Prihlásiť sa Odoslať Novinky :: FAQ :: Rozšírené vyhľadávanie :: Napísali o nás :: Ankety
Main Menu
· Home
· 
· FAQ
· 
· Diskusia
· 











Main Menu
· Domov

Moduly
· AvantGo
· Downloads
· FAQ
· News
· Recommend Us
· Reviews
· Search
· Sections
· Stats
· Topics
· Top List
· Web Links
· Forum

Jazyk
Výber jazykovej mutácie:



The time now is 29.04.2024 - 00:36


Shaping vs ISPadmin

Post new topic Reply to topic
View previous topic Printable version Log in to check your private messages View next topic
Page 2 of 2 < 12
Author Message
421
Post subject: RE: Shaping vs ISPadmin  PostPosted: 07.01.2011 - 06:12 #87515
Majster


Joined: Jún 12, 2005
Posts: 2739
Location: zilina
tak to ze vidno aka je linka mi je jasne, preto som tu otazku polozil.....uvazoval som pred niekolkymi rokmi prave o zmene na pppoe kvoli tomu, ze necakam na zakaznika kym mi zavola, ze ked to nejde tak o tom viem .....
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
pixall
Post subject: RE: Shaping vs ISPadmin  PostPosted: 07.01.2011 - 19:05 #87545
Majster


Joined: Okt 21, 2003
Posts: 4247

to tiez, ale to je len jeden z dovodov preco pppoe. hlavna vyhoda je v autorizacii, meno/heslo (sifrovane) sa neda porovnat s nejakymi mac/ip filtrami. zaroven, radius server vyraba log ktory obsahuje vsetko co je potrebne logovat podla zakona (mam vela dovodov si mysliet, ze zakon bol napisany podla toho, co radiusom loguju velki provideri). pppoe je standard overeny na ohromnom pocte klientov, podorovany vsetkymi moznymi zariadeniami (kazdy broadband router, UBNT, mikrotiky, windows, linux, hocico) a je dobry aj pre velke siete (dsl slovak telekomu, cca 350tisic zakaznikov) - netreba sa bat ze co ked budem mat viac zakaznikov, co po tom. uz pri 1000+ klientoch je migracia zo statickych/dynamicklych IP na PPPoE boj o zivot, a to nehovorim co by to bolo pri par tisic klientoch. este spomeniem vybornu skalovatelnost riesenia - jednoducho staci pridat dalsie NASko (router) a zataz sa rozlozi a zaroven su servre redundantne. uzasna je aj zmena IP adresy u klienta (staci ho odhlasit a prihlasit, klient u seba nemeni nic), a taktiez mame zabezpecenu plnu nomadicitu statickych verejnych IP adries (klient sa moze prihlasit na ktoromkolvek mieste siwete, teda cez ktorekolvek NASko, a pppoe server v prepojeni na OSPF mu jeho verejnu IPcku autopmaticky naroutuje tam kde sa prave nachadza, a po odhlaseni zas routing zrusi, verim ze takto to funguje aj v sietach velkych ISP). holt pppoe je poriadne riesenie, nie nejake staticke IPcky a nejake pochybne MAC/IP filtre k tomu, ktore aj tak obide kazdy sikovnejsi user s wiresharkom.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
keksik
Post subject: RE: Shaping vs ISPadmin  PostPosted: 05.05.2011 - 00:32 #90795
Basic


Joined: Sep 08, 2005
Posts: 125

JOFO wrote: ›mne tento system bezi na wifinach... samozrejme nie kazdy user ma rovnake FUP... zalezi od kapacity jeho pripojky t.j. napr 2,4-kovi useri maju hranicu FUP ovela nizsie ako napr 5GHz
bezi mi to takto uz vise roka a zatial si vsetci pochvaluju ze sa to omnoho zlepsilo...

Tak tomuto by som rad porozumel, mozes to nejak na priklade osvetlit?Dik.
 
 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
JOFO
Post subject: RE: Shaping vs ISPadmin  PostPosted: 05.05.2011 - 09:40 #90798
Majster


Joined: Jan 08, 2006
Posts: 2584

keksik: no v podstate to uz na sieti nepouzivam... pred nejakym casom som sa rozhodol FUP uplne zrusit... fungovalo ale tak, ze podla toho aky mal user program, tak sa mu aplikovalo v spicke FUP... napr 2,4kovi klienti mali 1GB a potom ich system automaticky prehodil do skupiny 2,4G tahacov. Ostatne technologie mali ovela vacsi limit, takze prakticky to pocitovali len zdatnejsi tahaci...

aktualne FUP uz neriesim, len priority a odvtedy sa mi nestazovali uz ani tahaci Smile chronyckych tahacov na 2,4ke, co mi tahaju 400-500GB mesacne orezem natvrdo na 4M a je pokoj.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
deelite
Post subject: RE: Shaping vs ISPadmin  PostPosted: 05.05.2011 - 12:34 #90802
Basic


Joined: Apr 22, 2003
Posts: 358

Kolko klientov mas na jednom 2,4 apcku?
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
JOFO
Post subject: RE: Shaping vs ISPadmin  PostPosted: 05.05.2011 - 13:25 #90805
Majster


Joined: Jan 08, 2006
Posts: 2584

tak do 15... v krajnych pripadoch do 20
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
airbilly
Post subject: RE: Shaping vs ISPadmin  PostPosted: 05.05.2011 - 21:15 #90822
Guru


Joined: Mar 13, 2005
Posts: 1867
Location: Nitra
JOFO wrote: ›keksik: no v podstate to uz na sieti nepouzivam... pred nejakym casom som sa rozhodol FUP uplne zrusit... fungovalo ale tak, ze podla toho aky mal user program, tak sa mu aplikovalo v spicke FUP... napr 2,4kovi klienti mali 1GB a potom ich system automaticky prehodil do skupiny 2,4G tahacov. Ostatne technologie mali ovela vacsi limit, takze prakticky to pocitovali len zdatnejsi tahaci...

aktualne FUP uz neriesim, len priority a odvtedy sa mi nestazovali uz ani tahaci Smile chronyckych tahacov na 2,4ke, co mi tahaju 400-500GB mesacne orezem natvrdo na 4M a je pokoj.

Ty si normalny masochista, usera co taha 400 GB na wifi treba kopnut rovno do....
 
 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger ICQ Number 
Reply with quote Back to top
JOFO
Post subject: RE: Shaping vs ISPadmin  PostPosted: 06.05.2011 - 00:12 #90833
Majster


Joined: Jan 08, 2006
Posts: 2584

kym neobmedzuje ostatnych na sektore tak je to ok...
dotycny rekordman taha prakticky non-stop cca 1,5Mbit/s co nie je az tak vela...
kebyze taha non-stop 4M tak to uz by som ho priskrtil na 1M max kym sa neukludni...
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
stehnoo
Post subject: RE: Shaping vs ISPadmin  PostPosted: 09.05.2013 - 23:28 #103836
Basic


Joined: Aug 05, 2011
Posts: 79

Reagujem sice uz neskoro, ale ako konkretne riesite FUPcko namiesto shapingo? Mate na klienta len jedno pravidlo na napr 24 hodin a potom rychlost dole alebo to robite nejak priebezne?
 
 View user's profile Send private message  
Reply with quote Back to top
JOFO
Post subject: RE: Shaping vs ISPadmin  PostPosted: 10.05.2013 - 08:52 #103837
Majster


Joined: Jan 08, 2006
Posts: 2584

FUPko nemam, odkedy je poriadna linka, nebolo ho treba. Maximalne mam spravene dve pravidla a jednu queue pre p2p bordel pre starych 2,4GHz zakaznikov. Ine zatial nebolo treba riesit. Podstatna je poriadna linka, ktora to utiahne
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
isp-servis
Post subject: RE: Shaping vs ISPadmin  PostPosted: 10.05.2013 - 11:35 #103838
Basic


Joined: Máj 02, 2013
Posts: 8

K tomu shapovani obecne - pro centralni shapovani bych doporucil pouzit PCQ shaping s Address Listy . Tady je popis jak funguje -http://mum.mikrotik.com/presentations/US09/megis_qos.pdf , slide cislo 15 az 20. Kdyz jsem predelaval v minulosti nekolika ISP shaping, zjistil jsem ze vetsina z nich masti obycejne Queue Tree. To funguje dobre ale nez mate na routeru treba 300 lidi. No a pak pri 1000 zakaznicich na centralnim routeru maji treba 6 tis. pravidel pro shapovani a pro markovani paketu. A to je docela masakr, to uz nezvladne sam RouterOS. PCQ shapovani s vyuzitim adress listu bude mit pro 1000 lidi treba 100 pravidel na routeru + funguje trochu jinak sam algoritmus nez obycejne Queue Tree. Ja jsem dosahl na core i7 serveru vykonu kolem 1,6 Gbps a bylo tam kolem 900 PPPoE sessions aktivnich v online. Mam i ted nektere aktivni klienty kteri to pouzivaji, muzu je poprosit hodit par screenshotu, pokud by nekoho to zajimalo.
 
 View user's profile Send private message  
Reply with quote Back to top
Display posts from previous:     
All times are GMT
Post new topic Reply to topic
View previous topic Printable version Log in to check your private messages View next topic
Page 2 of 2 < 12
Jump to:  

Powered by PNphpBB2 © 2003-2005 The PNphpBB Group
Credits

(C) SKFree 2002-2010: Powered by POSTNUKE. Môžete prebera? naše správy vo formáte XML(RSS)