkovanie  PostPosted: 05.09.2005 - 19:15 #22589
Majster


Joined: Jan 12, 2003
Posts: 4250
Location: /dev/null
Je to blbost, bude to zbytocne zatazovat administrativou tych vacsich a/alebo slusnejsich, ale nic to nevyriesi, kedze rusit ma bude aj janko s jozkom co si palia z okna do okna s neakym 108 mbit bazmekom a urcite sa nebudu nikde registrovat; a ja ked potrebujem aby mi nezdrhli klienti musim najst riesenie hned a nie cakat na rozhodnutie TU, ktory ani nebude tusit o existencii janka s jozkom...
 
 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
jmi
Post subject: RE: Navrh na zmenu VP - vyzva na pripomienkovanie  PostPosted: 05.09.2005 - 20:01 #22592
Guru


Joined: Feb 19, 2003
Posts: 1133
Location: blizko Trencina
Quote: › b) Bod 10, ktorý znie „Pre zabezpečenie efektívneho využívania frekvenčného spektra a predchádzania škodlivému rušeniu je prevádzkovateľ povinný vopred informovať úrad o termíne uvedenia rádiového zariadenia do prevádzky. Túto informáciu zašle na vyplnenom tlačive, ktoré je uvedené v prílohe tohoto všeobecného povolenia na adresu miestne príslušného odboru štátneho dohľadu v kraji, na území ktorého bude rádiové zariadenie prevádzkovať. Splnenie tejto povinnosti sa vzťahuje aj na zariadenia uvedené do prevádzky pred termínom nadobudnutia účinnosti zmeny vo všeobecnom povolení. V takomto prípade je prevádzkovateľ povinný splniť si povinnosť okamžite, najneskôr však do 60 dní od nadobudnutia právoplatnosti zmeny vo všeobecnom povolení. Prevádzkovatelia sú povinní oznámiť úradu aj termín ukončenia prevádzky rádiového zariadenia a to najneskôr v deň ukončenia prevádzky.“


mne sa to zda byt postavene na hlavu
minimalne by to bolo treba upravit, nakolko takto ked pridem do hotela kde maju wifi, xcem ju pouzit a nemozem lebo sa musim predtym registrovat a v posledny den odregistrovat. . proste uplny nezmysel.


taktiez sa mi to zda byt nezmysel z dalsich dovodov, napriklad ze chcem otestovat nove zariadenie, alebo prakticky otestovat realizovatelnost spoja s par dnovym testovanim ... a tento zakon mi to neumoznuje zo dna na den

vedel by som vygenerovat este zopar situacii kedy je to maximalne obmedzujuce a bez opodstatnenia

v podstate takto by sa z toho stalo kvazy licencovane pasmo ked sa za licencie (zatial) neplati

pre obycajnych ludi (spoje typu balkon, okno ktory na 99% o registracii, EIRP atd nic nevedia) to znamena jednu z 2 veci:
1) nikoho nerusia, nerobia problemy, nikto o nich nevie resp. nema dovod to niekam nahlasit, neregistrovali sa -> ziadna zmena
2) niekoho rusia a ten ich upozorni -> budu nadavat ze co je to za haluz a nadavat ze vyhodili prachy za nieco co nemozu pouzivat.


dalej to vidim tak, ze v prvych hodinach by sa snazili zaregistrovat vsetci ..
nasiel by sa jeden velky provider co ma v meste 7 vsesmerovych apciek a X bod-bod spojov a zaregistoval sa prvy.
Tento by mohol fungovat aj na interne antenky so vsetkymi zariadeniami keby v meste nikoho nie je. Avsak je ich tam viac, ale kedze on bol prvy, tak mu "patria" vsetky kanaly (vydobije si ich tym ze bol prvy a ostatni ho rusia) a nikto iny nemoze vysielat lebo mu jeho vsesmerky bude rusit. V sucasnom "chaose" sa chtiac nechtiac krotia a pouzivaju 2mbit HW rychlost miesto 108mbit atd lebo im to tak ide lepsie. Ale co im bude branit ked ich bude branit prednost vdaka VPR?

Komunitne siete:
casty prenost fotografii a videi z roznych akcii .. na toto nestaci 2mbit ako u ISP poskytujucich iba inernet, ale na druhej strane to zasa nie je ziadna tragedia ked sa obcas niekde vyskytne znizena rychlost alebo aj packet loss.
Takato komunitna siet sama dokaze s prehladom niekolko nasobne vyuzit cele pasmo keby je v oblasti sama, co by jej mohlo VPR zabezpecit. Momentalne vsak neprazi 108mbit preto, ze nie je sama a 5mbit sa sprava lepsie ako 108mbit.

Proste to vidim tak, ze na pasmo by uz nepribudali nove zariadenia, ale naopak by nutene zmizla velka cast zariadeni.

Napr. si neviem predstavit ani to ako by prezilo 5 ISP v meste, kedze by sa len sudili ze kto bol prvy atd.
Mozno by to skoncilo kartelovymi dohodami, ze kto ma ake mesto atd.


no uz som dost halusiek popisal, niekedy zasa mozem pokracovat, ale pockam na reakcie
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
rcp
Post subject: RE: Navrh na zmenu VP - vyzva na pripomienkovanie  PostPosted: 05.09.2005 - 20:56 #22594
Basic


Joined: Feb 10, 2004
Posts: 392
Location: Krásno nad Kysucou
Urcite by stal za to, nechapavy vyraz tvare zahranicneho turistu, ktoreho obluha hoteloveho wifi hotspotu upozorni, ze sa musi ist najskor zaregistrovat na TU a az potom pouzivat svoj noteboook Razz

To by sme sa vo svete zasa zviditelnili.

TU sa tusim snazi ochranovat tich, ktori pouzivaju toto pasmo sposobom, na ktory nie je toto pasmo primarne urcene (backbone pre ISP atd). Nech si ISP buduju tieto prepoje v licencovanych pasmach, kde mozu dosiahnut urcitu legislativnu ochranu.
Naopak fungovanie hotspotov a pod. bude takymto VP obmedzovane. Nech mi pani z T-Mobile povedia, pre koho budu prevadzkovat sluzbu T-Mobile HotSpot.

Presne ako povedal jmi, da sa nasjt milion prikladov, ktore by v spojeni v navrhovanym VP skoncili riadnou komediou.

Ked poslem na TU "prihlasku" ze uvadzam do prevadzky svoj notebook s wifi kartou (tiez radiove zariadenie), budem mat narok na legislativnu ochranu? Kde? Len v obci trvaleho bydliska? Alebo aj robote, kde dochadzam? Alebo sa mam rovno zaregistrovat na viacerych miestach? Co ak kazdy tyzdem cestujem 200 km sem a tam? To sa mam registovat na celom uzemi SR?

Ten kto toto vymyslel nebol asi uplne pri zmysloch, alebo ani netusi na co sa wifi pouziva.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
rcp
Post subject: RE: Navrh na zmenu VP - vyzva na pripomienkovanie  PostPosted: 05.09.2005 - 21:21 #22598
Basic


Joined: Feb 10, 2004
Posts: 392
Location: Krásno nad Kysucou
PS:

Ak chcu odstranit rusenie, nech zavedu aj registraciu mikrovlnnych rur, bluetooth zariadeni, atd. To bude srandy. Very Happy
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
tulo
Post subject: RE: Navrh na zmenu VP - vyzva na pripomienkovanie  PostPosted: 05.09.2005 - 22:30 #22608
Ucen


Joined: Jan 30, 2004
Posts: 648

Dovolim si skromne pripomenut moj predchadzajuci prispevok na ktory nikto nereagoval / in this moment samy spodny/ http://www.skfree.net/index.php?name=PN ... amp;t=2415

VP 1/2005 - mozte akurat viete co: uz je schvalene a vyhlasene a nikto ho menit nebude pokial to nebude z nejakeho dovodu nutne takze hop sa registrovat do 60 dni.

Vacsi problem vidim v zmene vpr1/2001 ktore sa ide konat. A tam treba jasnym sposobom definovat anteny, a poprosim kecalov /vynimocne este v tomto threade sa nikto taky neozval/ aby si najprv aspon zbezne prestudovali stranku teleoff.gov.sk a mali tolko slusnosti aby si nezamienali tieto dve vp.

toť vsio
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
rcp
Post subject: RE: Navrh na zmenu VP - vyzva na pripomienkovanie  PostPosted: 05.09.2005 - 22:52 #22613
Basic


Joined: Feb 10, 2004
Posts: 392
Location: Krásno nad Kysucou
Neviem, neviem ale tusim sa snazis vsetkych zmiast Very Happy

VP 1/2005 nehovori o oznameni zaciatku a konca pouzivania zariadeni RLAN (o com je cely tento prispevok), ale o splneni oznamovacej povinnosti, ak poskytujes elektronicke komunikacne siete a sluzby vseobecne (bez ohladu na to ci cez RLAN, HYPERLAN, kabel alebo telepatiou).
vid. http://www.teleoff.gov.sk/Vpovolenia/sas.html

Navrh ktory cituje mgx je tu:
http://www.teleoff.gov.sk/Diskusie/rlan-n.html
a nieco aj tu
http://www.teleoff.gov.sk/Press/2005/rlan.html
a ide zatial iba o navrh, takze nemoze platit.

Dufam ze som to spravne pochopil, a nepisem sprostosti!!!
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
tulo
Post subject: RE: Navrh na zmenu VP - vyzva na pripomienkovanie  PostPosted: 06.09.2005 - 08:56 #22625
Ucen


Joined: Jan 30, 2004
Posts: 648

teraz som sa odpilil ja tym datumom 31. august 2005 zhodou okolnosti plati od vtedy aj vp1/2005 takze sa ospravednujem rcp ma pravdu, o oznameni zacatia pouzivania konkretneho zariadenia ma pojednavat upravene vpr 01/2001.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
mgx
Post subject: moj nazor :)  PostPosted: 06.09.2005 - 16:19 #22648
Guru


Joined: Dec 27, 2002
Posts: 1505

aktivita TUSR je chvalihodna, zjavne si vsak vybrali vacsie susto, ake su schopni zvladnut:

situacia:

pasmo 2.4 ghz je uz beznadejne zarusene (o kvalite vyrobkov pomlcim), a nejaka byro aktivita o registrovani a ochrane proti ruseniu je naozaj len "terminus technikus". Nikdo nikdy nedokaze, kto tam bol skor a cakat na rozhodnutie TUSR? Ako bude TUSR hladat userika, ktory pecie na kanali, kde vysielam ja uz 3 rok? Nijak.

Velki a slusni ISP sa vzdy dohodnu, a zjadne nariadenie TUSR ani registracia neochrani pred rusenim "amaterov", ktori budu jednoducho aj na toto nariadenie z vysoka kaslat. Jediny vysledok potom bude, ze:

1. slusni ISP sa budu ako dementi registrovat, posielat data.. blablabla
2. v pripade rusenia im to aj tak nepomoze

Moj navrh je urobit to ako doporucenie s tym, ze kto chce nech sa registruje a v pripade sudneho sporu (cha-cha) bude mat datum zriadenia nejaku vypovedaciu hodnotu (ale dokazovaciu nulovu).
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
Display posts from previous:     
All times are GMT
Post new topic Reply to topic
View previous topic Printable version Log in to check your private messages View next topic
 
Jump to:  

Powered by PNphpBB2 © 2003-2005 The PNphpBB Group
Credits

(C) SKFree 2002-2010: Powered by POSTNUKE. Môžete prebera? naše správy vo formáte XML(RSS)