Prihlásiť sa Odoslať Novinky :: FAQ :: Rozšírené vyhľadávanie :: Napísali o nás :: Ankety
Main Menu
· Home
· 
· FAQ
· 
· Diskusia
· 











Main Menu
· Domov

Moduly
· AvantGo
· Downloads
· FAQ
· News
· Recommend Us
· Reviews
· Search
· Sections
· Stats
· Topics
· Top List
· Web Links
· Forum

Jazyk
Výber jazykovej mutácie:



The time now is 27.04.2024 - 17:55


Sektorova antena a vzdialenost max 1km

Post new topic Reply to topic
View previous topic Printable version Log in to check your private messages View next topic
Page 1 of 2 12 >
Author Message
wifi_ucen
Post subject: Sektorova antena a vzdialenost max 1km  PostPosted: 11.01.2008 - 12:36 #60503
Basic


Joined: Jan 11, 2008
Posts: 60

Zdravim,
mam v plane pokryt obec sektorovou antenou, ale pravdepodobne pojde o mnozne cislo, teda antenami v pasme 2,4GHz, mensi pocet ludi.
Vzdialenost od pristupoveho bodu je maximalne 1KM.
Uhol na kompletne pokrytie obce je horizontalne 120°, vertikalne mozno 20°.
Cela sranda tkvie v tom, ze je to na kopci nad obcou a prevysenie medzi stredom obce a AP je asi 70m. Teraz mi ide o to, aku sektorku s vertikalnym uhlom a aky zisk by mala mat (rozmyslal som 15dB a viac len pri vacsich hodnotach klesa vyzarovaci uhol vo vertikalnom smere).
Skuste i bez ohliadnutia na financie.

Velmi by ste mi pomohli.

Dakujem
 
 View user's profile Send private message  
Reply with quote Back to top
dusky1
Post subject: RE: Sektorova antena a vzdialenost max 1km  PostPosted: 11.01.2008 - 12:41 #60504
Basic


Joined: Máj 17, 2005
Posts: 231
Location: BA
jednoznacne SECTOR V16
http://www.wificentrum.sk/buxus/generat ... amp;lng=sk
po jej 3,5 roku spolahlivej prevadzky mozem jednoznacne doporucit.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
wifi_ucen
Post subject: RE: Sektorova antena a vzdialenost max 1km  PostPosted: 11.01.2008 - 12:51 #60505
Basic


Joined: Jan 11, 2008
Posts: 60

Aka bude potom priepustnost na taku vzdialenost v pasme 2,4GHz v Gcku? Nechcem aby to bolo iba ciste internet, chcel by som pridat aj nejake sluzby siete LAN, nejaky ten ftp server a pod.
 
 View user's profile Send private message  
Reply with quote Back to top
Express
Post subject: RE: Sektorova antena a vzdialenost max 1km  PostPosted: 11.01.2008 - 13:06 #60506
Basic


Joined: Júl 04, 2007
Posts: 476

wifi_ucen wrote: ›Aka bude potom priepustnost na taku vzdialenost v pasme 2,4GHz v Gcku? Nechcem aby to bolo iba ciste internet, chcel by som pridat aj nejake sluzby siete LAN, nejaky ten ftp server a pod.

antenu co napisal dusky1 mozem aj ja odporucit, a do toho ftp, LAN siete by som nesiel, viac problemov ako uzitku (moj nazor)
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
wifi_ucen
Post subject: RE: Sektorova antena a vzdialenost max 1km  PostPosted: 11.01.2008 - 13:13 #60508
Basic


Joined: Jan 11, 2008
Posts: 60

Planujem to pokryt 2,4 a k sebe domov uplink 5GHz aby som odbremenil spoje, kedze vsetko je len HD

Edit: Teda aby sme sa rozumeli, predpoklad 2x2,4GHz + 5GHz domov na barak, kde bude server. Samozrejme ze FTP bude obmedzene v spickach, to sa da vsetko vyriesit, chcem to optimalizovat co najlepsie.
Btw. nie je dobre mat vsetky veci na jednom mieste, ako keby to mali useri 2x stahovat to iste co uz niekto stiahol?
 
 View user's profile Send private message  
Reply with quote Back to top
Thomas
Post subject: RE: Sektorova antena a vzdialenost max 1km  PostPosted: 11.01.2008 - 13:30 #60509
Majster


Joined: Okt 31, 2006
Posts: 2062
Location: TT
na Gčko outdoor môžeš zabudnúť ... nechodí to dobre ani ked nieje naokolo žiadne rušenie , najviac sa mi na 2,4 osvedčilo Bčko a rýchlosť zamknutá na 5,5 Mbit
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
wifi_ucen
Post subject: RE: Sektorova antena a vzdialenost max 1km  PostPosted: 11.01.2008 - 13:42 #60510
Basic


Joined: Jan 11, 2008
Posts: 60

V com je to, ze to nechodi dobre? V pouzitej modulacii? Lebo viem ze G-cko ma tusim OFDM, zatial co B-cko DSSS
 
 View user's profile Send private message  
Reply with quote Back to top
pixall
Post subject: RE: Sektorova antena a vzdialenost max 1km  PostPosted: 12.01.2008 - 15:32 #60553
Majster


Joined: Okt 21, 2003
Posts: 4247

Thomas wrote: ›na Gčko outdoor môžeš zabudnúť ... nechodí to dobre ani ked nieje naokolo žiadne rušenie , najviac sa mi na 2,4 osvedčilo Bčko a rýchlosť zamknutá na 5,5 Mbit


hm... tiez som najprv veril tomu co pises, az som zacal experimentovat a teraz uz pouzivam g-cko standardne vsade, len vo velmi zarusenych lokalitach prepiname zariadenia do b-ckoveho rezimu. na g-cku mam okrem klientov aj asi 6 backbone spojov (daleko na lazoch) z toho najdlhsi ma asi 11 kilometrov... sranda je ze z toho isteho miesta (najvyssi kopec v okruhu asi 70 kilometrov) mam tiez niekolko 5ghz spojov na vzdialenosti 5-10 km, a tie 5gigove spoje kvoli namraze tam tuto zimu prestali chodit uz asi 5x a musel sa obijat lad... a ta 2,4 ghz nelahla este ani jeden jediny raz, kopec ladu na antene a ono si to funguje jak keby nic... sam som bol z toho celeho uplne prekvapeny, priemerly packetloss za uplynulych 30 dni je na tom spoji 0.2 % na 1450 bajtovych pingoch a latencie niekde okolo 12 ms...

i ked ono to zas nie je az take nepochopitelne... 802.11g a 802.11a pouzivaju rovnaku modulaciu OFDM, rozdiel je vlastne len vo frekvencii na ktorej to ide. 2,4 ghz je vacsinou v aglomeraciach zarusena, tj nevhodna, co je s vacsou sirkou kanalu OFDM oproti CCK (802.11b) dost nevyhoda... ale na druhej strane, 2,4 ghz ma mensi utlm na priestore ako 5ghz, ale aj mensiu smerovost... v nezarusenych lokalitach bude mat pri rovnakom vyziarenom vykone g-cko vacsi dosah ako a-cko...
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
Thomas
Post subject: RE: Sektorova antena a vzdialenost max 1km  PostPosted: 12.01.2008 - 15:44 #60555
Majster


Joined: Okt 31, 2006
Posts: 2062
Location: TT
pixall , nezarušena oblasť to už ani neviem čo je ... dokonca aj doma s notasom naskenujem 4 siete s toho jedno moje apčko čo mám pre notebook aby swom nemusel mat všade káble , a upozornujem že takato situacia je na dedine v rodinnom dome
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
wsk
Post subject: RE: Sektorova antena a vzdialenost max 1km  PostPosted: 12.01.2008 - 23:14 #60569
Basic


Joined: Mar 17, 2006
Posts: 312

Teraz som vyskusal prehodit AP, na ktore sa pripajam z B-cka na G-cko. No rychlost je skoro dvojnasobna 5Mbit vs 9Mbit. Preco to teda nepouzivat v terene? Vsade len to citam, ze vonku B-cko, aby pasmo nebolo velmy zarusene. Ale v com je horsie G standar (vacsia sirka pasma?)?
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger  
Reply with quote Back to top
Trevor
Post subject: RE: Sektorova antena a vzdialenost max 1km  PostPosted: 13.01.2008 - 10:03 #60577
Basic


Joined: Jan 04, 2005
Posts: 193
Location: Šurany
No problem je vtom ze gecko ti ak bezi na 54mbit zobere 4 kanaly co v praxi znamena ze asi 5 teda okolo toho na ktorom ty vysielas su z kazdej strane dva nepouzitelne. Co v sucastnej dobe nie je mozne pouzivat pretoze najist tak velku sirku pasma je dost problem. A dalsia vec je ze najist vhodne geckove zariadenie je tiez problem.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
wifi_ucen
Post subject: RE: Sektorova antena a vzdialenost max 1km  PostPosted: 13.01.2008 - 13:33 #60584
Basic


Joined: Jan 11, 2008
Posts: 60

Mozem len povedat ze prostredie je takmer nezarusene, teda by nemal byt problem ani s tou zarusitelnostou. Je sice pravda ze tym FTP a lokalnou sieto by sa dalo zahltit AP, ale urcite by som to zamkol na nejaku rychlost, nema vyznam z toho davat co sa da, iba ak v noci by sa pustila full rychlost, teda neviem ako sa to da, ale...
Co poviete na taku moznost: RB333 - 2x miniPCI karta pre G-cko na dedinu a 1x 5GHz na uplink. Nie je to vrazebna kombinacia na CPU pre RB?Smile
 
 View user's profile Send private message  
Reply with quote Back to top
wifi_ucen
Post subject: RE: Sektorova antena a vzdialenost max 1km  PostPosted: 18.01.2008 - 19:10 #60831
Basic


Joined: Jan 11, 2008
Posts: 60

Pouzival niekto ako sektorku JPA-14 od Jirousa? http://www.jirous.com/anteny-2.4ghz/jpa-14/
 
 View user's profile Send private message  
Reply with quote Back to top
Robert
Post subject: RE: Sektorova antena a vzdialenost max 1km  PostPosted: 18.01.2008 - 19:28 #60832
Majster


Joined: Okt 19, 2003
Posts: 2339
Location: Bratislava
Trevor wrote: ›No problem je vtom ze gecko ti ak bezi na 54mbit zobere 4 kanaly co v praxi znamena ze asi 5 teda okolo toho na ktorom ty vysielas su z kazdej strane dva nepouzitelne. Co v sucastnej dobe nie je mozne pouzivat pretoze najist tak velku sirku pasma je dost problem. A dalsia vec je ze najist vhodne geckove zariadenie je tiez problem.


Rozdiel medzi B a G nie je v sirke pasma, ale v modulacii. T.j. 54mbit/s kanal v G nezaberie sirsie pasmo ako 11mbit/s kanal v B. Skusal som pouzit G v exterieri, ale nechodilo to velmi dobre, aj ked voci B sa mi niekedy podarilo dosiahut vyssiu priepustnost. Jednoducho citlivost sa javila ako velmi nizka v porovnani s B. Na niektorych dlhsich p2p spojoch nebolo mozne nahodit G vobec, jednoducho sa to ani nechytilo.

Iny pripad su tzv. turbo rezimy, ktore pracuju so zdvojenou sirkou pasma.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
stevesk
Post subject: RE: Sektorova antena a vzdialenost max 1km  PostPosted: 18.01.2008 - 19:29 #60833
Basic


Joined: Dec 21, 2006
Posts: 436
Location: Tornala
RB333 ti v pohode zvladne tych par PC,do 20 určite,čo by si na to dal,ja sa tiež chystam na daky upgread a mam tiež nutkanie tu RB333 kupiť a dať 2 CM9 karty ale asi tam dam 5GHz anteny.alebo ostanem pri 2,4Ghz Ovisoch a pustím tam G-čko aspon do 500m,tiež ale neviem ako to bude fachčiť,lebo zatial na 15PC mi stačia 2 AP v mode bridge,lebo priepustnosť je tam paradna aj na 4km 2,5Mbit/s FD,ale nie je to na FTP a podobne veci stavané,že by som pravadzkoval i keď som chcel,ale každy len z netu ťahá,tak však uvidíš.Asi vyskúšam to G-čko,asi pre tie peniaze,lebo ja by som aj kupil u seba,ale klient tu mi ťažko vysolí 4 litre za poriadnu antenu a AP a dotovať zase nemienim,veď nekradnem boa....
 
 View user's profile Send private message ICQ Number 
Reply with quote Back to top
Display posts from previous:     
All times are GMT
Post new topic Reply to topic
View previous topic Printable version Log in to check your private messages View next topic
Page 1 of 2 12 >
Jump to:  

Powered by PNphpBB2 © 2003-2005 The PNphpBB Group
Credits

(C) SKFree 2002-2010: Powered by POSTNUKE. Môžete prebera? naše správy vo formáte XML(RSS)