Prihlásiť sa Odoslať Novinky :: FAQ :: Rozšírené vyhľadávanie :: Napísali o nás :: Ankety
Main Menu
· Home
· 
· FAQ
· 
· Diskusia
· 











Main Menu
· Domov

Moduly
· AvantGo
· Downloads
· FAQ
· News
· Recommend Us
· Reviews
· Search
· Sections
· Stats
· Topics
· Top List
· Web Links
· Forum

Jazyk
Výber jazykovej mutácie:



The time now is 26.04.2024 - 06:29


ospf, ako na to?

Post new topic Reply to topic
View previous topic Printable version Log in to check your private messages View next topic
Page 1 of 5 12345 >
Author Message
krtko
Post subject: ospf, ako na to?  PostPosted: 19.02.2006 - 14:41 #30675
Basic


Joined: Jan 21, 2004
Posts: 425
Location: Rimavska Sobota
Ahojte,

prelustil som forum, aj czfree, ale nenasiel som nic rozumne Smile potreboval by som prejst zo statickeho routingu na dynamicky.

zislo by sa nejake mini howto, co sa tyka zakladov instalacie a konfiguraku na hlavnej GW plus ostatne routre.

Zatial este nemam dokoncene zakruhovania, ale coskoro tomu tak bude, preto by som este rad presiel predtym na dynamiku.

Co sa tyka protokolu, navrhoval by som ospf, ripko sa mi zda byt obmedzene co sa tyka hopov.

Specialna otazka: dokaze ospf riesit aj balancing na backbone? na zaklade cost. dokaze urcit najrychlejsiu cestu, ale co v pripade ze sa dosiahne strop na hlavnej linke, dokaze pouzit AJ druhu?

Dakujem.

BR
krtko
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
si
Post subject: RE: ospf, ako na to?  PostPosted: 19.02.2006 - 14:54 #30676
Majster


Joined: Jan 12, 2003
Posts: 4250
Location: /dev/null
krtko: viem ti s tym pomoct (az na ten loadbalancing, to neviem ci dokazes bez podpory vonku neak rozumne spravit), ale nechce sa mi pisat slohy, vedel by si sa niekedy niekde stretnut v reali a prebrat to tak (pripadne rovno zbuchat konfiguraky) ? do piatku som v BA a potom idem na 10 dni do novej lesnej...
 
 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
krtko
Post subject: RE: ospf, ako na to?  PostPosted: 19.02.2006 - 15:12 #30679
Basic


Joined: Jan 21, 2004
Posts: 425
Location: Rimavska Sobota
si wrote: ›krtko: viem ti s tym pomoct (az na ten loadbalancing, to neviem ci dokazes bez podpory vonku neak rozumne spravit), ale nechce sa mi pisat slohy, vedel by si sa niekedy niekde stretnut v reali a prebrat to tak (pripadne rovno zbuchat konfiguraky) ? do piatku som v BA a potom idem na 10 dni do novej lesnej...


nie je problem, napisem ti PM.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
Robert
Post subject: RE: ospf, ako na to?  PostPosted: 19.02.2006 - 18:54 #30690
Majster


Joined: Okt 19, 2003
Posts: 2339
Location: Bratislava
Quote: › Zatial este nemam dokoncene zakruhovania, ale coskoro tomu tak bude, preto by som este rad presiel predtym na dynamiku.

Dynamicke routovanie velmi dobre padne aj pri nezakruhovanej sieti. Zblaznili by sme sa, keby sme mali vsetko robit staticky.

Quote: › Co sa tyka protokolu, navrhoval by som ospf, ripko sa mi zda byt obmedzene co sa tyka hopov.

Pokial chces nasadzovat dynamicky protokol kvoli zakruhovaniu, tak jednoznacne daj prednost OSPF pred RIP. RIP ma, myslim, max 15 hopov, co je dost hodne, ale pokial viem, routovanie je cisto na zaklade poctu hupov, neviem o ziadnom dalsom kriteriu ako napr. vahovanie spojov a pod.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
DK
Post subject: RE: ospf, ako na to?  PostPosted: 22.02.2006 - 11:39 #30873
Basic


Joined: Apr 30, 2005
Posts: 240
Location: Dolny Kubin
RIP-2 ma sirsie moznosti konfiguracie. Pingy na hopy robi len RIP-1, ten je dost o nicom a tusim nedokaze pracovat ani s podsietami.
 
 View user's profile Send private message Send e-mail ICQ Number 
Reply with quote Back to top
Robert
Post subject: RE: ospf, ako na to?  PostPosted: 22.02.2006 - 18:41 #30902
Majster


Joined: Okt 19, 2003
Posts: 2339
Location: Bratislava
Quote: › RIP-2 ma sirsie moznosti konfiguracie. Pingy na hopy robi len RIP-1, ten je dost o nicom a tusim nedokaze pracovat ani s podsietami.

Pouzivame RIPv2. Nad verziou 1 ani len neuvazujeme, ta ma napr. fixne sietove masky, ako pises.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
Dikobraz
Post subject: RE: ospf, ako na to?  PostPosted: 22.02.2006 - 21:08 #30923
Guru


Joined: Okt 30, 2003
Posts: 1130
Location: Velke Kapusany
Takze popiste mi niekto RIPv2. Ake to ma vyhody ake nevyhody? Je to bezpecne? Pre ako velke siete to pouzit?
 
 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
andreas4all
Post subject: RE: ospf, ako na to?  PostPosted: 30.07.2006 - 19:46 #38414
Majster


Joined: Dec 09, 2004
Posts: 2539
Location: L.A.
dedinka pri PD

riesim teraz OSPF routing, kedze ste ma nahovorili na routrovanie (ine vlakno)...

mam to na Mikrotiku... tu je strucny popis nastaveni, ktore som robil podla manualu na webe mikrotiku...

stroj 1:
interface > tam som dal all
router id > 192.168.5.1
Networks > 192.168.5.0/24, skusal som aj /16 (najradsej by som tam mal asi toto)
Areas > MENO, 192.168.0.0
Virtual Links > 192.168.5.6 (ak som spravne pochopil malo by to byt ID druhej strany), a transit area som dal MENO
Neighbord > a tu sa mi vydi ze nieco nie je v poriadku, pretoze je tu len lokalny sused, teda co je fyzicky na tom istom stroji, teda ID stroja 1

stroj 2:
to iste len na Virtual Links som dal ID stroja 1.

v IP>ROUTE mam jeden cerveny zaznam s atributom D| O... ma niekto napad ako to vyriesit?? pretoze mna uz nenapada nic...
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
eXplorer
Post subject: RE: ospf, ako na to?  PostPosted: 30.07.2006 - 21:47 #38416
Majster


Joined: Feb 25, 2003
Posts: 2606
Location: BA,BB
v networks musis mat VSETKY siete, ktore chces aby ten router oznamoval to znamena ze tam musis mat aj segment co je "medzi" routrami. Priklad

192.168.1.0/24 ---- RouterA ---- 192.168.2.0/24 ---- RouterB ---- 192.168.3.0/24

na RouterA musis mat v NETWORKS zadane segmenty
192.168.1.0/24
ale tiez 192.168.2.0/24

na RouterB musis mat v NETWORKS zadane segmenty
192.168.3.0/24
ale tiez 192.168.2.0/24

Este jeden podstatny detail a sice "area" ( Mikrotik tam dava standardne "0" ). Na oboch routroch musis mat rovnake nastavenie AREA, moze byt aj ine samozrejme ale ak mas len malu siet tak tam nechaj 0. Ak ta viac zaujima co znamena area spytaj sa google Very Happy

ID pri OSPF sa urcuje automaticky podla najvyssej IP adresy (nemen ho), neighbour(s) sa tiez urci automaticky ... netusim co je virtual links, na mikrotiku som sa s OSPFkom hral len chvilu.

PS: netusim co vsetko si zmenil takze to OSPFko radsej cele zrus a nastav nanovo s tym ze tam zadas len interface (all) a networks (vid vyssie) ostatne veci nechaj default. Potom si pozri routovaciu tabulku mal by si tam mat routy oznacene flagom "O" ako OSPF, nepribudnu tam okamzite takze chvilu pockaj
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
andreas4all
Post subject: RE: ospf, ako na to?  PostPosted: 31.07.2006 - 09:32 #38425
Majster


Joined: Dec 09, 2004
Posts: 2539
Location: L.A.
dedinka pri PD

tak som to skusil a bezvysledne, dopadlo to tak ako aj predtym... zaznam v routrovacej tabulke mam, ale je cerveny (invalid). susedov mi uz asi zdetekovalo spravne, pretoze v tabulke Neighbors mam IP adresu rozhrania cez ktore su spojene (IP lokalna, nie ta co je druhom stroji).
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
andreas4all
Post subject: RE: ospf, ako na to?  PostPosted: 31.07.2006 - 15:04 #38434
Majster


Joined: Dec 09, 2004
Posts: 2539
Location: L.A.
dedinka pri PD

pravdepodobne nepriradi spravne rozhranie kde ma hladat suseda... spojene su cez wifi AP-client... a aby som nezabudol obydve strany by sa mali vydiet... skusal som aj navody na mikrotik stranke ale vzdy to skoncilo tak isto...
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
si
Post subject: RE: ospf, ako na to?  PostPosted: 31.07.2006 - 17:26 #38437
Majster


Joined: Jan 12, 2003
Posts: 4250
Location: /dev/null
andreas4all: ospf je potvora velmi citlive na vselico mozne, neprelezie napriklad linkami s nestandardnymi MTU, cez tunely pokial je po ceste viac viditelnych hopov a podobne srandy... takze moznoze mas problem len v tom ze tvoje radia sa neak "objavuju" v linke alebo nieco (broadcasty a multicasty) filtruju a preto ti to nejde...
 
 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
andreas4all
Post subject: RE: ospf, ako na to?  PostPosted: 31.07.2006 - 17:49 #38438
Majster


Joined: Dec 09, 2004
Posts: 2539
Location: L.A.
dedinka pri PD

uz mi prepina s toho... mam to tu hodene v izbe... skusal som aj po kabli ale to sa uz rozpadlo uplne a nevedel som sa na RB dostat po radiu... cele je to nejako divne... teraz mi dokonca nejde ani bridge... som uz v koncoch...
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
andreas4all
Post subject: RE: ospf, ako na to?  PostPosted: 22.10.2006 - 13:42 #41459
Majster


Joined: Dec 09, 2004
Posts: 2539
Location: L.A.
dedinka pri PD

znova som sa dostal k tejto otazke...

nejakym podivuhodnym sposobom sa mi podarilo rozbehat OSPF protokol a vidim tam aj susedov... postupoval som podla navodu na www.mikrotik.com radsej sa ma napytajte ako som to dosiahol, lebo ani sam neviem.

no ale mam dalsi problem.

1. siet je 192.168.0.0/24 - router (192.168.0.1)
2. siet je 192.168.1.0/24 - RB112 (192.168.1.1)
bezi OSPF, v susedoch ich pekne vidim

ked som pripojeny v druhej sieti tak router pekne pingnem, bez problemov, ale ked chcem pignut inych hostov tak uz nie. Ked som zapol NAT s maskaradou na RB112 tak som pingol vsetko.

problem je ze aky mod alebo ako nastavit NAT aby ma klienti z 1.siete videli pod mojou IP (ktora je napr. 192.168.1.100) a nie pod IP RB112 (kvoli maskarade).

vdaka.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
andreas4all
Post subject: RE: ospf, ako na to?  PostPosted: 23.10.2006 - 18:24 #41500
Majster


Joined: Dec 09, 2004
Posts: 2539
Location: L.A.
dedinka pri PD

to nikto neviem poradit???
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
Display posts from previous:     
All times are GMT
Post new topic Reply to topic
View previous topic Printable version Log in to check your private messages View next topic
Page 1 of 5 12345 >
Jump to:  

Powered by PNphpBB2 © 2003-2005 The PNphpBB Group
Credits

(C) SKFree 2002-2010: Powered by POSTNUKE. Môžete prebera? naše správy vo formáte XML(RSS)