Prihlásiť sa Odoslať Novinky :: FAQ :: Rozšírené vyhľadávanie :: Napísali o nás :: Ankety
Main Menu
· Home
· 
· FAQ
· 
· Diskusia
· 











Main Menu
· Domov

Moduly
· AvantGo
· Downloads
· FAQ
· News
· Recommend Us
· Reviews
· Search
· Sections
· Stats
· Topics
· Top List
· Web Links
· Forum

Jazyk
Výber jazykovej mutácie:



The time now is 28.04.2024 - 22:06


RIPv2 a cykly v sieti

Post new topic Reply to topic
View previous topic Printable version Log in to check your private messages View next topic
 
Author Message
Robert
Post subject: RIPv2 a cykly v sieti  PostPosted: 23.09.2006 - 18:42 #40544
Majster


Joined: Okt 19, 2003
Posts: 2339
Location: Bratislava
V sieti pouzivame dynamicky rutovaci protokol RIPv2. Funguje velmi dobre, pokial nie su cykly v sieti. Nedavno sme sprevadzkovali dalsiu dialkovu trasu, cim sa vytvoril cyklus. Problem je ten, ze cyklus ma parnu dlzku, takze v sieti vznikol kopec alternativnych tras s rovnakymi metrikami (u RIPv2 je to pocet hopov). Ma to neprijemny dosledok, ze kazdy novy update prehodi routovanie opacnou stranou cyklu, takze spojenia mi vymrzaju po niekolkych desiatkach sekund.

Moja otazka je, ci sa v RIPv2 daju nejakym sposobom hodnotit hrany grafu, aby sa metrika zjednoznacnila (napr. na jednu hranu dam vahu 2 a tym nasimulujem cyklus neparnej dlzky), pripadne ci existuje iny sposob ako dosiahnut jednoznacnost optimalnej trasy.

OSPF by sa mal s tymto vyporiadat bez problemu, no zatial sa mi nan nechce migrovat.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
neos
Post subject: RE: RIPv2 a cykly v sieti  PostPosted: 23.09.2006 - 22:09 #40547
Ucen


Joined: Aug 09, 2004
Posts: 752

v com mas problem s ospf? ved je to celkom jednoduche, to ti nemoze zabrat vela casu a ide to super
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
andreas4all
Post subject: RE: RIPv2 a cykly v sieti  PostPosted: 23.09.2006 - 23:28 #40550
Majster


Joined: Dec 09, 2004
Posts: 2539
Location: L.A.
dedinka pri PD

ja som sa s tym trapil na MT, ale nepodarilo sa mi to rozbehat.. ale este sa na to pozriem... nemate niekto nejaky navod alebo poznamky?
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
hanaks
Post subject: RIPv2 a cykly v sieti  PostPosted: 24.09.2006 - 21:08 #40581
Basic


Joined: Aug 25, 2005
Posts: 77

Robert wrote: ›Moja otazka je, ci sa v RIPv2 daju nejakym sposobom hodnotit hrany grafu, aby sa metrika zjednoznacnila (napr. na jednu hranu dam vahu 2 a tym nasimulujem cyklus neparnej dlzky), pripadne ci existuje iny sposob ako dosiahnut jednoznacnost optimalnej trasy.

OSPF by sa mal s tymto vyporiadat bez problemu, no zatial sa mi nan nechce migrovat.


Je tam niekde funkcia "split horizon" ? To by mohlo pomoct vyriesit tvoje problemy.
Mas tam viacero paralenych ciest ?
Pokial nie, tak ti je RIP v celku zbytocnost, a na flapujucich linkach ti bude robit akurat "RIP storms". Pokial nevyuzivas alternativne cesty, je spolahlivejsie pouzivat staticke routovanie.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
airbilly
Post subject: RIPv2 a cykly v sieti  PostPosted: 24.09.2006 - 21:14 #40582
Guru


Joined: Mar 13, 2005
Posts: 1867
Location: Nitra
hanaks wrote: ›
Pokial nie, tak ti je RIP v celku zbytocnost, a na flapujucich linkach ti bude robit akurat "RIP storms". Pokial nevyuzivas alternativne cesty, je spolahlivejsie pouzivat staticke routovanie.

Staticke routovanie je na prd.
Mam len 24 subnetov a kedze subnetov neustale pribuda a routrov je v sieti dost tak by bolo praktickejsie mat dynamicky routing. Pocas dlhych zimnych vecerov to snad nahodim Smile
 
 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger ICQ Number 
Reply with quote Back to top
Robert
Post subject: RE: RIPv2 a cykly v sieti  PostPosted: 24.09.2006 - 21:38 #40584
Majster


Joined: Okt 19, 2003
Posts: 2339
Location: Bratislava
Quote: › Pokial nevyuzivas alternativne cesty, je spolahlivejsie pouzivat staticke routovanie.

To by bol brutalny krok dozadu.

RIPv2 je uplne v pohode na siete bez cyklov.

Uz som sa definitivne rozhodol, ze prejdem na OSPF. Okrem ineho tento proto ma vyhodu, ze kazdy router pozna celu topologiu, takze pakety medzi A a B pojdu po tej istej trase obomi smermi. U RIPv2 to nebolo garantovane.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
eXplorer
Post subject: RE: RIPv2 a cykly v sieti  PostPosted: 24.09.2006 - 22:37 #40587
Majster


Joined: Feb 25, 2003
Posts: 2606
Location: BA,BB
<offtopic>

Quote: › Okrem ineho tento proto ma vyhodu, ze kazdy router pozna celu topologiu, takze pakety medzi A a B pojdu po tej istej trase obomi smermi.


tak tento rozdiel som si doteraz neuvedomil Smile dik

</offtopic>
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
pixall
Post subject: RE: RIPv2 a cykly v sieti  PostPosted: 25.09.2006 - 00:05 #40590
Majster


Joined: Okt 21, 2003
Posts: 4247

Robert wrote: ›Uz som sa definitivne rozhodol, ze prejdem na OSPF. Okrem ineho tento proto ma vyhodu, ze kazdy router pozna celu topologiu, takze pakety medzi A a B pojdu po tej istej trase obomi smermi. U RIPv2 to nebolo garantovane.


to ze routre poznaju celu topologiu neznamena, ze A->B bude routovane rovnako ako B->A. routing zavisi od costu ktory sa v kazdom smere urcuje zvlast.. v kombinacii so zapnutym rp_filter (co je v linuxe default) moze lahko vzniknut smrtiaca kombinacia, kedze rp_filter ti zahodi tok, ktory prichadza k tebe inym rozhranim nez odchdza... zazil som takto odvisnutu backbone, a dakujem, uz viac neprosim Smile
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
si
Post subject: RE: RIPv2 a cykly v sieti  PostPosted: 25.09.2006 - 00:26 #40593
Majster


Joined: Jan 12, 2003
Posts: 4250
Location: /dev/null
Robert wrote: ›Uz som sa definitivne rozhodol, ze prejdem na OSPF. Okrem ineho tento proto ma vyhodu, ze kazdy router pozna celu topologiu, takze pakety medzi A a B pojdu po tej istej trase obomi smermi. U RIPv2 to nebolo garantovane.


hmm zaujimave, ja ked som sa na sieti hral s OSPF tak bolo uuuuplne bezne ze mi data jednym smerom tiekli inou linkou ako data nazad... presne ako napisal pixall, zaviselo len a len na tom aky cost mala cesta jednym smerom a aky druhym (a pokial boli z neakeho dovodu tie najlepsie rozdielne...)
 
 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
pixall
Post subject: RE: RIPv2 a cykly v sieti  PostPosted: 25.09.2006 - 10:37 #40599
Majster


Joined: Okt 21, 2003
Posts: 4247

si wrote: ›hmm zaujimave, ja ked som sa na sieti hral s OSPF tak bolo uuuuplne bezne ze mi data jednym smerom tiekli inou linkou ako data nazad... presne ako napisal pixall, zaviselo len a len na tom aky cost mala cesta jednym smerom a aky druhym (a pokial boli z neakeho dovodu tie najlepsie rozdielne...)


podla toho na com si to skusal... mozno cisco, une unixy alebo nejake routovacie distribucie linuxu to maju inac vychytane, ale defaultne ma linux kernel zapnuty RP (reverse-path) filter... v podstate je to taka jednoducha ficurka, ktora funguje tak, ze kontroluje ci data z prislusnej IP adresy prichadzaju k tebe z takeho rozhrania, na ake je tato IPcka routovana.. ide o zabranenie aby sa napriklad LAN/WAN routru nedali podhadzovat akoze-LAN pakety z WAN strany, a podobne. chce to nejake echo 0 > /proc/..../rp_filter tusim dokonca pre kazde rozhranie aby sa to vyplo. ked sa napriklad rozhodnes mat dve default-gateway, bez vypnutia RP filter nehrozi aby sa to rozchodilo. RP filter pracuje iba s hlavnou routovacou tabulkou, ak cez iproute2 vyrobis dalsie routovacie tabulky, ich obsah to uspesne ignoruje. btw uz len pre uplnost dodam ze s istotou sa to takto sprava na jadrach okolo 2.4.18, mozno sa odvtedy nieco zmenilo, ja som s tym na novsich nadrach neprisiel do styku. Smile
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
si
Post subject: RE: RIPv2 a cykly v sieti  PostPosted: 25.09.2006 - 10:43 #40602
Majster


Joined: Jan 12, 2003
Posts: 4250
Location: /dev/null
pixall: hmm nepamatam si zeby som sa s tym musel neak babrat ani na jadrach ktore spominas ty Smile ale to mozno bude dane aj tym ako si kto to jadro skompiluje Smile
 
 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
hanaks
Post subject: RIPv2 a cykly v sieti  PostPosted: 25.09.2006 - 23:19 #40633
Basic


Joined: Aug 25, 2005
Posts: 77

airbilly wrote: ›
hanaks wrote: ›
Pokial nie, tak ti je RIP v celku zbytocnost, a na flapujucich linkach ti bude robit akurat "RIP storms". Pokial nevyuzivas alternativne cesty, je spolahlivejsie pouzivat staticke routovanie.

Staticke routovanie je na prd.
Mam len 24 subnetov a kedze subnetov neustale pribuda a routrov je v sieti dost tak by bolo praktickejsie mat dynamicky routing. Pocas dlhych zimnych vecerov to snad nahodim Smile


Naprd je siet, ktora s robi to co ona chce, a neprenasa data. Otazka je, ci si chces zachovat pohodlie, alebo spokojnych zakaznikov Smile).
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
pixall
Post subject: RE: RIPv2 a cykly v sieti  PostPosted: 26.09.2006 - 20:54 #40652
Majster


Joined: Okt 21, 2003
Posts: 4247

si wrote: ›pixall: hmm nepamatam si zeby som sa s tym musel neak babrat ani na jadrach ktore spominas ty Smile ale to mozno bude dane aj tym ako si kto to jadro skompiluje Smile


boli to jadra jak ta znacka cigariet... arome vanille Smile
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
si
Post subject: RE: RIPv2 a cykly v sieti  PostPosted: 26.09.2006 - 21:17 #40656
Majster


Joined: Jan 12, 2003
Posts: 4250
Location: /dev/null
pixall: no ja (tiez) pouzivam tie co su na www.kernel.org Smile
 
 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
Robert
Post subject: RE: RIPv2 a cykly v sieti  PostPosted: 26.09.2006 - 21:48 #40657
Majster


Joined: Okt 19, 2003
Posts: 2339
Location: Bratislava
Quote: › to ze routre poznaju celu topologiu neznamena, ze A->B bude routovane rovnako ako B->A. routing zavisi od costu ktory sa v kazdom smere urcuje zvlast..

Samozrejme, ze predpokladam rovnaku metriku obomi smermi. V pripade RIPv2 nebol sposob, ago garantovat symetriu trasy.

Momentalne mam taky problem, ze su dve dialkove trasy, ktore su dolu v meste zakoncene v roznych lokalitach s roznymi uplinkami. Tieto dve lokality su v ramci mesta prepojene porusenym spojom s obmedzenou kapacitou, ktoremu musim v grafe dat obojsmerne slabu metriku, aby sa pakety vzdy tlacili dialkovou trasou zakoncenou v danom bode a nie cez prepoj do druheho bodu.

Na druhej strane, kde sa trasy zbiehaju, si prostrednictvom PBR rozhodnem, pre ake adresy au default gw pouzijem a tym vynutim smerovanie do Internet-u cez jednu alebo druhu trasu.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
Display posts from previous:     
All times are GMT
Post new topic Reply to topic
View previous topic Printable version Log in to check your private messages View next topic
 
Jump to:  

Powered by PNphpBB2 © 2003-2005 The PNphpBB Group
Credits

(C) SKFree 2002-2010: Powered by POSTNUKE. Môžete prebera? naše správy vo formáte XML(RSS)