Prihlásiť sa Odoslať Novinky :: FAQ :: Rozšírené vyhľadávanie :: Napísali o nás :: Ankety
Main Menu
· Home
· 
· FAQ
· 
· Diskusia
· 











Main Menu
· Domov

Moduly
· AvantGo
· Downloads
· FAQ
· News
· Recommend Us
· Reviews
· Search
· Sections
· Stats
· Topics
· Top List
· Web Links
· Forum

Jazyk
Výber jazykovej mutácie:



The time now is 27.04.2024 - 23:59


OSPF vs STATIC

Post new topic Reply to topic
View previous topic Printable version Log in to check your private messages View next topic
Page 1 of 2 12 >
Author Message
floppy
Post subject: OSPF vs STATIC  PostPosted: 22.08.2005 - 18:35 #22210
Basic


Joined: Mar 03, 2003
Posts: 423
Location: Nitra
Zdravim.

Tak po dlhom case sem prispievam zas a obraciam sa na vas rovno s nasledujucou otazkou, veriac, ze mi pomozete Very Happy

Na sieti pouzivam ako routovaci daemon quaggu, resp. zebru a protokol OSPF.

Zatial som nemal moznost si nastudovat tuto problematiku hlbsie skrz nedostatok casu a preto ma napadlo napisat aj do tohto fora.

Moj problem je nasledovny:

Linux (ospf) ----- OpenBSD (static) ----- Linux (ospf)

Chcem, aby si medzi sebou Linuxy odovzdavali informacie o routoch, samozrejme, budem ich musiet staicky nastavit na tom OpenBSD. Momentalne mi to nefunguje. Linuxy si medzi sebou informacie neodovzdavaju. Myslim vsak, ze na takuto situaciu je nejaky parameter do konfigu OSPF. Zda sa mi, ci to nie je "nexthop" ale nie som si isty. Vie mi niekto s tymto poradit?

Dakujem.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
si
Post subject: RE: OSPF vs STATIC  PostPosted: 22.08.2005 - 23:54 #22212
Majster


Joined: Jan 12, 2003
Posts: 4250
Location: /dev/null
dla mojich skusenosti potrebujes mat vsade po ceste nieco s ospf; pokial nemas je to problem (hoc by ten node bol aj skryty...)
 
 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
Robert
Post subject: RE: OSPF vs STATIC  PostPosted: 23.08.2005 - 10:03 #22217
Majster


Joined: Okt 19, 2003
Posts: 2339
Location: Bratislava
Predpokladam, ze sa snazis robit spoj cez dalsieho ISP. Musis tie dva Linux-y spravit bezprostrednymi susedmi cez tunel, inac Ti to nepojde. Pri tom pamataj na dve veci:
1. zapnut multicasty
2. osetrit MTU (cez iptables)
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
eXplorer
Post subject: RE: OSPF vs STATIC  PostPosted: 23.08.2005 - 12:49 #22220
Majster


Joined: Feb 25, 2003
Posts: 2606
Location: BA,BB
naco tunel ? staci pichnut obidva linky (co idu do linuxov cez router) do switchu namiesto do BSDckoveho routra a do toho isteho switchu tiez BSD router. Tymto budu linuxy susedia, netreba nic nastavovat a pojde to Smile a funkcnost neutrpi nijaku ujmu (podla mna).
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
Robert
Post subject: RE: OSPF vs STATIC  PostPosted: 23.08.2005 - 14:13 #22221
Majster


Joined: Okt 19, 2003
Posts: 2339
Location: Bratislava
eXplorer: na to by snad dosiel sam. Asi tie masiny nie su fyzicky v tej istej lokalite.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
eXplorer
Post subject: RE: OSPF vs STATIC  PostPosted: 23.08.2005 - 18:01 #22226
Majster


Joined: Feb 25, 2003
Posts: 2606
Location: BA,BB
Robert wrote: ›eXplorer: na to by snad dosiel sam. Asi tie masiny nie su fyzicky v tej istej lokalite.


ja viem ze by na to prisiel, a viem aj to povodny dotaz bol o tom aby zostala zachovana topologia ... To je jedno ze tie masiny nie su fyzicky v jednej lokacii, ale z toho co floopy napisal v prvom prispevku je jasne ze su fyzicky "kablami" pripojene do BSD routra... Wink

Riesit to tunelmi a podobne je podla to iste ako pichnut to do switchu Smile ani jedno z toho totiz nie je to co floppy ocakaval ako odpoved (aspon podla mna). A este jedno podobne riesenie je zbridgeovat tie rozhrania na BSD routri.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
floppy
Post subject: RE: OSPF vs STATIC  PostPosted: 23.08.2005 - 18:50 #22227
Basic


Joined: Mar 03, 2003
Posts: 423
Location: Nitra
Hm.. takze problem je, ze ten BSD router tam musi byt a nie je to dalsie ISP, stale som to ja, ale proste jeden clovek, ktory vstupil do firmy tu zacal presadzat BSD a ani za ten svet ho nepresvedcim o tom, aby si tam nainstaloval nejaky ospf daemon, pretoze on to argumentuje tym, ze ked to nie je v portoch tak to nie je stable.
Take BSDcka mam dve na sieti...

Vysek z tej topologie je takyto: (neviem ako to sem nakreslit)

http://www.subnet.cc/topo.txt

Proste on to takto navrhol a podla mna je to blbost, lebo tam packety cez to radio lietaju tam aj naspat a vobec to nefunguje dobre a chcel by som aby si tie dva Linuxy (nie dedicated, ale aj na nom bezi ospf) odovzdavali ospf. On mi povedal, ze neviem robit s ospf a preto to neviem spravit a chce si presadit staticky routing..

28.0 znamena siet C 217.67.28.0
31.0 znamena siet C 217.67.31.0
16.0 znamena siet C 217.67.16.0

iba tak na hrubo.. nema zmysel tu rozpisovat ako to je rozkuskovane.. to by bolo toho fakt vela..
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
si
Post subject: RE: OSPF vs STATIC  PostPosted: 23.08.2005 - 22:47 #22230
Majster


Joined: Jan 12, 2003
Posts: 4250
Location: /dev/null
floppy: potom tazka a zakerna otazka: moznost neak sa mu na to bse vysrat a prepojit tie 2 linuxy inou cestou ?
ono to totizto inac asi neukecas, ospf na rozdiel od bgp nieco ako nexthop neak tusim velmi nepozna...
 
 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
Robert
Post subject: RE: OSPF vs STATIC  PostPosted: 23.08.2005 - 23:05 #22231
Majster


Joined: Okt 19, 2003
Posts: 2339
Location: Bratislava
Vidim, ze topologia je taka, aku som predpokladal. Ked sa medzi Linux-mi spravi tunel, pobezi medzi nimi OSPF. Potom na ne staci dat staticke routy na to, co je dosiahnutelne cez ten BSD. Spravca BSD to uz bude mat horsie - musi rucne nabuchat routy obomi smermi, navyse, ked OSPF zmeni routovanie, tak je problem.

Druha moznost (ked sa zamyslam nad tym, co pise eXplorer a si), je "vyskratovat" oba WAN pripoje cez dalsiu masinu, t.j pomocou switchov odbocit po jednom fuze do dalsieho, utajeneho linux-u, na ktorom pobezi OSPF.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
si
Post subject: RE: OSPF vs STATIC  PostPosted: 23.08.2005 - 23:08 #22232
Majster


Joined: Jan 12, 2003
Posts: 4250
Location: /dev/null
Robert: inac nerad by som ti kazit iluzie, ale skusal si uz ospf cez tunel ? ja uz ano a ak si dobre pamatam, tak nie je to zrovna to co od toho ocakavas Smile
 
 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
Robert
Post subject: RE: OSPF vs STATIC  PostPosted: 23.08.2005 - 23:17 #22233
Majster


Joined: Okt 19, 2003
Posts: 2339
Location: Bratislava
Quote: ›
inac nerad by som ti kazit iluzie, ale skusal si uz ospf cez tunel ? ja uz ano a ak si dobre pamatam, tak nie je to zrovna to co od toho ocakavas

Zatial som si vystacil s RIPv2. Planujem vsak prechod na OSPF kvoli lepsiemu vyporiadaniu sa s cyklami v sieti. U RIPv2 akosi neviem nastavit vahy jednotlivych hran (da sa to?).
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
floppy
Post subject: RE: OSPF vs STATIC  PostPosted: 23.08.2005 - 23:51 #22234
Basic


Joined: Mar 03, 2003
Posts: 423
Location: Nitra
Ono to v skutocnosti vyzera takto: http://www.subnet.cc/topo2.txt

Linux I s BSD je na VLANE cez 5g spoj a taktiez je spojeny cez iny 2,4g spoj s Linux II, ktory je potom s BSD v managed switchi a obaja idu po dalsom spolocnom 5g spoji na Linux III.

To OpenBSD bezi na dedicated PC na flashke, takze ospfko tam asi tak lahko nenahodim. Hm.. Chcel by som totiz pouzivat oba spoje aj 5g aj 2,4g, ale asi to nepojde, Crying or Very sad ked jedna vetva je staticka..

Hm.. a aj s Linux III planujem dalsi spoj a to tiez asi nepojde, ale tam by sa to dalo este riesit trunkingom..
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
Robert
Post subject: RE: OSPF vs STATIC  PostPosted: 24.08.2005 - 09:13 #22236
Majster


Joined: Okt 19, 2003
Posts: 2339
Location: Bratislava
Dva paralelne spoje zakoncene v roznych strojoch? Nemozes prepojit 5g do Linux-u?
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
floppy
Post subject: RE: OSPF vs STATIC  PostPosted: 24.08.2005 - 16:47 #22240
Basic


Joined: Mar 03, 2003
Posts: 423
Location: Nitra
Hm.. keby som mohol tak tu nad tym nerozmyslam Very Happy
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
floppy
Post subject: RE: OSPF vs STATIC  PostPosted: 05.09.2005 - 15:22 #22581
Basic


Joined: Mar 03, 2003
Posts: 423
Location: Nitra
Nedavno som instaloval Slackware 9.1, kedze som nemal ine instalacky ani net po ruke a nan som nainstaloval routing daemon quagga, resp. zebra. Nakonfigurovany je spravne a firewall som mal komplet na accept. Ak som ho spustil.. tak sa nenaucil routy a v logu neboli ziadne errory. Je mozne, ze treba doinstalovat do toho systemu este nejake veci? Toto mi robi uz na druhom PC. Hm.. taktiez Slackware. Stretol sa uz s tym niekto?

Dakujem.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
Display posts from previous:     
All times are GMT
Post new topic Reply to topic
View previous topic Printable version Log in to check your private messages View next topic
Page 1 of 2 12 >
Jump to:  

Powered by PNphpBB2 © 2003-2005 The PNphpBB Group
Credits

(C) SKFree 2002-2010: Powered by POSTNUKE. Môžete prebera? naše správy vo formáte XML(RSS)