Prihlásiť sa Odoslať Novinky :: FAQ :: Rozšírené vyhľadávanie :: Napísali o nás :: Ankety
Main Menu
· Home
· 
· FAQ
· 
· Diskusia
· 











Main Menu
· Domov

Moduly
· AvantGo
· Downloads
· FAQ
· News
· Recommend Us
· Reviews
· Search
· Sections
· Stats
· Topics
· Top List
· Web Links
· Forum

Jazyk
Výber jazykovej mutácie:



The time now is 26.04.2024 - 15:04


kto sa vyznate viac do elektriky,poradte

Post new topic Reply to topic
View previous topic Printable version Log in to check your private messages View next topic
Page 1 of 2 12 >
Author Message
server3
Post subject: kto sa vyznate viac do elektriky,poradte  PostPosted: 13.08.2011 - 19:56 #92831
Ucen


Joined: Aug 11, 2008
Posts: 537

caute,je to offtopic ale viem ze su tu ludia co sa vyznaju.Mam pohybovy senzor,ktory sa dava na miesto vypinaca,cize ma vstup faza a vystup faza,ziadne N ani nic take.problem je ze funguje spravne,len ked je v obvode zapojena min 40w ziarovka,ja tam mam led osvetlenie chodby cize to s tym nejde lebo tam je male trafo.co tam mam zapojit do obvodu namiesto tej ziarovky,lebo teraz sa mi zapne aj ziarovka s ledkami,sice je schovana ale nehcem aby mi ziarovku zapinalo,to nema zmysel potom tie ledky.odpor tam nemozem dat lebo 40w ziarovka ma dakych 100 ohm a to by hned zhorel.mate niekto riesenie? diky
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
kotol
Post subject: RE: kto sa vyznate viac do elektriky,poradte  PostPosted: 13.08.2011 - 20:30 #92832
Guru


Joined: Júl 14, 2005
Posts: 1591

50W odpor... ale to uz je riadny kus zeleza...

alebo to cele prestavaj, zozen si PIRko a na spinany vystup zapoj rele ktore bude spinat cu uz len chces...
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
mfasko
Post subject: RE: kto sa vyznate viac do elektriky,poradte  PostPosted: 13.08.2011 - 22:17 #92835
Basic


Joined: Mar 05, 2008
Posts: 240

no zborka rozborka rozobrat to cele odpojit vystup na rele od napajania elektroniky a tam kde je napajana elektronika pripojit najaky 1,5K odpor pripojit na pracovny nulovy vodic a malo by ti to ist alebo ako pise kotol kup si take cidlo co to zvladne ma napajenie a aj vystup osobite
 
 View user's profile Send private message  
Reply with quote Back to top
server3
Post subject: RE: kto sa vyznate viac do elektriky,poradte  PostPosted: 14.08.2011 - 01:26 #92838
Ucen


Joined: Aug 11, 2008
Posts: 537

na uvod poviem ze ja som elektrotechnik a riesenie nieje take jednoduche,preto sa pytam co sa nestava casto.bod 1 prestavat sa to neda lebo kable su pod dlazbou a kamenom,rozburat to cele by bola katastrofa,bod 2 ku senzoru su privedene vsetky potrebne vodice,N,PE,L a to iste odchadza prec.(cize buranie ani netreba)Bol tam pred tym klasicky senzor,ktory mal pripojenie na L vstup,L vystup a N,tak som to aj planoval.Blbol preto som objednal druhy ale ked som ho rozbalil zitlil som ze ma iny sposob pripojenia a to je princip tlejivky v schodiskovych vypinacoch.Cize do nho ide L vstup a L vystup.Bod 3 ten senzor nema rele,spina obvod zrejme tranzistrorom,lebo som ho tam zazrel a je dobre chladeny ( o konstrukciu senzora) je to senzor kanlux Marid JQ-L.pokial tam nieje v obvode aspon 40 w klasicka ziarovka tak nejde,ide ale nevypina len stmavne svetlo,cize nejde ako ma.No co tam dat miesto tej ziarovky Very Happy 50 w odpor ak by pomohol na 100% tak ho tam dam,ale nemam istotu,no a kolko ohmovy,ked tam dam 100 ohm ako ma ziarovka tak zrejme zhori.a hladal som aj druhy senzor ale vsade maju to iste a tento funguje vyborne,akurat ta ziarovka v tom obvode...

no a je to PIR senzor aby som nezabudol.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
deelite
Post subject: RE: kto sa vyznate viac do elektriky,poradte  PostPosted: 14.08.2011 - 10:07 #92839
Basic


Joined: Apr 22, 2003
Posts: 358

P=U*I, R=U/I
I=50/230, R=230/(50/230)
Teda na 50W odporovu zataz pri 230V potrebujes 1kOhm odpor. Dimenzoval by som ho vsak na viac ako 50W, kedze v sieti je viac ako 230V.
Cudujem sa, ze ako elektrotechnik nepoznas ohmov zakon a namiesto toho meras odpor wolframovej ziarovky pri studenom vlakne co je uplna blbost;-)

Osobne nechapem preco spekulujes s umelou zatazou. Naco je dobre davat na osvetlenie LEDky, ked potom do obvodu pridas zbytocne 50W topne teleso?

Ja by som radsej kupil ine PIRko.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
Palino
Post subject: RE: kto sa vyznate viac do elektriky,poradte  PostPosted: 14.08.2011 - 10:27 #92842
Basic


Joined: Júl 12, 2003
Posts: 476
Location: nedaleko Turčianskych Teplíc
Ak mas k spinaciemu senzoru privedeny aj nulak, tak to co pise mfasko je najjednoduhsie, teda upravit elektroniku senzoru. A je uplne jedno, ci spinaci privok je rele alebo triak, teda ty tam mas urcite triak lebo takyto obvod by nevladal napajat cievku rele.

Ked je senzor neaktivny, mas na jeho svorkach fazu a cez pripojene trafko aj nulak. Trafo ma relativne maly odpor, takze na svorkach je 230V. Z toho napatia si elektronika vyrobi nejakych 10-15V na svoje napajanie. Problem ale nastava, ked riadiaca elektronika otvori triak a napatie na svorkach ti klesne. Na to aby senzor reguloval svit ziarovky, pouziva fazovu regulaciu triaku, teda otvoreny nie je celu polvlnu sinusoidy. Cim mas vacsi svit ziarkovky, tym dlhsiu dobu je triak otvoreny a menej casu zostava elektronike vytvorit si napajacie napatie. Zaroven plati, ze cim vacsiu zataz mas pripojenu, tym rychlejsie si vie toto napajacie napatie vytvorit. Preto ta minimalna zataz 40W udavana vyrobcom.

Ty len musis zanalizovat ten napajaci obvod v senzore a upravit ho tak aby bol pripojeny na fazu a nulak. Ak ho rozoberes a spravis detailne foto, mozno ti budem vediet poradit.

Pripajat 50W odpor je z pohladu spotreby rovnake ako keby tam bola ta ziarovka, len to nesvieti ale kurit to bude rovnako.
 
 View user's profile Send private message  
Reply with quote Back to top
server3
Post subject: RE: kto sa vyznate viac do elektriky,poradte  PostPosted: 14.08.2011 - 12:30 #92844
Ucen


Joined: Aug 11, 2008
Posts: 537

deelite wrote: ›P=U*I, R=U/I
I=50/230, R=230/(50/230)
Teda na 50W odporovu zataz pri 230V potrebujes 1kOhm odpor. Dimenzoval by som ho vsak na viac ako 50W, kedze v sieti je viac ako 230V.
Cudujem sa, ze ako elektrotechnik nepoznas ohmov zakon a namiesto toho meras odpor wolframovej ziarovky pri studenom vlakne co je uplna blbost;-)

Osobne nechapem preco spekulujes s umelou zatazou. Naco je dobre davat na osvetlenie LEDky, ked potom do obvodu pridas zbytocne 50W topne teleso?

Ja by som radsej kupil ine PIRko.


zabudol som dodat ze som silnoprudar,spotrebnou elektroniku a podobnymi vecami sa velmi nezaoberam.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
server3
Post subject: RE: kto sa vyznate viac do elektriky,poradte  PostPosted: 14.08.2011 - 12:35 #92845
Ucen


Joined: Aug 11, 2008
Posts: 537

Palino wrote: ›Ak mas k spinaciemu senzoru privedeny aj nulak, tak to co pise mfasko je najjednoduhsie, teda upravit elektroniku senzoru. A je uplne jedno, ci spinaci privok je rele alebo triak, teda ty tam mas urcite triak lebo takyto obvod by nevladal napajat cievku rele.

Ked je senzor neaktivny, mas na jeho svorkach fazu a cez pripojene trafko aj nulak. Trafo ma relativne maly odpor, takze na svorkach je 230V. Z toho napatia si elektronika vyrobi nejakych 10-15V na svoje napajanie. Problem ale nastava, ked riadiaca elektronika otvori triak a napatie na svorkach ti klesne. Na to aby senzor reguloval svit ziarovky, pouziva fazovu regulaciu triaku, teda otvoreny nie je celu polvlnu sinusoidy. Cim mas vacsi svit ziarkovky, tym dlhsiu dobu je triak otvoreny a menej casu zostava elektronike vytvorit si napajacie napatie. Zaroven plati, ze cim vacsiu zataz mas pripojenu, tym rychlejsie si vie toto napajacie napatie vytvorit. Preto ta minimalna zataz 40W udavana vyrobcom.

Ty len musis zanalizovat ten napajaci obvod v senzore a upravit ho tak aby bol pripojeny na fazu a nulak. Ak ho rozoberes a spravis detailne foto, mozno ti budem vediet poradit.

Pripajat 50W odpor je z pohladu spotreby rovnake ako keby tam bola ta ziarovka, len to nesvieti ale kurit to bude rovnako.


mas dobry napad,tiez som nad tym rozmyslal hned na zaciatku,ale pripadalo mi to zlozite hlavne preto ked mu ja spravim priame pripjenie tym nulakom tak on si bude dalej vytvarat ten napajaci prud cez obvod ktory spina,pokial v nom nieco neodstavim.je tam aj N aj Pe,tie su teraz premostene a idu dalej.skusim to rozobrat a pozriem sa na to,ak nebude vediet co kde tak napisem sem.
dakujem za radu,je vidno ze sa vyznas
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
server3
Post subject: RE: kto sa vyznate viac do elektriky,poradte  PostPosted: 14.08.2011 - 13:22 #92848
Ucen


Joined: Aug 11, 2008
Posts: 537

mam tu dake foto



rozmyslal som odpojit ten sivy odpor od vyvodu a priviezt na nho ten nulak,ono to potom pokracuje do toho velkeho cerveneho odporu
to by bolo asi zbytocne ked tak pozeram,lebo elektronika na ziskanie potrebneho prudu je na druhom vyvode.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
Palino
Post subject: RE: kto sa vyznate viac do elektriky,poradte  PostPosted: 14.08.2011 - 15:38 #92849
Basic


Joined: Júl 12, 2003
Posts: 476
Location: nedaleko Turčianskych Teplíc
Sprav presne to co pises. Odpoj sedy odpor od lavej svorky a zaves na neho nulak. Na pravu svorku daj fazu, na pravu spotrebic.

Ten velky cerveny odpor je v skutocnosti velky cerveny kondenzator, predpokladam 330 az 470nF. Prave on je dolezity prvok "napajacieho zdroja", pri frekvencii 50Hz je jeho reaktancia niekde okolo 10kohm, kludne si namiesto neho mozes predstavit aj odpor s touto hodnotou. Keby tam dal vsak konstrukter odpor, bol by na nom stratovy vykon okolo 5W a cele zariadenie by sa prehrievalo. Za kondenzatorom sa napatie uz len usmerni a obmedzi zenerovou diodou. Na tom mensom elektrolytickom kondiku je uz hotove napajacie napatie.
 
 View user's profile Send private message  
Reply with quote Back to top
Palino
Post subject: RE: kto sa vyznate viac do elektriky,poradte  PostPosted: 14.08.2011 - 15:57 #92850
Basic


Joined: Júl 12, 2003
Posts: 476
Location: nedaleko Turčianskych Teplíc
Teraz som si este vsimol na zaciatku si pisal, ze tym spinas led osvetlenie, ktore je napajane trafom. Taketo spinace na baze triaku nemaju moc radi indukcnu zataz, ale tento senzor myslim nefunguje ako stmievac, iba spina plny vykon, takze male trafko by mu nemalo moc uskodit.
 
 View user's profile Send private message  
Reply with quote Back to top
server3
Post subject: RE: kto sa vyznate viac do elektriky,poradte  PostPosted: 14.08.2011 - 16:31 #92851
Ucen


Joined: Aug 11, 2008
Posts: 537

hej bol to kondenzator,ma 474nF,trafil si.spravil som to tak ako som pisal,funguje akurat ked sa vypne tak nevypne ako pred tym,ze zrazu tma,ale tak blikne a potom sa stmavi svetlo,akoby sa daky kondenzator vybijal.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
Palino
Post subject: RE: kto sa vyznate viac do elektriky,poradte  PostPosted: 14.08.2011 - 17:13 #92853
Basic


Joined: Júl 12, 2003
Posts: 476
Location: nedaleko Turčianskych Teplíc
server3 wrote: ›hej bol to kondenzator,ma 474nF,trafil si.spravil som to tak ako som pisal,funguje akurat ked sa vypne tak nevypne ako pred tym,ze zrazu tma,ale tak blikne a potom sa stmavi svetlo,akoby sa daky kondenzator vybijal.


Tak to ti potom sposobuje to trafko. Je to normalne vinute trafo alebo spinany zdroj?
 
 View user's profile Send private message  
Reply with quote Back to top
server3
Post subject: RE: kto sa vyznate viac do elektriky,poradte  PostPosted: 14.08.2011 - 17:49 #92854
Ucen


Joined: Aug 11, 2008
Posts: 537

je to spinany zdroj 12V- min 0,2w max 5W,ale pred tym to nerobilo tak,to asi robi ten senzor ze nevypne razovo tych 230 ale dako tak ze blikne a stmavi sa to
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
Palino
Post subject: RE: kto sa vyznate viac do elektriky,poradte  PostPosted: 14.08.2011 - 20:02 #92857
Basic


Joined: Júl 12, 2003
Posts: 476
Location: nedaleko Turčianskych Teplíc
Z velkou pravdepodobnostou to sposobuje spinany zdroj. Ten ma na vstupe usmernovac a elektrolyt, ktory filtruje usmernene napatie. Ten po vypnuti moze sposobovat pri svojom vybijani to plynule stmievanie. Ovplyvnuje teda spinanie triaku.
Este jedna vec, urcite si pripojil fazu tam kde som pisal? Faza musi napravo (pri C1) a vystup je za poistkou.
 
 View user's profile Send private message  
Reply with quote Back to top
Display posts from previous:     
All times are GMT
Post new topic Reply to topic
View previous topic Printable version Log in to check your private messages View next topic
Page 1 of 2 12 >
Jump to:  

Powered by PNphpBB2 © 2003-2005 The PNphpBB Group
Credits

(C) SKFree 2002-2010: Powered by POSTNUKE. Môžete prebera? naše správy vo formáte XML(RSS)