Prihlásiť sa Odoslať Novinky :: FAQ :: Rozšírené vyhľadávanie :: Napísali o nás :: Ankety
Main Menu
· Home
· 
· FAQ
· 
· Diskusia
· 











Main Menu
· Domov

Moduly
· AvantGo
· Downloads
· FAQ
· News
· Recommend Us
· Reviews
· Search
· Sections
· Stats
· Topics
· Top List
· Web Links
· Forum

Jazyk
Výber jazykovej mutácie:



The time now is 27.04.2024 - 17:33


prava users v linuxe

Post new topic Reply to topic
View previous topic Printable version Log in to check your private messages View next topic
 
Author Message
kiwi
Post subject: prava users v linuxe  PostPosted: 27.09.2005 - 19:21 #23396
Guru


Joined: Jan 30, 2003
Posts: 1572

vie mi niekto poradit, ako mozem userovi pridelit take prava, aby nevidel do ziadneho adresara, okrem /home/fero ? v tom by mohol read aj rw

neviem ako systemovo vyriesit, aby user fero z groupy uploader, nemohol ni vyliezt z /home/fero

dik
 
 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
Robert
Post subject: RE: prava users v linuxe  PostPosted: 27.09.2005 - 22:48 #23404
Majster


Joined: Okt 19, 2003
Posts: 2339
Location: Bratislava
Holt, to mas tazke. Jedna moznost je na vsetkych ostatnych adresaroch zrusit atributy rwx pre svet so vsetkymi moznymi negativnymi dosledkami, takze to velmi neodporucam. Druha moznost je vybudovat mu vazenie (jail), t.j. ako shell mu dat chroot. To vsak zase vyzaduje, aby mal vo svojom vazani vsetky utility, s ktorymi ma pravo pracovat, takze musis mu vyrobit okliestenu hierarchiu /usr.

Nevidim vsak dovod, aby dotycny nemohol vidiet do adresarov ako /bin, /usr /lib a pod. Adresare ostatnych pouzivatelov sa daju trivialne ochranit. Asi by si mal napisat cosi viac, o co Ti vlastne ide.

V pripade ftp pouzi napr vsftp, ktory dokaze obmedzit pouzivatela na svoj domaci adresar podobne ako pri anonymnom pristupe.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
fleg
Post subject: RE: prava users v linuxe  PostPosted: 28.09.2005 - 17:33 #23433
Majster


Joined: Feb 05, 2003
Posts: 2686
Location: Topolcany
kedysik som nad tym uvazoval ale ked som studoval chroot (jail) tak som si uvedomil ze mi to za tu namahu nestoji. zvysok sa da naozaj poriesit defaultnymi pravami pre userov a grupy
pr:
drwxr-x--- 6 vavrova users 4096 2004-01-19 00:00 vavrova
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
magnum
Post subject: RE: prava users v linuxe  PostPosted: 29.09.2005 - 11:34 #23452
Basic


Joined: Okt 12, 2003
Posts: 354

fleq: oplati sa prestudovat si to znova... volakedy to aj mna odradilo ale cca pred mesiacom som sa do toho pustil znova a poviem ti ze sa to velmi zjednodusilo... na vsetko su pripravene scripty takze ich len v spravnom poradi pospustas a mas usera vo vezeni... a na take mysql, ftp sa to fakt oplati... ci uz na kazdeho usera tak to nie som si isty... Confused
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
gyro
Post subject: RE: prava users v linuxe  PostPosted: 29.09.2005 - 12:11 #23454
Majster


Joined: Okt 22, 2003
Posts: 3321
Location: Banská Bystrica - Rudlová
Chroot, jednoznacne, ked som to zvladol ja musi kazdy.
 
 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
fleg
Post subject: RE: prava users v linuxe  PostPosted: 29.09.2005 - 13:37 #23458
Majster


Joined: Feb 05, 2003
Posts: 2686
Location: Topolcany
ja skor suhlasim s robertom ze nevidim dovod preco by user musel byt zamknuty u seba. linux sam o sebe nepripusti bezneho usera tam kde nema a zvysok mi nevadi.
jeden problemik malicky moze byt ked mam /home/ ako noexec...vtedy useri casto chodia do /tmp/ a spustaju binarky tam (zaroven taky malicky navodik ako obist noexec a hacknut niekomu lokalne masinu:o)))
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
si
Post subject: RE: prava users v linuxe  PostPosted: 29.09.2005 - 22:15 #23474
Majster


Joined: Jan 12, 2003
Posts: 4250
Location: /dev/null
fleg: hmm vidis, tak ja to mam presne naopak, userom z homediru binarky spustat dovolim, ale na /tmp mam noexec (okrem ineho) Smile

PS: ono je to aj o tom na aky ucel a s akou filozofiou je ten-ktory server prevadzkovany, donedavna som si uzivatelov na vsetkych strojoch de facto vyberal a vedel som co su zac, a podla toho vyzerali aj nastavenia, dnes uz kedze uzivatelom siete poskytujeme bezplatne neake sluzby tak sa chystam spravit zvlast na to server s troska inou bezpecnostnou politikou a nerobit to vsetko spolu s routrom na jednom stroji Smile
 
 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
Display posts from previous:     
All times are GMT
Post new topic Reply to topic
View previous topic Printable version Log in to check your private messages View next topic
 
Jump to:  

Powered by PNphpBB2 © 2003-2005 The PNphpBB Group
Credits

(C) SKFree 2002-2010: Powered by POSTNUKE. Môžete prebera? naše správy vo formáte XML(RSS)